Bitcoin Fiyatında Kritik Karar Anı Yaklaşıyor! Saatler Kaldı

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • 36.800 seviyesinde bir ara destek, 34.100 dolar seviyesinde ise daha önemli bir destek bulunuyor.

  • Günlük grafik, yükselişe işaret ediyor fakat kısa vadede zayıflıklar göze çarpıyor.

  • BTC'nin tamamlaması gereken son bir uzamış alt dalga olabilir ya da zirveye ulaşılmış olabilir.

  • promo

    BIT Launchpad: 3.500 BIT’i ÜCRETSİZ kazan. Bu Fırsat Kaçmaz. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bitcoin (BTC), 7 Ocak’ta fiyat rekoru kırdı ve hemen ardından keskin bir düşüş yaşadı.

SponsorSponsor

Bitcoin (BTC) yükseliş hareketinin zirvesine ulaşmış olabilir fakat BTC 34.175 dolar seviyesinin altına gerileyene kadar düzeltme ihtimali de onaylanmış olmayacak.

SponsorSponsor

Bitcoin Fiyatında Yeni Rekor

Bitcoin 7 Ocak’ta da yükselişini sürdürerek 40.365 dolar seviyesinde yeni bir rekora imza attı. Daha sonra keskin bir düşüş yaşandı ve 36.616 dolar seviyesine kadar gerileme gerçekleşti. BTC daha sonra yükselişe geçerek kayıpları telafi etmeyi başardı.

Düşüşe rağmen günlük grafik ölçeğindeki teknik göstergelerde, Stokastik Osilatör’deki düşüş haricinde henüz herhangi bir zayıflık göze çarpmıyor. Bu düşüş, aşağıdaki grafikte kırmızı daire ile işaretlendi. 

BTC Grafiği (TradingView)

Muhtemel Zayıflık

6 saatlik grafikte, RSI’daki negatif uyumsuzluk şeklinde ilk zayıflıklar görülmeye başlandı. Fakat MACD henüz güç kaybetmiş değil.

Ayrıca BTC, an itibarıyla 34.000 dolar seviyesinden geçen bir yükselen destek çizgisini takip ediyor. Bu destekten kırılım gerçekleşmediği sürece yükseliş görünümü de güncelliğini koruyacak.

BTC Grafiği (TradingView)

2 saatlik grafikte karmaşık bir görünüm hakim.

BTC aşağı uzanan birçok fitille birlikte 36.800 dolardaki destek bölgesinden sıçradı. Buna ek olarak gizli pozitif uyumsuzluk da göze çarpıyor.

Öte yandan MACD güç kaybetti ve trenddeki ilk zayıflık işaretlerini verdi.

Yine de gizli uyumsuzluk, yükseliş hareketindeki trendin devam edebileceğine dair güçlü bir işaret olarak değerlendirilir. Düşüşe sebep olabilecek bir dönüşten bahsetmek için yeterli veri bulunmuyor ve 36.800 dolardaki destek bölgesi korunduğu sürece BTC’nin yükseliş hareketini devam ettirebileceği düşünülüyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Bitcoin İçin Dalga Sayımı

BeInCrypto’da 7 Ocak 2021 tarihinde yayımlanan Bitcoin analizinde şu ifadelere yer vermiştik:

Beşinci alt dalganın (turuncu) bitimi için muhtemel bir hedef 39.130-39.170 dolar aralığında bulunuyor.

Bitcoin 7 Ocak analizinde ifade edilen hedefe ulaştı ve ciddi bir düşüş yaşamadan önce bu hedefi bir miktar aşmayı da başardı. Dolayısıyla beşinci alt dalga uzamadıkça BTC’nin zirveye ulaştığı söylenebilir.

BTC Grafiği (TradingView)

Aşağıdaki grafikte küçük alt dalga sayımı siyah renkle gösterildi. 

7 Ocak’taki düşüş, 2-4 trend çizgisinde kırılıma neden oldu. Bu da çoğu zaan yükseliş hareketlerinin sonlandığını gösterir.

Öte yandan yükseliş hareketinin sonlandığını onaylamak için beşinci dalganın, gerçekleştiği süreden daha kısa bir sürede tüm kazançlarını geri vermesi gerekiyor. Dolayısıyla düzeltmenin başladığını söylemek için BTC’nin günlük kapanışla birlikte 34.175 dolar seviyesinden kırılım gerçekleştirmiş olması gerekiyor. Bu seviye, aşağıdaki grafikte kırmızı çizgiyle gösterildi.

BTC Grafiği (TradingView)

BTC değer kaybetmeyip yükselişini sürdürdüğü takdirde beşinci alt dalganın uzadığı anlaşılacak. Aşağıdaki grafikte turuncu renkle gösterilen alt dalga sayımı için sıradaki en muhtemel hedef ise 46.639 dolar seviyesinde yer alıyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Sonuç

Bitcoin fiyatı zirveye ulaşmış olabilir fakat 34.175 dolar seviyesi altına gerileme gerçekleşmediği sürece düzeltmenin başladığı da net bir şekilde söylenemiyor.

BeInCrypto’da yayımlanan 7 Ocak 2021 tarihli Bitcoin analizini okumak için tıklayınız.

Uyarı: Kripto para alım satımı, yüksek seviyede risk barındırır ve tüm yatırımcılar için uygun olmayabilir. Bu içerikte açıklanan görüşler, BeInCrypto’nun görüşlerini yansıtmaz.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto paralarla yakından ilgilenen Valdrin aynı zamanda kripto para alım-satımı da gerçekleştiriyor. Barcelona Graduate Schoolf of Economics (Barselona Ekonomi Enstitüsü) Finans Piyasaları bölümünden master derecesini aldıktan sonra kendi ülkesi Kosova’da Ekonomik Kalkınma Bakanlığında çalıştı. 2019 yılında ise tüm vaktini kripto paralara ve alım-satım yapmaya ayırmaya karar verdi.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Launchpad. 3.500 BIT’e Kadar ÜCRETSİZ. Bu Fırsat Kaçmaz

Katılın