Sektörün lider kripto para birimi Bitcoin, kararsız bir görüntü çiziyor. Eylül ayının başında 12 bin dolar olan Bitcoin’de fiyat, şu anda 10 bin 400 dolar civarlarında seyrederken; yatırımcıların endişeleri de her geçen gün artıyor.

Özellikle global çapta piyasalardan gelen olumsuz sinyaller, Avrupa ülkelerinde ve Amerika’da vaka sayılarının tekrardan artışa geçmesi ve BTC’nin yükselişini tamamladığı düşünceleri; şu anda yatırımcıları korkutan etmenler arasında yer alıyor.

İşte bu konuyla ilgili olarak, sektörün uzman isimleri görüşlerini paylaştı. Biz de BeInCrypto Türkiye ekibi olarak, başarılı yatırımcıların BTC’de kısa ve orta vadeli beklentilerini sizler için derledik.

1. Tone Vays, Bitcoin 7 Bin Doların Altına İnmez

Bitcoin fiyatı ile ilgili olarak düşüşün nerede sonlanacağı büyük bir merak konusu. Şu ana dek türlü satış baskıları ve olumsuz haberlere rağmen, BTC’nin 10 bin dolar seviyelerini koruduğunu söylemek mümkün. Ancak bu desteğin daha ne kadar süre ‘savunulacağı’ merak ediliyor.

Düşüşün nerede sonlanacağı ile ilgili olarak önemli bir yorum; sektörün başarılı isimlerinden birisi olan Tone Vays’den geldi. BTC fiyatının 9 bin dolar olduğu dönemlerde, mart ayında yaşanan sert düşüşü önceden tahmin etmeyi başaran Vays,

Reklam
Okumaya devam et
yaptığı değerlendirmede Bitcoin fiyatının 7 bin doların altına düşmesinin çok zor olduğunu belirtti.

Vays, YouTube kanalından konuyla ilgili yaptığı yorumlarda şunları söyledi:

Eğer 10 bin doların altına inersek, o zaman 9 bin dolar seviyeleri bence harika bir alım fırsatı olabilir. Bana göre bu en gerçekçi senaryo olur. Ancak eğer fiyat 9 bin doların da altına inerse, o zaman 7 bin dolar gündemde olabilir. Tabi bu, en kötü senaryo. Ben 7 bin doların altına bir düşüşün imkansız olduğu kanaatindeyim. BTC 10 bin doların üzerinde kalmayı başardığı sürece, bence hiçbir sıkıntı yok.

2. Mike McGlone, Gerçek Değer 15 Bin Dolar Olmalıydı

Bloomberg’in başarılı analistlerinden birisi olan Mike McGlone da Bitcoin fiyatının yorumladı. Bitcoin’e ek olarak diğer değerli emtialar ile ilgili yaptığı isabetli saptamalar ile de bilinen McGlone, temel indikatörlere bakıldığında, ‘‘BTC’de fiyat 15 bin dolar olmalıydı” dedi.

Deneyimli analist, Bloomberg’in kripto para bültenine yaptığı değerlendirmelerinde, hash rate ve 30 günlük ortalama aktif adres sayısına değindi. McGlone, bu iki rakamın son derece olumlu göstergeler olduğuna dikkat çekerken; buna karşın bunların fiyata yansımadığını savundu.

Glassnode verilerine bakıldığında; Bitcoin ağındaki 30 günlük aktif adres sayısının ortalaması ciddi bir artış gösteriyor. McGlone, şöyle konuştu:

Bitcoin hash rate, artmaya ve rekorlar kırmaya devam ediyor. Bir diğer önemli konu da 30 günlük aktif adres sayısının artmaya devam etmesi. Bunlar çok olumlu iki gösterge. Buna ek olarak BTC; dijital para dünyasının da simge ögelerinden birisi haline gelmiş durumda. Tüm bunlara baktığımız zaman, aslında fiyat en az 15 bin dolar olmalıydı diyebilirim. Ancak şu anda böyle bir şeyin olmadığını görüyoruz.

3. Willy Woo, Düşüşün Derinleşmesi Zor

Kripto para piyasalarının en başarılı analistlerinden birisi olarak gösterilen Willy Woo da son gelişmeler ile ilgili olarak önemli saptamalar yaptı. Woo, fiyatın bu seviyelerden aşağı düşmesinin zor olduğunu ifade ederken; 7 bin dolar çağrısı yapan kişilere katılmadığını ifade etti.

Birçok temel ve teknik verinin bu düşüşün gerçekleşmeyeceğini gösterdiğini belirten başarılı analist, Binance ve diğer birçok kripto para borsasında düşüşü karşılayacak ciddi emirlerin bulunduğuna vurgu yaptı.

4. Josh Rager, Aylık Kapanış İçin 10760 Dolar Kritik

Zaten genel manada Bitcoin için eylül ayının sıkıntılı geçtiği biliniyor. Geçmiş yılların verilerine bakıldığında BTC’nin eylül boyunca genelde düşüş eğiliminde olduğu görülüyor. Nitekim bu ay da şu ana dek o yönde bir harekete sahne olmuş durumda. Mevcut fiyatlara bakıldığında, BTC eylül ayında yüzde 10’dan fazla değer kaybetti ve bu değer kaybının ayın kalan kısmında kapanması zor görünüyor.

Twitter’da durumu değerlendiren analist Josh Rager ise, aylık kapanıştan sadece bir hafta uzaklıkta olduğumuzu belirtti. Rager, borsaların ve dolar endeksinin sabit kalması durumunda, BTC fiyatının ayın geri kalanında sert bir düşüş yaşamasının zor olduğu fikrinde. Deneyimli isim, durumu şöyle özetledi:

Şu anda aylık kapanışa sadece bir hafta uzaklıktayız ve eylül ayı sonu için fiyatın 10 bin 760 dolar üstünde olması beni çok mutlu eder. Bana kalırsa borsalar ve dolar endeksi büyük bir sıkıntı çıkarmazsa, BTC’de bir sorun olacağını sanmıyorum.

Analistler, temel olarak fiyatta sert bir düşüş beklemiyorlar. Ancak elbette sürecin ne getireceği noktasında tahminler yapmak bir hayli zor ve güç. Fakat borsalardaki düşüşün devam etmesi, doğal olarak yatırımcıları da paniğe sürüklemiş durumda. Son dönemde Bitcoin ve borsalar arasındaki sıkı korelasyon da göz önüne alınırsa; o zaman borsalardaki düşüşün, BTC’de de bir satış dalgası daha yaratması gündemde olabilir.

Yine de makroekonomik göstergeler, parasal genişleme politikaları, gelişmiş ekonomilerdeki enflasyon beklentileri ve diğer durumlar; orta ve uzun vadede BTC’nin elini güçlendiriyor.