Bitcoin Fiyatındaki Sert Düşüş Nerede Sonlanabilir?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • BTC 50.000 dolar seviyesinin altına geriledi.

  • 45.300 ve 48.400 dolar seviyeleri arasında destek yer alıyor.

  • BTC dördüncü dalga içinde bir düzeltme gerçekleştiriyor olabilir.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bitcoin (BTC), 22 Şubat’ta önemli bir düşüş kaydederek 47.622 dolar seviyesinde lokal bir dip oluşturdu. Daha sonra bir toparlanma meydana geldiyse de BTC 50.000 dolar seviyesini geri kazanmakta hâlâ başarıya ulaşamadı.Bitcoin (BTC) fiyatındaki önemli düşüşe rağmen yaşanan değer kaybının kısa vadeli olması ve takip eden süreçte yeni bir tepe oluşması bekleniyor.Bitcoin Destek Bulmaya Çalışıyor

Bitcoin 22 Şubat’ta önemli bir düşüş kaydetti ve 47.662 dolar seviyesine sarkan bir dip oluşturdu. Daha sonra hızlı bir sıçrama meydana geldi ve bu süreçte aşağı sarkan uzun bir fitil ortaya çıktı (yeşil okla gösterildi). Fakat 23 Şubat’ta düşüş devam etti ve neredeyse 22 Şubat’taki dip seviyelerin de altına gerileme yaşandı.

Günlük grafik ölçeğindeki teknik göstergeler bazı zayıflıklar göze çarpıyor. MACD histogramında kısa bir çubuk belirginlik kazandı ve RSI 70 çizgisi altına geçti. Bu işaretler düşüş trendine bir dönüş için yeterli veriyi sunamıyor. Günlük kapanışa bağlı olarak RSI’da bir çeşit gizli pozitif uyumsuzluk meydana gelebilir. Dolayısıyla bu durumda yükseliş trendinin devam edebileceği de söylenebilir.

BTC Grafiği (TradingView)

Fiyat Hareketinin Geleceği

6 saatlik grafiğe göre BTC 0,382-0,5 fib. düzeltme seviyeleri tarafından oluşturulan bölgede destek bulabildi. Bu aralık 48.422-45.355 dolar seviyeleri olarak öne çıkıyor.

RSI 50 çizgisi üzerinde 25 gün kaldıktan sonra bu seviyenin altına geriledi. Dolayısıyla bu gelişme 10 Ocak 2021 tarihinde olduğu gibi trend dönüşüne dair bir işaret olabilir.

BTC Grafiği (TradingView)

2 saatlik grafik ölçeğindeki RSI’da görülen gizli pozitif uyumsuzluk ve çok uzun bir fitile sahip olan yükseliş yönlü çekiç mumu ise yükseliş yaşanabileceğine dair bir dönüş işareti olarak kabul edilebilir. Aşağıdaki grafikte çekiç mumu yeşil okla gösterildi.

BTC kısa vadeli alçalan direnç çizgisinden çıkış gerçekleştirene kadar kısa vadeli düzeltmenin tamamlandığını söylemek de mümkün görünmüyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Dalga Sayımına Göre Bitcoin

Dalga sayımına göre Bitcoin, 29.000 dolardaki 28 Ocak diplerinden başlattığı yükseliş impulsünün düzeltici nitelikteki dördüncü dalgası içinde hareket ediyor. Bu dalga sayımı aşağıdaki grafikte turuncu renkle gösterildi. Daha sonra ise 60.000 dolar seviyesi yakınlarında yeni bir tepe oluşması bekleniyor.

Alt dalga sayımı ise yine aşağıdaki grafikte siyahla gösterildi. Buna göre BTC A alt dalgasını tamamlamış veya tamamlamaya yakın olabilir. Zira 0,382 fib. desteği başarıyla çalışmış görünüyor.

BTC’nin 0,5 fib. desteğine doğru değer kaybetmesi mümkün olsa da buradan sıçrama yapması ve B alt dalgasını tamamlaması bekleniyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Daha olumlu bir senaryoya göre BTC bir dördüncü dalga üçgeni içinde hareket edebilir. Bu durumda mevcut dip, şimdiye kadar ulaşılmış en düşük seviye olarak kalabilir. Fakat an itibarıyla düzeltmenin şekli tam olarak tespit edilemiyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Sonuç

Devam etmekte olan düşüşe rağmen Bitcoin fiyatının 0,382 ve 0,5 fib. düzeltme seviyelerinde destek bulması ve sıçrama yapması bekleniyor.

Uzun vadeli yükseliş hareketi bitmeden önce BTC yeni bir tepe oluşturabilir.

BeInCrypto’da yayımlanan 22 Şubat 2021 tarihli Bitcoin analizini okumak için tıklayınız.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Kripto paralarla yakından ilgilenen Valdrin aynı zamanda kripto para alım-satımı da gerçekleştiriyor. Barcelona Graduate Schoolf of Economics (Barselona Ekonomi Enstitüsü) Finans Piyasaları bölümünden master derecesini aldıktan sonra kendi ülkesi Kosova’da Ekonomik Kalkınma Bakanlığında çalıştı. 2019 yılında ise tüm vaktini kripto paralara ve alım-satım yapmaya ayırmaya karar verdi.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın