Bitcoin Fiyatındaki Tarihi Düşüşün Sebebi Bu Satışlar Olabilir

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), bu gece saatlerinde yaşadığı düşüşle, günlük bazda tarihinin en büyük geri çekilmesini yaşadı.

  • Son birkaç gündür, dünyanın en büyük madencilik havuzu F2Pool’dan yüklü miktarda çıkışlar yaşandığı ortaya çıktı.

  • 15 Ocak tarihinden itibaren günlük 10.000 adet Bitcoin’in satıldığı ve son üç gün bu miktarın arttığı görülüyor.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.
Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), bu gece saatlerinde yaşadığı düşüşle, günlük bazda tarihinin en büyük geri çekilmesini yaşadı. BTC fiyatı, 35.550 dolar seviyelerinde başladığı 21 Ocak gününü, 28.850 dolarlık seviyeyi test ederek tamamladı. Teknik göstergeler, boğa ivmesinin henüz bitmediğini ve bu tip düzeltmelerin normal olduğunu ortaya koyuyor. Medyaya düşen haberler ise bu büyük satışın ardında madencilik şirketlerinin olabileceğini düşündürdü.

Kripto para piyasası, büyük bir boğa sezonunun içinde ilerlerken, Bitcoin fiyatında yaşanan sert düşüşler yatırımcıları korkutuyor. Boğa sezonunun bittiğine dair bazı korkular açığa çıksa da birçok uzman, uzun vadeli yükseliş trendinin sürdüğünü söylüyor. Bugün gelen verilere göre, dünyanın en büyük madencilik havuzunda büyük bir satış yaşandığı ortaya çıktı. Buna rağmen, düşüşün derinleşmesini kurumsal yatırımcılar önlemiş olabilir.F2Pool Büyük Miktarda Bitcoin Sattı

CryptoQuant’tan alınan verilere göre, son birkaç gündür, dünyanın en büyük madencilik havuzu F2Pool’dan yüklü miktarda çıkışlar yaşandığı ortaya çıktı. Bir hafta içinde yüzde 20 civarında bir geri çekilme yaşayan Bitcoin fiyatı, dün de günlük en büyük düşüşü kaydetmişti. 15 Ocak tarihinden itibaren günlük 10.000 adet Bitcoin’in satıldığı ve son üç gün bu miktarın arttığı görülüyor. Uzmanlar, buna rağmen madencilerin topyekûn bir satışa kalkıştığı anlamına gelmeyeceğini ifade ediyor.ABD’nin yeni Hazine Bakanı olması beklenen Janet Yellen’ın son açıklamaları, Bitmex’in dün ortaya attığı “garip” iddialar ve son günlerin popüler konusu Tether davası birleştiğinde, piyasada büyük bir satış baskısı meydana gelmişti. Buna rağmen, dünyanın en büyük kripto para yatırım fonu Grayscale’in Bitcoin alımlarına devam etmesi, bu düşüşün derinleşmesini önlemiş gibi görünüyor. Bu satışlara karşı kurumsal alımların devam etmesi ise piyasalara olan güveni tazeliyor.

Piyasada Bir Korku Havası Mevcut

Son günlerde kripto para piyasalarına yönelik gelen haberler, yatırımcılar arasında büyük bir korkuya neden olmuştu. Bu tip korku haberlerinin, büyük gelecek vadeden piyasalardan küçük yatırımcının çekilmesi amaçlanarak bilerek yayıldığına dair bazı “komplo teorileri” bile mevcut. Her ne olursa olsun hem teknik göstergeler hem de temel gelişmeler, uzun bir süre devam edecek boğa piyasasının henüz bozulmadığını gösteriyor.

Bitcoin fiyatında büyük bir geri çekilme yaşanırken, altcoin fiyatlarında benzer bir sert düşüş gözlemlenmedi. Eylül ayında yaşanan yüzde 25’lik geri çekilme sırasında, birçok altcoinin yüzde 50’den fazla değer kaybettiği kaydedilmişti. Dün gece yaşanan düşüşte ise altcoinlerin fiyatında benzer bir çöküş meydana gelmedi. Dominance oranı halen yüksek olmasına rağmen böyle bir durumun ortaya çıkması, yatırımcıların altcoinlere olan güvenini kanıtlıyor olabilir.

Sıra Altcoinlere mi Geldi?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), uzun bir yükseliş hareketi sonrası bir düzeltme hareketine girmişti. Bu düzeltme bu seviyelerde bitmiş olabileceği gibi, bazı göstergelere göre 27.000 dolar seviyelerinde de son bulabilir. Buna rağmen, Bitcoin’deki nakit akışının altcoinlere doğru kaydığı görülüyor. Uzmanlar, bu nakit akışının devam etmesi halinde altcoin boğasının şiddetlenebileceği yorumlarını yapıyor.

Bitcoin dominance oranı, yazının kaleme alındığı an itibarıyla 65 seviyesinin altında bulunuyor. Uzmanlar, kritik 62 seviyesinin altına düşüldüğü takdirde altcoin fiyatlarında önemli sıçramalar olabileceğini ifade ediyor. Piyasalarla ilgili devletler nezdinde düzenleme haberlerinin gelmesi ise kısa süreli panik yaratsa da uzun vadede altcoinler de dahil olmak üzere kurumsal yatırımların önünü açabilir.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Furkan, lisans eğitimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu konusunda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Körfez ülkelerinin teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın