Bitcoin Enflasyona Çözüm Olacak mı?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • NFT Pazarı 2021'de Büyümeye Öncülük Ediyor

  • Venezuelalılar Enflasyonu Yenmek için Bitcoin'i Benimsiyor

  • Nijerya, Bitcoin'i Güçlü Bir Takas Aracı Olarak Görüyor

  • promo

    BIT Launchpad: 3.500 BIT’i ÜCRETSİZ kazan. Bu Fırsat Kaçmaz. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

eToro tarafından yayınlanan yeni bir rapor, özellikle bitcoin ve altcoinlerin yükselişinin altın fiyatlarını etkileyebileceğini öne sürüyor. Rapora göre 2021’in birinci çeyreğinde güçlü bir (NFT) pazarı hakim.

SponsorSponsor

NFT Pazarı 2021’de Büyümeye Öncülük Ediyor

Değiştirilemez tokenlar (NFT), son aylarda kripto para sektöründe sansasyonlara sebep oluyor. Öyle ki, çevrimiçi broker eToro tarafından yayınlanan yakın tarihli bir rapor, Bitcoin’in (BTC) altın piyasasını istikrarsızlaştırma potansiyeline sahip olduğunu öne sürüyor.

SponsorSponsor

Rapor, 2021’in ilk çeyreğinde kripto pazarında hisse senetlerini baz aldığında NFT’lerin manzaraya hakim olduğunu açıklıyor. Bu durum, Bitcoin’in geçmişte dijital para birimlerinin itici faktörü ve yüzü olmasından kaynaklanıyor.

NFT çılgınlığı, kriptonun ne kadar etkisi olduğunu ve baş döndürücü bir hızlı geliştirme ve genişletme yeteneğini gösteriyor. Sanat ve müzik gibi benzersiz dijital varlıklar yalnızca ekonomiyi değil aynı zamanda toplumu da etkileyebilir. Bu değişim, toplumumuz hayatının giderek daha fazla dijital dünyaya taşınmasıyla devam edecek.

Kripto para piyasası, NFT popülaritesinde bir artış gördü, dijital sanat on milyonlarca dolarlık fiyatlar getirdi. Hatta altı rakamda satış yapan “meme”ler bile var.

Venezuelalılar Enflasyonu Yenmek için Bitcoin’i Benimsiyor

Bitcoin için altın seviyelerine yükselme yolu, belirli popülasyonların ekonomik güvenlik ihtiyacı tarafından yönlendirilecektir. Örneğin Venezuela, bir süredir uzun bir mali kriz yaşıyor. Giderek daha fazla Venezuelalı, bolivarlarını dolara değil Bitcoin’e kaydırıyor.

Caracas merkezli danışmanlık şirketi Ecoanalítica’dan ekonomist Asdrúbal Oliveros, “Birçok Venezuelalı, yatırımlarını korumak ve hiper enflasyon nedeniyle değer kaybeden bolívarlarını dönüştürmek için Bitcoin kullanıyor.” dedi.

Altın, bolivar karşısında %10.700 getiri sağlasa da, değerli metal şaşırtıcı enflasyon oranına ayak uyduramadı. İki faktör birleştirildiğinde, Venezuelalılar -%60’lık bir reel getiri oranı elde ettiler.

Bu aşırı enflasyon oranı nedeniyle Venezuela hükümeti asgari ücreti ve gıda fiyatını güncelliyor. Yiyecek kıtlığı daha fazla sorun haline geldikten sonra, hükümet yumurta ve et gibi gıda ihtiyaçları üzerinde fiyat güncellemeleri belirledi. Oysa enflasyon oranları nedeniyle bu ihtiyaçlar asgari ücretten daha pahalıya mal oluyor. Bu arada, bazı Venezuela vatandaşları, ekonomileri üzerinde egemenlik sağlamak amacıyla Bitcoin yatırımı yapmaya karar verdiler.

Nijerya, Bitcoin’i Güçlü Bir Takas Aracı Olarak Görüyor

Nijerya’nın enflasyon oranı, kripto paraların ülkede benimsenmesi için çok uygun bir ortam. Nijerya, enflasyon oranının kripto para biriminin bir ev bulmasına mükemmel bir uyum sağladığı başka bir ülkedir. 70’lerden bu yana yılda neredeyse %20’lik enflasyon oranları ve %80.000’lik genel enflasyon ile Nijerya, Afrika’nın kripto sahnesinde büyük bir oyuncusu haline geldi.

Halka açık bir duruşmada Senatör Sani Musa, “Kripto para alışverişi, kimin neye sahip olduğunu bile belirleyemediğiniz dünya çapında bir işlem haline geldi. Teknoloji o kadar güçlü ki, yapabileceğimiz düzenlemeleri göremiyorum. Bitcoin, para birimimizi neredeyse işe yaramaz veya değersiz hale getirdi. “

Sorunlu bir enflasyon sarmalının başka bir yerde gelişip gelişemeyeceği tam olarak belli değil. Rapor, S&P 500’deki ralli, artan para arzı ve varlık balonları potansiyeli gibi faktörlerin gelecekte önemli faktörler olabileceğini savunuyor.

Bitcoin’in Amerikan dolarının yerini alması pek olası değil. Bununla birlikte, diğer geleneksel varlıkları bozma potansiyelinin pek mümkün olduğu görülüyor.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Matthew De Saro is a journalist and media personality specializing in sports, gambling, and statistics. Before joining BeInCrypto, his work was featured on Fansided, Forbes, and OutKick. With a background in statistical analysis and a love of writing, he takes an outside-the-box approach to reporting news.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Launchpad. 3.500 BIT’e Kadar ÜCRETSİZ. Bu Fırsat Kaçmaz

Katılın