Bitcoin, Ethereum, XRP, LTC, BCH, EOS, LINK, XTZ – 17 Nisan Detaylı Fiyat Analizi

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • BTC fiyatı, önemli bir toparlanma gerçekleştirerek 7.101 dolarda günlük kapanışı gerçekleştirdi.

  • Birçok altcoin de benzer şekilde artış göstererek çift haneli kazançlar sergiledi.

  • BTC'nin ne yönde hareket edeceği, uzun vadeli çatışan işaretler nedeniyle hâlâ belirsiz.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bitcoin 6.480 dolarda dibi gördükten sadece saatler sonra 7.101 dolardaki günlük kapanışa ulaşarak ciddi bir toparlanma gerçekleştirdi. Birçok altcoin de BTC’yi takip etti ve günlük kapanışa dek çift haneli kazançlar sağladılar. Analizimizde de bu altcoin’ler arasından ETH, XRP, LTC, XTZ, BCH, EOS, LINK gibi seçenekleri masaya yatıracağız.Bitcoin (BTC)

Bu analizin yazımı esnasında BTC fiyatı 7.150 dolardaki direnç bölgesine son derece yakın bir şekilde hareket ediyor. Bu bölge, daha önce destek olarak çalışmış fakat 10 Nisan’daki düşüşten sonra dirence dönüşmüştü. 12 Nisan’da burayı bir direnç olarak onaylayan fiyat, şimdi ise bu bölgede bir çift tepe formasyonu oluşturuyor.Bitcoin Grafiği (Trading View)

Bu bölge aynı zamanda tüm düşüş hareketinin 0,618 Fib seviyesiyle de kesişiyor. Bu seviye, fiyatın trendden dönüşü için de büyük önem arz ediyor. Bu seviyeden meydana gelecek yukarı yönlü bir kırılım, fiyatı 7.500 dolara taşıyabilir. Kararlı bir ret ise 6.310 dolar seviyesini masaya getirebilir.

Şu anda Bitcoin’in bir sonraki hareketi, daha önce de belirttiğimiz uzun vadeli çatışan işaretler nedeniyle hâlâ belirsizliğini koruyor.

Sonuç: Görünüm, belirsizliğini koruyor. Bitcoin için 7.150 dolar üzerine gerçekleşecek bir çıkış, “boğa” olarak nitelenirken bu bölgeden reddedilmesi ise “ayı” olarak yorumlanabilir.

Ethereum (ETH)

Ethereum fiyatı 13 Mart’tan bu yana yükseliş kaydetmeye devam ediyor. Bu fiyat artışı, yükselen bir kanal şeklinde devam ediyor. Bu kanalın destek ve direnç çizgileri ise birçok defa onaylandı.

Ethereum Grafiği (Trading View)

Bu analizin yazımı esnasında ETH fiyatı, muhtemel bir çift tepe oluşturduğu 175 dolardaki direnç bölgesine oldukça yakın bir biçimde hareket ediyordu. Bu formasyon ise aşağı yönlü bir dönüşün işaretçisi olarak değerlendiriliyor.

Dahası, RSI’daki negatif uyumsuzlukla desteklenen çift tepe, Ethereum fiyatının düşeceğine dair güçlü bir sinyal olarak kabul edilir. Eğer bu düşüş başlarsa en yakındaki destek seviyesi, kanalın yükselen destek çizgisinin de üzerinden geçtiği 160 dolarda bulunuyor.

Sonuç: Ethereum muhtemelen bir düşüş gerçekleştirecek ve kanalın destek çizgisini onaylayacak. Bu analizin yazımı esnasında, kanalın altına gerçekleşecek olan bir kırılım ihtimalinin güçlü olduğunu düşünmüyoruz.

XRP (XRP)

XRP fiyatı, 12 Mart’tan bu yana alçalan bir direnç çizgisini takip ediyor. Analizin yazımı sırasında, tam da bu direnç çizgisi üzerinde işlem gören XRP, bu direnci dördüncü defa onaylıyor.

XRP Grafiği (Trading View)

XRP aynı zamanda 0,18 dolardaki destekte tutunmaya çalışıyor. Bu destek seviyesi ve alçalan direnç çizgisi arasında sıkışmış olan fiyat, alçalan bir üçgen formasyonu da oluşturuyor. Alçalan üçgen ise bir düşüş formasyonu olarak biliniyor.

Öte yandan fiyat, bu hareketin altına inene ya da üstüne çıkana kadar nötr bir görünümde kalmaya devam edecektir. Aşağı yönlü bir kırılım gerçekleşmesi biraz daha muhtemel gözüküyor. Çünkü muhtemel alçalan üçgen ve BTC’deki düşüş eğilimi, bu ihtimali biraz daha öne çıkarıyor.

Aşağı yönlü bir kırılım, fiyatı 0,16 dolara taşıyabilir. Tam tersi durumda ise 0,225 dolara doğru bir yükseliş görülebilir.

Sonuç: Fiyat, alçalan direnç çizgisinin üzerine çıkana kadar veya destek bölgesinin altına inene kadar XRP’deki nötr görünüm de varlığını koruyacaktır.

Bitcoin Cash (BCH)

BCH fiyatı, 20 Mart’tan bu yana alçalan bir destek çizgisini takip ediyor. BCH, 16 Nisan tarihinde bu çizgiye ulaşmış ve ani bir sıçrama gerçekleştirerek şu anki yükseliş hareketine başlamıştı.

BCH Grafiği (Trading View)

Yükseliş hareketi, dikkat çekici bir seviyede olsa da 12 Nisan’daki yükselişe göre hâlâ bir düşük tepe olarak kalmış durumda. Buna ek olarak fiyat, bir omuz-baş-omuz formasyonu oluşturuyor gibi görünüyor. Şu anda ise sağ omuzu tamamlama aşamasında olabilir. Bu formasyondan aşağı yönlü bir kırılımın gerçekleşmesi, negatif uyumsuzluk yaratmış olan saatlik RSI tarafından da destekleniyor.

Sonuç: BCH fiyatının, omuz-baş-omuz formasyonundan düşüşe geçip alçalan direnç çizgisine doğru bir kez daha hareket etmesi bekleniyor.

Litecoin (LTC)

LTC fiyatı, 8 Nisan’dan bu yana dik bir alçalan kanal içinde hareket ediyor. LTC, bu kanalın destek ve direnç çizgilerini üç kez onayladı.

LTC Grafiği (Trading View)

Bu analizin yazımı sırasında fiyat, 42 dolardaki direnç bölgesinde hareket ediyor ve aşağı yönlü görünen bir hareketi test ediyordu. Buna ek olarak RSI’da ise gizli bir negatif uyumsuzluk gözleniyor. Bu da fiyattaki düşüş ihtimalini destekliyor.

Sonuç: Litecoin fiyatının, şu an 37 dolarda olan kanal destek çizgisine doğru düşmesi bekleniyor.

EOS (EOS)

EOS fiyatı, 9 Mart’tan bu yana simetrik üçgen içinde hareket ediyor. Dün gerçekleşen tepe de alçalan direnç çizgisinin eğimini onaylamış oldu.

EOS Grafiği (Trading View)

Simetrik üçgen, hem çıkış hem de iniş ihtimali barındıran nötr bir formasyon olarak değerlendirilir. Oluşan mevcut üçgen, bir düşüş hareketini takip ettiği ve simetrik üçgen formasyonu da bir devam hareketi olarak çalıştığı için bir düşüşün gerçekleşmesi daha muhtemel gözüküyor.

Fiyat, yönünü tayin etmeden önce üçgen içinde bir süre daha konsolide olmaya devam edebilir.

En yakındaki destek ve direnç seviyeleri sırasıyla 2,15 ve 3,1 dolar seviyelerinde bulunuyor.

Sonuç: EOS fiyatı aynı formasyon içinde hareket etmeye devam ediyor. Formasyon, bir düşüş hareketini takip ettiği ve BTC de aşağı yönlü görünümünü koruduğu için EOS’ta da düşüş beklentisi biraz daha öne çıkıyor.

Tezos (XTZ)

XTZ fiyatı, 13 Mart’tan bu yana yükselen bir kanal içinde hareket ediyor. XTZ, 14 Nisan’da bu kanalın yükselen destek çizgisine ulaştı. Bu çizgi, 1,8 dolardaki destek bölgesiyle de kesişiyor. Destek çizgisinden şu anki yükseliş hareketini başlatan XTZ, hâlâ artmaya devam ediyor.

XTZ Grafiği (Trading View)

Fiyat, destek bölgesine/çizgisine ulaştıktan sonra güçlü bir tepkiyle karşılaştı ve boğalar kontrolü tamamen ele almış görünüyor.

Buna ek olarak fiyat, daha önce direnç olarak görev yapan 50 günlük hareketli ortalamanın (MA) üzerine başarıyla çıktı.

Sonuç: XTZ fiyatı, kanalın (şu anda 2,4 dolar seviyesinde bulunan) direnç çizgisine ulaşana kadar yükselişini sürdürebilir.

ChainLink (LINK)

LINK fiyatı, 13 Mart’tan bu yana yükselen bir destek çizgisini takip ediyor. Bu eğim üzerinde 6 Nisan’a kadar aşamalı bir biçimde yükseldi. Bu tarihten sonra ise fiyattaki yükseliş büyük bir ivme yakaladı.

LINK Grafiği (Trading View)

Bu analizin yazımı sırasında LTC fiyatı 3,5 dolar seviyesindeki direnç bölgesinde hareket ediyordu. LTC’nin fiyat hareketi, bu bölgede başarıyla tutunana kadar yeni bir yükseliş hareketinin başlangıcı olarak değil, bir düzeltme hareketi olarak değerlendirilebilir.

Fakat RSI, bu bölgenin bir destek olarak tutunamayacağını gösteriyor. Zira önemli bir negatif uyumsuzluk oluşmuş durumda ve bu da fiyatın düşeceğine işaret ediyor. Uyumsuzluk, önemli bir direnç seviyesi içinde meydana geldiği için bu ihtimal güçleniyor.

Düşüş başladığı takdirde, fiyatın yükselen destek çizgisi üzerinde destek bulması bekleniyor. Şu an için bu çizgi 2,8 dolardan geçiyor.

Sonuç: LINK fiyatı, yukarıda belirtilen yükselen destek çizgisine ulaşana dek düşüş gösterebilir.

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Kripto paralarla yakından ilgilenen Valdrin aynı zamanda kripto para alım-satımı da gerçekleştiriyor. Barcelona Graduate Schoolf of Economics (Barselona Ekonomi Enstitüsü) Finans Piyasaları bölümünden master derecesini aldıktan sonra kendi ülkesi Kosova’da Ekonomik Kalkınma Bakanlığında çalıştı. 2019 yılında ise tüm vaktini kripto paralara ve alım-satım yapmaya ayırmaya karar verdi.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın