Bitcoin, Ethereum, XRP ve Diğer Altcoin Fiyatlarında Olası Senaryolar

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • BTC paralel yükselen bir kanal içinde hareket ediyor.

  • ETH güçlü bir sıçrama gerçekleştirmişken XRP ise zayıf bir sıçrama ortaya koydu.

  • ANT, CRV ve NEAR yükseliş impulsünün yarısına gelmiş olabilir.

  • promo

    BIT Kazanma Zamanı: 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük Kazanç. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bitcoin (BTC) fiyatı paralel yükselen bir kanal içinde hareket ediyor ve bu kanalın orta noktasından sıçrama gerçekleştirdi. Ethereum ve XRP destek bulmayı deniyor. Bu analizde ele alınan diğer altcoin’lerde ayrı ayrı görünümler öne çıkıyor.

SponsorSponsor

Bitcoin (BTC) takip ettiği paralel yükselen kanalın orta noktasında tepki almayı başardı.

SponsorSponsor

Ethereum (ETH) fib. düzeltme bölgesinden reddedildi. An itibarıyla destek bulmaya çalışıyor ve yeni bir yüksek dip oluşturuyor.

Curve Dao Token (CRV) önemli bir fib. destek seviyesinden sıçrama yaptı. CRV için yeni bir beş dalgalı yükseliş impulsü başlamış olabilir.

Aragon (ANT) 4,90 dolarda yer alan önemli bir destek seviyesinde tutunmayı başardı. Muhtemel bir hedef olarak 2020 Ağustos tepeleri tarafından oluşturulan 10,80 dolar seviyesi öne çıkıyor.

Near Protocol (NEAR) şubat tepesinden çıkış gerçekleştirdi ve 10 dolar seviyesine doğru kademeli bir yükseliş ortaya koyuyor.

Zcash (ZEC) 158 dolardaki direnç bölgesinden reddedildi. Fakat 135 dolar bölgesini destek olarak onaylamayı deniyor. 

Bitcoin (BTC)

BTC 28 Şubat’tan bu yana yükselen bir paralel kanal içinde hareket ediyor. 12 Mart’ta kanalın direnç çizgisinden reddedildi ve düşüşe geçti. Fakat hâlâ kanalın orta noktası üzerinde seyrediyor ve bir sıçrama gerçekleştirdiği görülüyor.

Öte yandan paralel kanallar genelde düzeltici nitelikteki hareketler olarak biliniyor. Bu yüzden kanalın orta noktasından kırılım gerçekleşmesi, önemli bir zayıflık işareti olarak değerlendirilebilir.

Kanaldan kırılım gerçekleşmesi RSI’ın da 50 çizgisi altına geçmesine neden olabilir. 6-7 Mart tarihlerinde küçük sapmalar yaşansa da kanal formasyonu içindeki hareket başladıktan sonra RSI’ın 50 çizgisi altına düşmediği biliniyor.

Yine de uzun vadeli analiz yükselişe işaret ediyor ve kanaldan kırılım gerçekleşmediği sürece de bu yükseliş beklentisi geçerliliğini koruyacak.

BTC Grafiği (TradingView)

Ethereum da Bitcoin Gibi Destek Arıyor

ETH 28 Şubat’tan bu yana yükseliş kaydediyor. 10 Mart’ta 1.879 dolar seviyesinde tepe oluşturan ETH daha sonra bir miktar değer kaybetti. Düşüşün yavaş bir şekilde gerçekleştiği görüldü.

Reddedilme, 0,786 fib. düzeltme seviyesinde (beyaz) meydana geldi. Reddedilmeye rağmen tepe oluşumunu sağlayan fiyat hareketi hâlâ yükselişe işaret ediyor. Bu fiyat hareketi aşağıdaki grafikte yeşil renkle işaretlendi.

Dolayısıyla en muhtemel senaryoda ETH’nin destek bulması ve yeni bir yüksek dip oluşturması bekleniyor. 0,382-0,5 fib. düzeltme seviyelerinde (siyah) destek bulabilecek olan ETH için bu seviyeler ise 1.586-1.655 dolar aralığına rastlıyor. Düşüş kaydeden MACD de bu seviyelere gerileme ihtimalini destekliyor.

ETH Grafiği (TradingView)

XRP (XRP)

XPR 22 Şubat tarihinde keskin bir düşüş kaydetmeye başladı ve hızlı düşüşle birlikte %44 oranında değer kaybı yaşandı. 23 Şubat’ta ise 0,365 dolar seviyesinde dip oluşturan fiyat, bu seviyeden sıçrama gerçekleştirdi. Böylece aşağı sarkan uzun bir fitil meydana geldi.

Öte yandan Ethereum tarafından ortaya konan sıçramanın aksine XRP’nin sıçraması zayıf kaldı. Yükselişe geçen XRP 0,382-0,5 fib. düzeltme seviyesinden reddedildi ve tekrar düşüş yaşadı.

MACD ve RSI düşüşe işaret ediyor ve RSI’ın 50 çizgisi altına geçtiği görülüyor.

Dolayısıyla en muhtemel senaryoya göre XRP’nin 0,36 dolardaki destek seviyesine gerilemesi beklenebilir.

XRP Grafiği (TradingView)

Curve Dao Token (CRV)

CRV 6 Şubat’ta 3,66 dolar tepesine ulaştıktan sonra düşüşe geçti. Değer kaybı, bir önceki yükseliş hareketinin 1,63 dolarda yer alan 0,618 fib. düzeltme seviyesine kadar devam etti. Bu bölgeden 28 Şubat tarihinde sıçrayan CRV, tekrar değer kazanmaya başladı.

RSI 50 çizgisinin altında kalsa da MACD ve Stokastik Osilatör yükselişe işaret ediyor. Stokastik Osilatör’ün altın kesişim oluşturmakta olduğu görülüyor.

Fiyat hareketi, beş dalgalı bir yükseliş formasyonuna benziyor. CRV’nin ise beşinci ve son dalga içinde hareket ettiği söylenebilir.

Fiyat hareketi için muhtemel bir hedef 4,92-4,99 dolar aralığında bulunuyor. Bu hedef, dış düzeltme seviyeleri ve fib. yansıtma seviyeleri hesaplanarak bulundu.

CRV Grafiği (TradingView)

Bitcoin Düzeltmesiyle Aragon da Düştü

ANT 14 Şubat’tan 28 Şubat’a kadar önemli bir düşüş kaydetti. Fakat daha sonra hızlı bir şekilde sıçradı ve 4,90 dolar bölgesinde tutunmayı başararak yükselişe dair önemli bir gelişme ortaya koydu.

CRV grafiğinde olduğu gibi ANT grafiğinde de günlük grafik ölçeğindeki teknik göstergeler yükselişe işaret ediyor. Ayrıca RSI’ın 50 çizgisi üzerinde olması ANT için CRV’den daha olumlu bir tablo ortaya çıkmasını sağlıyor.

ANT için yeni bir yükseliş impulsü başlıyor olabilir. Bu senaryo geçerliyse en yakındaki direnç bölgesi de 2020 Ağustos tepeleri tarafından oluşturulan 10,80 dolar olarak öne çıkıyor. Sonraki direnç bölgesi ise 14,31 dolar seviyesinde kendini gösterebilir.

ANT Grafiği (TradingView)

Near Protocol (NEAR)

NEAR şubat ayının ortasından itibaren önemli bir değer kaybına maruz kalmış olmasına rağmen 2021 yılında ulaştığı en yüksek seviyeden çıkış yaptı. An itibarıyla ise 7 dolar yakınlarında fiyatlanıyor.

Günlük grafik ölçeğindeki teknik göstergeler yükselişe işaret ediyor. Stokastik Osilatör altın kesişim oluşturdu ve RSI ile MACD’deki negatif uyumsuzluklar geçersiz hale geldi.

NEAR 7,30 dolardaki ilk muhtemel dönüş bölgesine ulaştı. Bu bölge, ikinci alt dalgadan (turuncu) hareketle hesaplanan dış fib. düzeltme seviyesi nedeniyle öne çıkıyor.

Direnç olarak görev yapabilecek olan sıradaki hedef bölge ise 10,30 dolarda bulunuyor. Bu bölge de yine ikinci alt dalganın 4,61 dış fib. düzeltme seviyesini oluşturuyor. Ayrıca ikinci dalganın 2,61 dış fib. düzeltme seviyesini (beyaz) oluşturuyor.

NEAR Grafiği (TradingView)

Zcash (ZEC)

ZEC 23 Şubat tarihinde 103 dolarda dip oluşturduktan sonra önemli bir sıçrama ortaya koydu. Sıçramayla gelen yükseliş, 11 Mart’a kadar devam etti ve 158 dolardaki direnç bölgesinden reddedilme gerçekleşti.

158 dolar bölgesi, tüm düşüş hareketinin 0,618 fib. düzeltme seviyesi olarak öne çıkıyor. Bu bölge başarılı bir şekilde geride bırakılana kadar yükseliş trendinden bahsetmek de mümkün görünmüyor.

Öte yandan MACD ve RSI yükselişe işaret ediyor ve ZEC’in de daha önce direnç olarak görev yapmış olan 135 doların belirgin şekilde üzerinde hareket ettiği görülüyor.

158 dolar bölgesi destek olarak onaylanırsa yükseliş hareketinin de devam etmesi beklenebilir.

ZEC Grafiği (TradingView)

BeInCrypto’da yayımlanan 12 Mart 2021 tarihli Bitcoin analizini okumak için tıklayınız.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto paralarla yakından ilgilenen Valdrin aynı zamanda kripto para alım-satımı da gerçekleştiriyor. Barcelona Graduate Schoolf of Economics (Barselona Ekonomi Enstitüsü) Finans Piyasaları bölümünden master derecesini aldıktan sonra kendi ülkesi Kosova’da Ekonomik Kalkınma Bakanlığında çalıştı. 2019 yılında ise tüm vaktini kripto paralara ve alım-satım yapmaya ayırmaya karar verdi.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Launchpad. 3.500 BIT’e Kadar ÜCRETSİZ. Bu Fırsat Kaçmaz

Katılın