Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) son zamanlarda ABD borsalarıyla uyumunu artırmıştı. Bu durumun çok fazla küresel sermaye yatırımı çekmesiyle açıklayan uzmanlar, şimdilik geleneksel ekonomilerde yaşanan gelişmelerin kripto para piyasasını da doğrudan etkileyebileceğini düşünüyor. ABD’den gelen son haberlere bakıldığında, bu durumu destekleyecek bir tablonun yakında geleceğini görebiliriz. Zira ABD senatosu, 500 milyar dolar değerindeki teşvik paketini reddetti.

ABD senatosunun yeni teşvik paketini reddetmesi gündeme bomba gibi düştü. Vatandaşlara doğrudan ödenmesi beklenen 1.200 dolarlık yardım çeklerinin paketin içinde bulunmamasının senatonun kararında etkili olduğu düşünülüyor. Pakette revizyon sağlanarak tekrar senatonun önüne sunulması muhtemel. Bu paketin geçmesinin küresel ekonomiyi ve borsaları rahatlatarak dolaylı yoldan Bitcoin fiyatının da tekrar yükselişe geçmesine önayak olacağı iddia ediliyor.

Teşvik Ödemeleri Yatırım Olarak Kullanılıyor

Veri analiz firması Envestnet Yodlee platformu, mayıs ayında yaptığı değerlendirmede birçok ABD vatandaşının teşvik ödemelerini yatırım yapmak için kullandığını belirtmişti. Bu durumdan yola çıkarak birçok uzman, yeni tasarıda gelebilecek 1.200 dolarlık teşvik ödemelerinin tekrar bu yöntemle piyasaları canlandırabileceğini düşünüyor. Özellikle hisse senetleri açısından teknoloji grubu ve Bitcoin yatırımlarının bu dönemde arttığı göz önünde bulundurulduğunda, yeni paket lider kripto para biriminin beklediği kıvılcım olabilir.

Bu duruma örnek olarak Coinbase CEO’su başarılı yönetici Brian Armstrong da geçtiğimiz aylarda birtakım veriler paylaşmıştı. Armstrong, teşvik ödemeleri alan bireylerin Bitcoin satın aldıklarını ve piyasanın büyük değişime uğramasının nedeninin bu olduğunu öne sürmüştü. Yeni bir teşvik dalgası BTC başta olmak üzere büyük nakit çeken DeFi projeleri ve diğer altcoinleri de canlandırabilir.

Kripto Para Piyasasının Tavrı Değişebilir

Bitcoin’le geleneksel piyasaların uyumu Covid-19 salgını sonrası derinleşse de halen bazı uzmanlar bu durumun kesin bir etkide bulunmayabileceğini iddia ediyor. Zira kripto para mefhumu ilk ortaya çıktığında dünya yine bir ekonomik kriz içindeydi ve alternatif bir platform insanların kullanımına sunulmuştu. Devletlerin bağı olmadan sürdürülmesi tasarlanan bu piyasanın geleneksel ekonomiler zafiyet gösterdiğinde güçlenmesi, aslında tam olarak salgın sürecinde de örneğini gördüğümüz bir durum olmuştu. Bu sebepten kripto para piyasasının tavrının bu tip gelişmelere farklı bir karşılık vermesi de ihtimaller arasında bulunuyor.

Birçok uzman FED’in para arzı politikasının ve ABD tarafından yapılan teşvik ödemelerinin küresel ekonomi için kısa vadeli bir çözüm sunduğunu düşünüyor. Zira uzun vadede bakıldığında hem Bitcoin fiyatının hem de emtia fiyatlarının yükseliş beklentisi geçerliliğini koruyor. Tüm bu veriler birleştiğinde ise kripto varlığın hangi yöne gideceği kafalarda soru işareti bırakıyor.

Bitcoin Varlığına Olan İlgi Artıyor

Bir yandan teşvik ödemelerinin Bitcoin’e aktarıldığı gerçeği mevcutken bir yandan da son günlerde yaşanan büyük düşüşün Bitcoin varlığına olan ilgiyi artırdığı bir gerçek. Özellikle ABD bankalarına verilen kripto para işlem yetkisi sonrası küresel piyasalardan kripto para piyasalarına büyük bir nakit girişi sağlanmıştı. Bu durum iki piyasa arasındaki durumu güçlendirse de Bitcoin’in güvenli liman olarak görüldüğü gerçeğini değiştirmedi.

Lider kripto para birimi Bitcoin şu an için düzeltme hareketini sonlandırmış değil. 9.600 seviyesine kadar düşme ihtimali kaybolmayan varlığın önümüzdeki süreçte yaşayacağı hareketlerin yönünü tayin etmede belirli olacağı düşünülüyor. ABD başkanlık seçimlerinin yaklaşması ve Covid-19 salgınının ikinci dalgasının gelme ihtimali Bitcoin’in ne kadar işine yarayacak bunu zaman gösterecek.