Bitcoin Düzeltme Hareketine Hangi Noktada Devam Edebilir?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Bitcoin kısa ve orta vadede yükselen bir destek çizgisini takip ediyor.

  • 39.463 dolar seviyesinde direnç, 37.143 dolar seviyesinde ise destek yer alıyor.

  • Kısa vadede, paralel yükselen bir kanal takip ediliyor.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bitcoin (BTC) 14 Ocak’ta 40.112 dolar seviyesinde tepe oluşturduktan sonra reddedildi ve düşüşe geçti.

SponsorSponsor

Uzun vadeli trend Bitcoin (BTC) için düşüşe işaret etse de 36.717 dolar seviyesi korunduğu sürece kısa vadeli trend yükselişe işaret etmeye devam edecek.

SponsorSponsor

Gizli Uyumsuzluk Yükseliş Yarattı

BTC, 11 Ocak tarihinde 30.402 dolar seviyesinde lokal bir dip oluşturduktan sonra yükselişe geçti. Son yükseliş hareketinin 0,382 fib. düzeltme seviyesinin hemen üstüne sarkan uzun bir fitil meydana geldi.

Fiyat, 14 Ocak’ta 40.112 dolar seviyesinden reddedildi.

Günlük grafik ölçeğindeki teknik göstergeler düşüş eğilimi gösteriyor. RSI önemli bir gizli pozitif uyumsuzluk yarattı fakat zaten bunun sonucu olarak fiyat artışı yaşandı. MACD düşüyor, Stokastik Osilatör ise ölüm kesişimi gerçekleştirdi. Her iki gösterge de trendin düşüşe işaret ettiğini güçlü bir şekilde yansıtıyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Bitcoin Fiyatının Geleceği

6 saatlik grafikte BTC’nin, daha önce destek olarak çalışan 0,786 fib. düzeltme seviyesinden reddedildiği görülüyor. Bu yüzden 39.463 dolar bölgesinin direnç olarak onaylandığı söylenebilir.

Reddedilmeye rağmen 6 saatlik grafik ölçeğindeki teknik göstergeler hâlâ yükselişe işaret ediyor ve 34.000 dolar seviyesinde yükselen destek çizgisinin bulunduğu görülüyor. Bu da kısa vadeli trendin hâlâ yükseliş eğiliminden yana olduğunu gösteriyor.

BTC Grafiği (TradingView)

2 saatlik grafikte BTC yine kısa vadeli bir yükselen destek çizgisini takip ediyor. Destek çizgisi, son yükseliş hareketinin 0,382 fib. düzeltme seviyesini oluşturan 37.143 dolardaki destek bölgesinin hemen altında bulunuyor.

BTC bu destek bölgesi üzerinde kaldığı sürece kısa vadeli trend de yükseliş yönlü olarak değerlendirilmeye devam edecek.

BTC Grafiği (TradingView)

Bitcoin İçin Dalga Sayımı

Dalga sayımına göre BTC A-B-C şeklindeki bir düzeltmeyi tamamlamış olabilir.

14 Ocak’ta paralel yükselen kanalın direnç çizgisinden reddedilen BTC, fiyat hareketinin düzeltme niteliğinde olduğunu gösterdi. 

BTC Grafiği (TradingView)

A-B-C düzeltmesi tamamlanmış görünüyor fakat beşinci dalga uzayabilir.

Dolayısıyla dördüncü alt dalganın 36.717 dolardaki dip seviyesi (kırmızı çizgi) altına bir gerileme yaşanana kadar yükseliş hareketi devam edebilir. A ve C dalgasının 1:1 oranında olması durumunda 42.603 dolar seviyesinde tepe oluşabilir.

BTC Grafiği (TradingView)

Bitcoin’in takip ettiği trend dördüncü dalga içinde olabilir fakat bu olasılık, uzun vadeli dalga sayımıyla örtüşmüyor.

Ayrıca geçersizlik seviyesi bu dalga sayımında da yine 37.000 dolar yakınlarında bulunuyor. Dolayısıyla bu dalga sayımını takip etmek gerekmeyebilir.

BTC Grafiği (TradingView)

Sonuç

Bitcoin düzeltme hareketinin sonuna yaklaşıyor olabilir fakat 36.717 dolar seviyesi korunduğu sürece kısa vadeli trend, yükseliş yönlü olarak değerlendirilmeye devam edecek.

BeInCrypto’da yayımlanan 14 Ocak 2021 tarihli Bitcoin analizini okumak için tıklayınız.

Uyarı: Kripto para alım satımı, yüksek seviyede risk barındırır ve tüm yatırımcılar için uygun olmayabilir. Bu içerikte açıklanan görüşler, BeInCrypto’nun görüşlerini yansıtmaz.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto paralarla yakından ilgilenen Valdrin aynı zamanda kripto para alım-satımı da gerçekleştiriyor. Barcelona Graduate Schoolf of Economics (Barselona Ekonomi Enstitüsü) Finans Piyasaları bölümünden master derecesini aldıktan sonra kendi ülkesi Kosova’da Ekonomik Kalkınma Bakanlığında çalıştı. 2019 yılında ise tüm vaktini kripto paralara ve alım-satım yapmaya ayırmaya karar verdi.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın