Bitcoin Dirençten Reddedildi: Düşüş Devam Edecek mi?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • BTC 44.000 dolardaki direnç bölgesinden reddedildi.

  • BTC kısa vadeli alçalan bir paralel kanal içinde hareket ediyor.

  • Dalga sayımı analizi, net bir görünüm sergilemiyor.

  • promo

    100.000$ Değerinde GAL & CHZ Ödül Havuzu. Tıkla!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bitcoin (BTC) 27 Eylül’de 44.000 dolardaki direnç bölgesini aşmayı denedi ancak dirençten reddedildi.

SponsorSponsor

Bitcoin (BTC) şu anda alçalan bir paralel kanalın üst bölgesinde hareket ediyor. Ancak fiyat hareketine bakıldığında, yükseliş işaretleri görülmüyor.

SponsorSponsor

Bitcoin Reddedildi

Bitcoin (BTC) 27 Eylül tarihinde 44.000 dolar bölgesinden çıkış gerçekleştirmeyi denedi. Ancak bu girişim, anında reddedildi (kırmızı ok). Öte yandan 44.000 dolar bölgesi, ağustos ayı ile eylül ayının başına kadar bir destek olarak çalışırken 20 Eylül’de gerçekleşen kırılım ile birlikte bir direnç görevi görmeye başlamıştı. Ayrıca BTC’nin dirençten reddedilmesi sonucunda uzun bir fitil ve kırmızı bir mum meydana geldi.

Günlük grafik ölçeğindeki teknik göstergeler, düşüşe işaret ediyor. Hem MACD hem de RSI, düşüş sergiliyor. Buna ek olarak, MACD’nin negatif bölgeye geçtiği ve RSI’ın 50 seviyesi altına gerilediği göze çarpıyor.

Düşüş hareketinin devam etmesi halinde ise en yakın destek bölgesi, 38.000 dolarda yer alıyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Bitcoin Fiyatında Kısa Vadeli Görünüm

Altı saatlik grafiğe bakıldığında, alçalan bir paralel kanal görülüyor. Alçalan paralel kanallar ise genelde düzeltici nitelikteki hareketlere sahne oluyor.

Bitcoin, şu anda alçalan paralel kanalın üst bölgesinde hareket ediyor. Dolayısıyla fiyat, 0,5 fib. düzeltme seviyesinin hemen üzerinde işlem görüyor.

Destek seviyelerinin kesişim bölgesi üzerinde hareket edilmesine rağmen teknik göstergeler, belirsiz bir görünüm sergiliyor. MACD, negatif bölgede yer alıyor ve gücünü kaybediyor. RSI da kısa süre önce 50 seviyesi altına geriledi.

BTC Grafiği (TradingView)

İki saatlik grafiğe göre Bitcoin, yükselen bir destek çizgisini takip ediyor. Ayrıca grafiğe bakıldığında, 21 Eylül’den bu yana üçüncü kez yüksek dip oluştuğu göze çarpıyor. Yüksek dip oluşması, yükselişe işaret ediyor. Ancak fiyat hareketinde herhangi bir yükseliş işareti bulunmuyor.

Ayrıca daha önce direnç olarak çalışan 43.000 dolar bölgesinin bir destek görevi görmesi beklenirken bu bölgenin altına bir gerileme yaşandı. Dolayısıyla bölge, bir destek olarak çalışmadı. Dahası, MACD ve RSI da düşüşe işaret etmeye başladı.

41.500 dolar bölgesinde ise güçlü bir destek yer alıyor. Bu destek, 0,786 fib. düzeltme seviyesini oluşturuyor ve yükselen destek çizgisiyle de kesişiyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Dalga Sayımı Analizi

En muhtemel dalga sayımı analizine göre 7 ila 21 Eylül tarihlerinde yaşanan düşüş, A ve C dalgalarının tam olarak 1:1 oranını verdiği A-B-C şeklindeki düzeltmenin bir parçasını oluşturuyor. Alçalan paralel kanalın varlığı da bu senaryoyu destekliyor. Ancak dip seviyeye ulaşılması ardından meydana gelen fiyat hareketi, impulsif bir görünüm sergilemiyor. Dolayısıyla bu durum, dalga sayımı analizinin geçerliliğini azaltıyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Alternatif dalga sayımı analizine bakıldığında ise fiyat hareketi, A-B-C şeklindeki bir düz düzeltmeyi (üstte yer alan görsel) veya 1/2-/1-2 dalga yapısını (altta yer alan görsel) oluşturuyor olabilir. Buna ek olarak 1/2-/1-2 dalga yapısı, A-B-C şeklindeki düzeltmeye kıyasla, düşüş işaretlerinin daha fazla olduğu bir yapı olarak öne çıkıyor.

Sonuç itibarıyla dalga sayımı analizi, net bir tablo sergilemiyor ve trendin yönü, belirsizliğini koruyor.

BTC Grafiği (TradingView)

BeInCrypto’da yayımlanan 27 Eylül 2021 tarihli Bitcoin analizini okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto paralarla yakından ilgilenen Valdrin aynı zamanda kripto para alım-satımı da gerçekleştiriyor. Barcelona Graduate Schoolf of Economics (Barselona Ekonomi Enstitüsü) Finans Piyasaları bölümünden master derecesini aldıktan sonra kendi ülkesi Kosova’da Ekonomik Kalkınma Bakanlığında çalıştı. 2019 yılında ise tüm vaktini kripto paralara ve alım-satım yapmaya ayırmaya karar verdi.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

100.000$ Değerinde GAL & CHZ Ödül Havuzu.

Tıkla!