Bitcoin fiyatı 6 Mayıs tarihinde, bir haftadan beri izlediği direnç çizgisini sonunda kırmayı başardı. Bu da BTC’nin yeni tepeler oluşturmaya hazır olduğunu gösteriyor.

Bu analizde Bitcoin ve altcoin fiyatlarına bakacak, piyasaların hangi yöne gideceğini tespit etmeye çalışacağız.

Bitcoin (BTC)

Bitcoin fiyatı, 30 Nisan’da 9.460 dolar tepesine ulaştığından beri düşüyordu. BTC bu düşüş boyunca alçalan bir direnç çizgisini takip etti. 6 Mayıs’ta ise bu direnç çizgisinin üzerinden bir çıkış gerçekleştirdi. Bu hareketin büyük bir hacimle gerçekleşmiş olması, yükselişin geçerliliğini artırıyor.

Bitcoin fiyatının en yakındaki ara direnç bölgesi olan 9.450 dolara kadar yükselmesi bekleniyor.

Bitcoin Grafiği (Trading View)

Ethereum (ETH)

Ethereum fiyatı 30 Nisan tarihinde 227,5 dolar seviyesinde tepe oluşturdu ve düşüşe geçti. Düşüş, alçalan bir takoz veya kanal şeklinde gerçekleşti. Düşüşün şekli konusunda ikilik yaratan şey ise çizginin eğimini belirsizleştiren alttan fitilli birçok mumun meydana gelmesiydi. Bu analizin yazımı sırasında fiyat, 200 günlük MA ile de desteklenen bu takozun direnç çizgisi üzerinde hareket ediyordu.

3 Mayıs tarihinde Ethereum fiyatı, yükselen bir destek çizgisinden kırılım gerçekleştirdi. Bu destek, 16 Nisan’dan beri başarılı bir şekilde çalışıyordu. Böylece mevcut takozdan gerçekleşecek olan herhangi bir çıkışın, yeni bir yükseliş hareketi olarak değil de düzeltme olarak kalma ihtimali daha da arttı.

Meydana gelmesi en muhtemel hareket, alçalan destek çizgisinin ve 192 dolardaki ara destek bölgesinin tekrar test edilmesi olarak görülüyor. Bunun ardından gerçekleşecek bir çıkışın da fiyatı 220 dolara taşıması bekleniyor.

Ethereum Grafiği (Trading View)
[widget-crypto-miner-calculator]

XRP (XRP)

XRP fiyatı, 30 Nisan tarihinde 0,236 dolara ulaşıp bir tepe oluşturmuş ve düşüşe geçmişti. Bu tepeye, önemli bir direnç bölgesi içinde ulaşılmış ve XRP, keskin bir düşüş yaşamıştı. Düşüş, 3 Mayıs’a kadar sürdü ve fyatın dört gündür izlediği yükselen destek çizgisinde sonlandı. O andan itibaren de hafif bir yükseliş gözlemlenmeye başladı.

Son yükseliş hareketi, fiyatın (aşağıdaki grafikte kesik çizgiyle gösterilen) çok kısa vadeli bir alçalan direnç çizgisinden çıkış gerçekleştirmesini sağladı. Bu da XRP’nin, 0,235 dolardaki direnç bölgesine ulaşana kadar veya daha da fazla yükselebileceğini gösteriyor.

RSI, 50 çizgisi üzerinde kaldıkça ve yükselen destek çizgisine dokunulmadıkça fiyatın 0,235 doların üzerine çıkmak için bir girişim de daha bulunması bekleniyor.

XRP Grafiği (Trading View)

Bitcoin Cash (BCH)

Bitcoin Cash fiyatı, 9 Mart’tan beri düşüyor ve simetrik bir üçgen içinde hareket ediyor. Şimdiye kadar üçgenin destek ve direnç çizgileri dört defa onaylandı.

Ana direnç bölgesi 275 dolarda bulunuyor. Fiyat, bu bölgeye iki kez ulaştı fakat üstten fitilli çok uzun bir mum oluşturarak hızlı bir düşüşü tetikledi. Bu mum, bahsedilen bölgede önemli bir satış baskısı olduğunu gösteriyor ve negatif yönlü bir dönüş hareketi olarak kabul ediliyor.

En yakındaki destek bölgesi 245 dolarda bulunuyor. Fiyat, bu bölgeye 5 Mayıs’ta ulaştı ve hâlâ devam etmekte olan bir yükseliş başlattı. Buradan gerçekleşebilecek en muhtemel hareket, direnç çizgisinin tekrar test edilmesi ve ardından da desteğe doğru bir düşüş yaşanması olabilir. Bu analizin yazımı esnasında fiyatın bu üçgenden kırılım ya da çıkış yapıp yapmayacağını net bir şekilde söylememiz mümkün görünmüyor.

BCH Grafiği (Trading View)

Litecoin (LTC)

Litecoin fiyatı 30 Nisan tarihinde uzun vadeli yükselen kanalın direnç çizgisinde reddedildi. Bu noktadan itibaren de alçalan bir takoz içinde hareket etmeye başladı.

LTC, 47 dolar bölgesindeki desteği kaybetti. Şimdi ise bu bölgenin bir direnç olarak çalışması bekleniyor. Yaşanan bu düşüş, bir başka negatif göstergeyle, RSI’ın 50 çizgisi altına düşmüş olmasıyla da destekleniyordu.

Dolayısıyla Litecoin’in, alçalan takoz içinde kalarak düşmeye devam etmesi bekleniyor.

LTC Grafiği (Trading View)

EOS (EOS)

EOS fiyatı, 13 Mart’tan bu yana yükselen bir destek çizgisini takip ederek değer kazanmaya devam ediyordu. Bu yükseliş, fiyat 30 Nisan tarihinde 3,11 dolardaki tepeye ulaşana kadar sürdü. Fakat EOS, hem 200 günlük MA hem de 3,1 dolardaki direnç bölgesi tarafından reddedildi ve düşüşe geçti.

Reklam
Okumaya devam et

Düşüş, 4 Mayıs’ta sonlandı. Fiyat, yukarıda bahsedilen yükselen destek çizgisine ulaştı ve alış baskısına işaret eden alttan fitilli çok uzun bir mum oluşturdu. Ayrıca 2,7 dolardaki ara destek seviyesinden de sıçrama yaptı.

Bu sebeple EOS fiyatının 3,1 dolardaki direnç bölgesi üzerine çıkmak için bir girişimde daha bulunması bekleniyor.

EOS Grafiği (Trading View)

Tezos (XTZ)

Tezos (XTZ), 30 Nisan’da 3,04 dolarda tepe oluşturdu ve değer kaybetmeye başladı. Bu noktadan itibaren de fiyat, alçalan bir direnç çizgisini takip etmeye başladı.

4 Mayıs tarihinde bu çizgi üzerinden bir çıkış gerçekleştiren XTZ, ertesi gün bu seviyeyi destek olarak onaylamayı başardı. Hareket, RSI’ın 50 üzerine çıkmasıyla da desteklendi. Bu gelişme de trendin yukarı yönlü olduğuna dair bir işaret olarak kabul edilmektedir.

Dolayısıyla XTZ fiyatı, 3 dolardaki direnç bölgesine doğru hareket etmek için bir girişim daha ortaya koyabilir.

XTZ Grafiği (Trading View)

Chainlink (LINK)

LINK, 13 Mart’taki dip seviyeden sonra yükselen bir destek çizgisini takip etmeye başladı. Yükseliş, 12 Nisan’da ivme kazandı ve bu tarihten beri de fiyatın destek çizgisi altına düştüğü görülmedi.

Yine de RSI’da gelişmekte olan önemli bir negatif uyumsuzluk görülüyor. Bu durum, fiyatın 29 Nisan tarihinde 3,99 dolar seviyesinde tepe oluşturmasıyla başlayan mevcut düşüş hareketinden önce de görülmüştü.

Bundan ötürü LINK fiyatının, şu anda 3,40 dolarda bulunan yükselen destek çizgisine doğru gerilemesi bekleniyor. Bu düşüş gerçekleşmeden önce ise 4 dolardaki direnç bölgesine doğru bir yükseliş yaşanması, ihtimal dahilinde bulunuyor.

LINK Grafiği (Trading View)