Bitcoin Fiyatı Tarihin En Düşük İkinci Kapanışına Sahne Oldu

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Bitcoin fiyatı, tarihin en kötü ikinci aylık kapanışına sahne oldu.

  • Günlük grafik ölçeğindeki teknik göstergeler, yükselişe işaret ediyor.

  • BTC kısa vadeli bir simetrik üçgen formasyonu içinde hareket ediyor.

  • promo

    BIT Launchpad: 3.500 BIT’i ÜCRETSİZ kazan. Bu Fırsat Kaçmaz. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bitcoin (BTC) tüm zamanların en kötü ikinci kapanışını Mayıs ayında gerçekleştirdi.

SponsorSponsor

Bitcoin (BTC) şu anda kritik fib. düzeltme seviyelerinin kesişim noktasına ulaştı ve kısa vadeli bir simetrik üçgen formasyonu içinde hareket ediyor. Nötr bir formasyon olduğu bilinen simetrik üçgen formasyonundan bir çıkış gerçekleşmesi halinde BTC fiyatının bir düzeltmeyi tamamladığı söylenebilir.

SponsorSponsor

Bitcoin Mayıs Ayı Kapanışı

Bitcoin, Mayıs ayını kırmızı bir mum kapanışı ile tamamladı ve bu süreçte yüzde 35,59 oranında değer kaybetti. Öte yandan 2018 yılı Kasım ayında, yüzde 37 oranında değer kaybı yaşandığı ve tüm zamanların en düşük aylık kapanışının gerçekleştiği biliniyor. Dolayısıyla BTC’nin 2021 yılı Mayıs ayı kapanışı, tarihin en düşük ikinci kapanışı anlamına geliyor.

Aylık grafik ölçeğindeki teknik göstergeler, karışık bir görünüm sergiliyor.

RSI’ın, henüz boğa koşusunun sona ermediği ve aşırı alım bölgesinde yer aldığı önceki iki yükseliş döngüsünde iki kez zirve oluşturduğu biliniyor. Ancak güncel duruma bakıldığında, yalnızca bir zirvenin meydana geldiği görülüyor. Dolayısıyla henüz tek bir zirvenin oluşması, yükseliş döngüsünün devam edeceğine yönelik bir işaret olabilir.

Öte yandan RSI’ın 70 seviyesi altında hareket etmesi, 2013 ve 2017 yılında (kırmızı ok) yükseliş döngüsünün sona erdiğine işaret etti. 2021 yılında ise RSI, mayıs ayı kapanışını bir kez daha 70 seviyesi altında gerçekleştirdi. Dolayısıyla 70 seviyesi altında gerçekleşen kapanış, yükseliş döngüsünün sonlandığına işaret ediyor olabilir.

O halde aylık grafik, nötr bir görünüm sergiliyor ve trendin yönünü belirlemek mümkün görünmüyor. Trend yönünün geleceğini belirleyebilmek için kısa vadeli grafik ölçeğindeki teknik göstergelere bakmak gerekiyor.

Günlük Grafik Yükselişe İşaret Ediyor

Günlük grafik ölçeğindeki teknik göstergeler, yükselişe işaret eden bir görünüm sergiliyor.

RSI’da üçlü pozitif uyumsuzluk görülüyor. Ayrıca RSI, başarısız dip salınımını (failure swing bottom) tamamladı. Öte yandan üçlü pozitif uyumsuzluk görülmesine rağmen trend çizgisi (mavi çizgi) başarılı bir şekilde çalışmaya devam ediyor. MACD’de yukarı doğru bir dönüş işareti görülüyor ve MACD, artış kaydediyor. Stokastik Osilatör ise altın kesişim oluşturmaya çok yakın duruyor.

Dolayısıyla günlük grafiğe bakıldığında, bir yükseliş eğilimi öne çıkıyor.

Bitcoin Simetrik Üçgen Formasyonu İçinde Hareket Ediyor

İki saatlik grafiğe bakıldığında, Bitcoin fiyatının bir simetrik üçgen formasyonu içinde hareket ettiği göze çarpıyor. Simetrik üçgen formasyonları, genelde nötr formasyonlar olarak değerlendiriliyor.

BTC şu anda dördüncü dalga içinde hareket ediyor olabilir. Dördüncü dalga içinde hareket ediliyorsa 38.000 dolar civarında bir tepe oluşması muhtemel görünüyor. Ayrıca bu tepe, 0,618 fib. düzeltme seviyesine karşılık geliyor. Dolayısıyla BTC’nin bu fib. düzeltme seviyesine ulaşması halinde E dalgasının (siyah) sona ermesi beklenebilir.

Diğer yandan bu süreçte simetrik üçgen formasyonundan bir çıkış gerçekleşebilir. Simetrik üçgen formasyonundan çıkış gerçekleşmesi halinde ise BTC’nin dördüncü dalga içinde hareket etmediği ve bir düzeltmeyi tamamladığı söylenebilir.

BeInCrypto’da yayımlanan 31 Mayıs 2021 tarihli Bitcoin analizini okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto paralarla yakından ilgilenen Valdrin aynı zamanda kripto para alım-satımı da gerçekleştiriyor. Barcelona Graduate Schoolf of Economics (Barselona Ekonomi Enstitüsü) Finans Piyasaları bölümünden master derecesini aldıktan sonra kendi ülkesi Kosova’da Ekonomik Kalkınma Bakanlığında çalıştı. 2019 yılında ise tüm vaktini kripto paralara ve alım-satım yapmaya ayırmaya karar verdi.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Launchpad. 3.500 BIT’e Kadar ÜCRETSİZ. Bu Fırsat Kaçmaz

Katılın