Bitcoin Dominance (Hakimiyet Oranı) Altcoinler’i Nasıl Etkileyecek?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Bitcoin hakimiyet oranı %67,5'te destek bulmuş durumda.

  • Bitcoin hakimiyet oranının 200 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıktığı görüldü.

  • Oran, alçalan bir direnç çizgisini takip ediyor. Sıradaki direnç bölgesi %70,5'te bulunuyor.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bitcoin hakimiyet oranı (Bitcoin dominance rate) önemli bir direnç bölgesinden çıkış gerçekleştirdi ve bu bölgeyi destek olarak onayladı. Bu oranın üzerinde kaldığı sürece de fiyat hareketi yükseliş eğilimli olarak değerlendirilmeye devam edebilir.

SponsorSponsor

Bitcoin hakimiyet oranı da BTC fiyatı ile beraber iyi bir ivme yakaladı. Bu sebeple altcoin’ler BTC karşısında tarihin en düşük seviyelerini gördü. Kripto para taciri CryptoAmsterdam (@damskotrades), Bitcoin piyasa hakimiyeti oranının önemli bir destek seviyesinde tutunmaya çalıştığını gösteren bir grafiği Twitter üzerinden takipçileriyle paylaştı.

SponsorSponsor
Kaynak: Twitter

Analist şunları ifade etti:

Hakimiyet oranı sıçrama gerçekleştirdi ve küçük olan kırmızı, yeşile dönüştü. Altcoin’ler düşmeye başladı ve küçük olan yeşil de kırmızıya döndü. Küçücük bir yeşille sizi tuzağa düşürmelerine izin vermeyin. Ve sadece grafiği değil, piyasa koşullarını ya da genel piyasa görünümünü de anlayın.

Bu analizde BTC hakimiyet oranına (dominance) yakından bakacak ve bir sonraki hareketinin nasıl olacağını tespit etmeye çalışacağız.

Bitcoin Hakimiyet Oranı İçin Destek

Bu analizin yazımı sırasında BTC hakimiyeti %68,34 seviyesindeydi. Bu ise trendin yönünü belirleyen ve ana bölge olan %67,5’in biraz daha üzerinde bir seviye olarak göze çarpıyordu. Bu seviyenin korunduğu zamanlarda fiyat görünümü yükseliş eğilimliyken tersi durumlarda ise düşüş eğilimli oluyor.

Bitcoin hakimiyeti 7 Ocak’ta bu seviyenin altına düştü ve o tarihten beri kırılım gerçekleştirmek için mücadele veriyordu. 5 Mayıs’ta kırılım gerçekleşti ve hem bahsedilen bölgeden hem de daha önce direnç olarak çalışan 200 günlük hareketli ortalamadan (MA) bir çıkış gerçekleşti. Bu da hakimiyet oranının daha yukarılara çıkacağına dair yükseliş eğilimli bir işaret olarak kabul edilebilir.

Bitcoin Dominance (Hakimiyet Oranı) Grafiği

Gelecek Hareket

Biraz daha uzun vadede piyasa hakimiyeti oranının 2019 Eylül’den beri alçalan bir direnç çizgisini takip ettiği görülüyor. Bu analizin yazımı esnasında fiyat, bu çizgiyi beşinci kez onaylıyordu. 7 Mayıs’ta bu çizginin üzerine çıkıldığı görüldüyse de daha sonra çizginin altına tekrar inildi.

Eğer Bitcoin dominance (hakimiyet oranı) bu çizginin üzerine çıkarsa bir sonraki direnç bölgesi olan %70,5’e ilerleyebilir. Bu en olası senaryo olarak göze çarpıyor. Fakat eğer çizginin altına inerse bu durumda da %66’ya kadar gerilediğini görebiliriz.

Bitcoin Hakimiyet Oranı (Dominance) Grafiği (Trading View)

Sonuç olarak Bitcoin dominance (hakimiyet oranı) %67,5 bölgesi üzerinde ve alçalan direnç çizgisi üzerinde kaldıkça %70,5’e doğru ilerleyebilir. Bu çizgiden reddedilirse desteğin altına sarkan müteakip düşüşle birlikte %66’ya kadar gerileyebilir.

Altcoin fiyatlarına canlılık gelmesi için ise BTC’nin piyasa hakimiyeti oranının biraz daha gerilemesi ve belirtilen seviyeler altına düşmesi gerekiyor.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

İLGİLİ KONULAR

Kripto paralarla yakından ilgilenen Valdrin aynı zamanda kripto para alım-satımı da gerçekleştiriyor. Barcelona Graduate Schoolf of Economics (Barselona Ekonomi Enstitüsü) Finans Piyasaları bölümünden master derecesini aldıktan sonra kendi ülkesi Kosova’da Ekonomik Kalkınma Bakanlığında çalıştı. 2019 yılında ise tüm vaktini kripto paralara ve alım-satım yapmaya ayırmaya karar verdi.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın