Bitcoin (BTC) fiyatı 8 Eylül’den beri değer kazanmasına rağmen önemli bir zayıflık sergilemeye başladı. Bu durum ise fiyatı 9.700 dolara taşıyabilecek olan son dalganın başladığını gösteriyor.

Uzun Vadeli Destek

31 Ağustos-7 Eylül tarihleri arasında meydana gelen ciddi düşüşten sonra Bitcoin fiyatı geçen hafta boyunca konsolide oldu. Şubat ayından sonra direnç olarak çalışmaya başlayan fakat şu anda destek görevi yapan 10.000 dolar bölgesi üzerinde küçük bir doji mumu oluştuğu görüldü. Bu yüzden fiyat, 10.000 dolar üzerinde kaldığı sürece mevcut hareket de bu bölgenin destek olarak tekrar test edilmesi olarak değerlendirilebilir.

Teknik göstergeler uzun vadede nötr bir görünüm sergiliyor fakat biraz daha düşüşten yana oldukları söylenebilir. MACD düşmeye başladı fakat ayıcıl bir kapanış yaparak bu düşüşü onaylamadı. RSI ve Stokastik RSI 50 çizgisi üzerinde seyrediyor ve pozitif bir eğime sahip bulunuyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Düzeltmedeki Zayıflık

Günlük grafik, çelişkili işaretler ortaya koyuyor. 8 Eylül’den bu yana bir düzeltme hareketi de yükselişin zayıf kaldığı görüldü. Nitekim BTC de önceki düşüş hareketinin 10.681 dolarda yer alan 0,382 fib. seviyesine ulaşmayı bile başaramadı.

Öte yandan teknik göstergeler yükselişe işaret ediyor. MACD, RSI ve Stokastik RSI yükseliyor. Stokastik RSI altın kesişim oluşturmaya hazırlanıyor.

BTC Grafiği (TradingView)

2 saatlik zaman aralıklarını içeren daha kısa vadeli bir grafik ise 10.400 dolardaki ara direnç bölgesinden bir sapmaya işaret ediyor ve daha sonra yine direnç bölgesine gerileme yaşandığını ortaya koyuyor. Aynı bölgenin şu anda bir kez daha direnç olarak çalışması bekleniyor.

MACD’deki negatif uyumsuzluk ve negatif bölgeye dönüş birlikte düşünülürse BTC’nin değer kaybedeceği de söylenebilir.

BTC Grafiği (TradingView)

Bitcoin Fiyatında Dalga Sayımı

BeInCrypto’da yayımlanan 11 Eylül tarihli Bitcoin analizinde şu ifadelere yer vermiştik:

Bitcoin fiyatı 2 Eylül tarihinde beş dalgalı impulsif bir düşüş formasyonuna başladı ve şu anda dördüncü dalga içinde seyrediyor. Bu dalga da karmaşık bir düzeltici niteliğe sahip görünüyor.

13 Eylül’deki hareket, dördüncü dalganın (aşağıdaki grafikte turuncuyla gösterildi) tamamlandığını ve beşinci dalgayla da son bir düşüşün başladığını gösteriyor. Önceki düşüşün 0,382 fib. seviyesine ulaşamayarak önemli bir düzeltme ortaya koyamayan Bitcoin için paralel kanalla son derece uyum içindeki fiyat seyri ve 13 Eylül’deki impulsif düşüş, yukarı yönlü düzeltmenin tamamlanmış olabileceğini gösteriyor.

Beşinci dalganın bitim seviyesi için ilk muhtemel hedef birinci ve üçüncü dalgaların ,0382 fib. seviyesini oluşturan 9.718 dolar olarak öne çıkıyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Düşüşe daha yakından bakıldığında, beşinci dalga içindeki birinci ve ikinci alt dalgaların (turuncu) tamamlanmış olabileceği görülüyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Sonuç olarak Bitcoin fiyatının 10.000 dolar altına gerilemesi ve 9.718 dolar seviyesini hedeflemesi bekleniyor.