Bitcoin Fiyatı İçin Mayıs Senaryosu mu Geliyor? Veriler Korkuttu

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Bitcoin 55 bin doları gördükten sonra gerilemeye başladı.

  • Piyasadaki yatırımcıların ortalama %16 karda olduğu belirtiliyor.

  • Hash oranı son bir haftadır düşme eğiliminde.

  • promo

    100.000$ Değerinde GAL & CHZ Ödül Havuzu. Tıkla!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Kripto para piyasası hakkında veriler sunan Glassnode’a göre, Bitcoin (BTC) başta olmak üzere piyasadaki varlıkların neredeyse tamamı son yirmi dört saattir değer kazanıyor. Bazı kripto para uzmanları, Bitcoin’in 55 bin dolara sıçramasının ardından piyasaya yüklü bir şekilde giren yatırımcıların işlem hacminde bir şişkinlik yaratmış olabileceğinden endişe ediyor. Bununla birlikte piyasada bulunan sermayenin kar oranının %16 olduğu belirtiliyor. Piyasadaki yatırımcıların %95’i son alımlarından kar elde etmiş durumdalar. Bu nedenle yatırımcıların bir kısmının karlarını realize etmek için satış yapabileceği belirtiliyor. Öte yandan Bitcoin ETF işlemlerinin onaylanacağı söylentileri, yeni kurumsal şirketleri piyasaya çekebilir.

SponsorSponsor

Bitcoin Balinaları Borsalara İniyor

Yüklü kripto para transferlerini rapor eden Whale Alert (Balina Alarmı) platformunun sosyal medya paylaşımlarına göre, anonim balina hesapları borsalara yüklü miktarda Bitcoin ve Ripple (XRP) transferinde bulunuyor. Bu transferler, kripto para uzmanları tarafından iki şekilde okunuyor. Artan işlem hacmi ve Bitcoin’in son aylardaki en yüksek seviyesine ulaşmış olması yeni bir düşüş trendinin başlaması anlamına gelebilir. Balinaların bu durumda short pozisyonlar açabileceği belirtiliyor. Bununla birlikte artan Bitcoin EFT söylentileri, düşüş trendinin başlamasını engelliyor.

SponsorSponsor

Kripto para piyasası hakkında önemli veriler sunan Glassnode, yatırımcıların karlılık oranlarını gösteren bir tablo yayınladı. Tabloya göre yatırımcılar, satın aldıkları fiyata göre ortalama %16 karda. Karda olan yatırımcıların oranı da %95. Bu veriler, yeni bir satış trendinin başlayabileceğini gösteriyor.

Ayıların Zararı Artıyor

Bloomberg kripto para analisti Mike McGlone, piyasada arzın azalmaya başladığını ve BTC fiyatının 55 bin doları gördükten sonra %2 gerilediğini belirtiyor. Bitcoin’in bir haftada %32 değer kazanması sonrası açılan short pozisyonların ciddi şekilde zarar ettiği ve BTC değer artışının sürmesi durumunda ayıların %99’unun zarar etmiş olacağı ifade ediliyor. Uzun süredir 50 bin dolar seviyesini tutmayı başaran ayılar, bu seviyenin yeni destek bölgesi olması durumunda zarar etmiş olacak.

Bitcoin Hash Oranı Azalmaya Başladı

Bitcoin ETF söylentilerinin yanında piyasanın atağa kalkmasının en önemli nedenlerinden biri de artan hash oranı olarak gösteriliyor. Mayıs ayında Çin’in kripto para madencilik tesislerini kapatmasının ardından çöken hash oranı sonrası piyasa ortalama %70 değer kaybına uğradı. Solana (SOL) ve Avalanche (AVAX) gibi birkaç altcoin dışında piyasanın neredeyse tamamı hala bu değer kayıplarını telafi edebilmiş değil. Buna rağmen geniş çerçeveden bakıldığında, hash oranı ile Bitcoin fiyatı arasındaki doğru orantı devam ediyor.

Ekim ayı başında 177M’a kadar yükselen hash oranı sonrası BTC fiyatında bir sıçrama görüldü. Ancak son iki gündür Bitcoin hash oranı da gerilemeye başladı. YCharts verilerine göre BTC hash oranı şu anda 129M.

Bitcoin hash oranının artmaya başlaması yeni kripto para madencilik tesislerinin açılmaya başladığını gösteriyor. Daha önce Çin’de bulunan madencilik tesislerinin bir bölümü donanımlarını satıp işletmelerini kapatırken, birçoğu yeni coğrafya arayışlarına girdi. Bu tesislerin büyük bir bölümü Kazakistan’a geçerken, son olarak Laos hükümetinin bu tesislere sıcak bakması ile birlikte bu bölgede de yeni tesisler konuşlanmış olabilir.

Hash oranının artma nedenlerinden bir diğeri, İran’ın yaz ayları için kripto para madencilik tesislerini kapatma kararını ekim ayı ile birlikte sonlandırmış olması. Ülkede faaliyet gösteren tesisler, Bitcoin hash oranına önemli bir katkı yapıyor.

Son olarak henüz yeterince güce kavuşmuş olmasa da El Salvador’da başlatılan volkan enerjisi ile çalışan tesisler de hash oranına olumlu yönde etki ediyor. Bu tesislerinin daha da güçlenmesi Bitcoin işlem onaylamaları için çevreci enerji kaynaklarının artması anlamına gelecek. Bilindiği gibi bu koşulda Tesla yeniden Bitcoin ile ödeme alacağını duyurdu.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto dünyasına olan ilgisi 2015 yılında başladı. Kripto paraların sosyal dünyaya katkısı konusunda araştırmalar yaptı. 2017-2019 yılları arasında Cardano İzmir Temsilcisi olarak görev yaptı. Çeşitli sitelerde kripto para yazarı ve editör olarak görev yaptı.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

100.000$ Değerinde GAL & CHZ Ödül Havuzu.

Tıkla!