Bitcoin Düşüşünün Arkasında Madencilerin Savaşı mı Var?

Makaleyi Paylaş

Kripto para piyasaları haftayı çok sert bir düşüşle açtı ve hala dalgalı görünümden kurtulabilmiş değil. Bitcoin 8.000 dolar üzerine çıkmayı başardıysa da tekrar bu seviyenin altına indi ve fiyattaki belirsizlik devam ediyor. Son düşüşlerden beri dile getirilen madencilerin durumu ise sektörün gündeminde hala önemli bir yer kaplıyor. Bu konuya, ünlü analist Jacob Canfield’ın yorumu ise ilginç.

SponsorSponsor

Madenciler İçin Çıkış Noktası Çok Daha Aşağıda

Bitcoin ağının en büyük madencilik havuzlarından birisine sahip olan F2Pool analistleri, 9 Mart tarihinde bir görüş bildirdi. Yapılan hesaplamalarda şu anda sektörde yoğun şekilde kullanılan popüler madencilik cihazı Antminer S9’un madencilikte kar getireceği son noktanın 7518 dolar olduğu ifade edildi.

SponsorSponsor

Bu durum da, kripto para sektöründe düşüş daha da devam ederse madenciler fiş çeker mi sorusunun sorulmasına yol açtı.

Ünlü analist Jacob Canfield ise bu soruya Twitter üzerinden bir yanıt verdi ve kripto para madenciliğinin halen çok ucuz olduğu bölgeleri paylaştı.

Canfield, şunları yazdı:

Bitcoin çıkarmak için en uygun 5 yer:

  1. Venezuela – 531 dolar
  2. Trinidad & Tobago – 1190 dolar
  3. Özbekistan – 1798 dolar
  4. Ukrayna – 1852 dolar
  5. Kuveyt – 1983 dolar

Hala birçok kişi 4 bin dolar üzerindeki Bitcoin fiyatlarında, madencilik işlemlerinden kar elde edebilir.

Canfield’ın analizine göre Bitcoin eğer 4 bin dolar seviyesinin üstünde alınıp satılmaya edilmeye devam ederse “birçok” madenci için halen bu sektörde yer almak karlılık durumunu koruyacak.

Ağda Zorluk Artıyor

Öte yandan son yapılan düzenleme ile birlikte Bitcoin ağındaki hash rate yüzde 7 oranında bir artış gösterdi. Bu durumdan ötürü 9 Mart tarihinde F2Pool analistlerinin belirttiği 7518 dolar seviyesi, zorluğun ciddi bir miktar artması ile birlikte 8037 dolara kadar çıktı.

F2Pool’un resimde de göreceğiniz analizinde kâr noktası için Antminer S9 baz alınıyor. Ancak mevcut Bitcoin fiyatı göz önüne alındığı zaman bir diğer madencilik devi olan Canaan firmasının ürettiği Avalon Miner 821 ve Ebang firması tarafından üretimi gerçekleştirilen Ebit E9.3 gibi cihazları kullanan madenciler şu anda zarar ediyorlar.

Canaan firmasının Avalon Miner 821 cihazının kar noktası 8.386 dolar olarak ifade edilirken Ebit E9.3 için de 8841 dolar seviyeleri işaret ediliyor.

Madencilik sektörünün son dönemde yaşanan fiyat hareketlerinden nasıl etkileneceğine, Türk kripto para topluluğu da ciddi oranda kafa yoruyor.

Örneğin topluluğun önde gelen isimlerinden @bit_gossip, 9 Mart’ta attığı bir tweette farklı noktalara parmak bastı. Kullanıcı, durumun böyle devam etmesi halinde küçük ve orta ölçekli Bitcoin madencilerinin fişi çekip iflas etmesinin “olası” bir durum olduğunu ifade ederken bir komplo teorisi de paylaştı.

O teoriye göre ise büyük madenciler, küçük ölçekli rakiplerini saf dışı bırakmak için Bitcoin’i satıyor ve bu düşüşten medet umuyor olabilirler.

Bitcoin “Güvenli Liman” mı? Bitcoin Ağı “Güvenli” mi?

Bitcoin’in kriz dönemlerinde kaçılacak bir güvenli liman olup olmadığı, uzun bir süredir kripto para sektörünün gündeminde olan bir konu. Bu konuda Nouriel Roubini gibi ekonomistler, Bitcoin’in güvenli liman olacak güçte olmadığını ve spekülatif bir üründen öteye gitmediğini iddia etse de aksi yönde düşünenler de mevcut bulunuyor.

Güvenli liman tartışmalarının ışığında, Bitcoin ağının kendisinin güvenli olup olmadığının tespiti de önem arz ediyor.

Şu anda Bitcoin ağında madencilik yapıp BTC kazmak, hiç olmadığı kadar zor. Bu sebeple de Bitcoin’in fiyat bakımından olmasa da güvenlik açısından bakıldığı zaman tarihinin en kuvvetli günlerini geçirdiğini söylemekte fayda var.

Ağın güvenliği bu seviyelerde sürmeye devam ettiği takdirde Bitcoin’in güvenli liman olmaya bir adım daha yaklaşacağını da ifade etmek mümkün olabilir.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Hekim adayı olan Nihat Emre, İzmir'de yaşıyor. Kripto paralara ve arkasındaki teknolojiye inanan ve bu yönde uzunca bir süredir içerik üreten Nihat Emre'nin hedefi, blok zinciri teknolojisi ise medikal uygulamalar alanında çalışmak.

YAZARI TAKİP ET

+% 70 doğrulukla En İyi Telegram Sinyali ile kripto borsa tahminleri!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın