Bitcoin Fiyatındaki Zirve Öncesi Düşüş Nerede Sonlanabilir?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Bitcoin yükselen bir destek çizgisini takip ediyor.

  • 52.500 dolar seviyesinde ara destek yer alıyor.

  • BTC, düzeltici nitelikteki dördüncü dalgaya başlamış olabilir.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bitcoin (BTC) 15-21 Şubat haftasında önemli bir yükseliş kaydederek 58.352 dolar seviyesinde yeni bir fiyat rekoruna imza attı.Bitcoin (BTC) için kısa vadeli bir düzeltme kapıda olabilir fakat uzun vadeli trend hâlâ yükselişe işaret ediyor ve BTC’nin yeni fiyat rekorlarına imza atması bekleniyor.Haftalık Kapanışta Zayıflık

Bitcoin fiyatı 15-21 Şubat haftasında kayda değer bir yükseliş yakaladı ve 45.570 dolardaki dip seviyeden 58.352 dolardaki rekor seviyeye ulaştı. Rekor seviyeye yakın bir şekilde gerçekleşen haftalık kapanışla birlikte belden tutma boğa mumu meydana geldi.

Haftalık grafik ölçeğindeki MACD ve Stokastik Osilatör yükseliyor fakat RSI önemli bir negatif uyumsuzluk sergiliyor. Bu da fiyatın zirveye yaklaşmakta olabileceğini gösteriyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Bitcoin Fiyatının Geleceği

Haftalık grafikteki negatif uyumsuzluğa rağmen günlük grafik hâlâ yükseliş trendine işaret ediyor.

20 Şubat’ta doji mumu oluşturan fiyat hareketi için bir kararsızlık göze çarpıyor. MACD, RSI ve Stokastik Osilatör yükseliyor ve hâlâ yükseliş trendinin devam ettiğini gösteriyor.

BTC Grafiği (TradingView)

İki saatlik grafiğe bakıldığında ise kısa vadeli bir düzeltme meydana gelebileceği görülüyor. MACD ve RSI düşüş kaydediyor. Ayrıca RSI’ın 50 seviyesi altına geçtiği de dikkat çekici bir diğer gelişme olarak öne çıkıyor.

BTC değer kaybederse 52.500 dolar seviyesinde bir ara destek bölgesi yer alıyor. Bu bölge, 8 Şubat’tan bu yana varlığını koruyan bir yükselen destek çizgisiyle de kesişiyor.

20 Şubat’taki fitil desteğinden ayrı olarak mevcut fiyatın altında 52.500 dolar seviyesine kadar herhangi bir başka destek bulunmuyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Dalga Sayımına Göre Bitcoin

Dalga sayımına göre 2020 yılı Mart ayında başlayan ve aşağıdaki grafikte beyazla gösterilen yükseliş impulsünün beşinci ve son dalgası içinde hareket ediyor. Bu fiyat hareketi için en muhtemel hedef 63.882-66.548 dolar aralığında yer alıyor.

Alt dalga sayımı ise yine aşağıdaki grafikte turuncu renkle gösterildi.

Birinci alt dalganın 38.620 dolardaki tepe seviyesi altına gerçekleşecek bir düşüş, bu dalga sayımının geçerliliğini kaybettiğini gösterebilir.

BTC Grafiği (TradingView)

Alt dalga sayımına göre BTC, düzeltici nitelikteki dördüncü dalga içinde hareket ediyor olabilir. Düzeltme için dip oluşturabilecek en muhtemel seviye, 44.862-47.861 dolarda yer alıyor. Bu hedef, son yükseliş hareketinin 0,382-0,5 fib. düzeltme seviyesini oluşturuyor.

Aşağıdaki grafikte küçük alt dalga sayımı ise siyah renkle gösterildi.

BTC Grafiği (TradingView)

Sonuç

BTC düzeltme hareketine başlamış olabilir ve bu süreçte 44.861-47.861 dolar aralığına kadar değer kaybedebilir. Buna rağmen uzun vadeli yükseliş trendi hâlâ devam ediyor ve düzeltmeden sonra Bitcoin’in yeni bir tepe oluşturması bekleniyor.

38.640 dolar seviyesi altına gerçekleşecek bir düşüş ise yükseliş trendinin sonlandığını gösterebilecek. Şu an itibarıyla yükseliş trendini sonlandıracak bu çeşit bir düşüşün meydana gelmesi beklenmiyor.

BeInCrypto’da yayımlanan 19 Şubat 2021 tarihli Bitcoin analizini okumak için tıklayınız.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Kripto paralarla yakından ilgilenen Valdrin aynı zamanda kripto para alım-satımı da gerçekleştiriyor. Barcelona Graduate Schoolf of Economics (Barselona Ekonomi Enstitüsü) Finans Piyasaları bölümünden master derecesini aldıktan sonra kendi ülkesi Kosova’da Ekonomik Kalkınma Bakanlığında çalıştı. 2019 yılında ise tüm vaktini kripto paralara ve alım-satım yapmaya ayırmaya karar verdi.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın