Bitcoin Direnç Bölgeleri Sebebiyle Hız Kazanmakta Zorlanıyor

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Bitcoin haftalık grafikte art arda iki adet kırmızı mum oluşturdu.

  • 33.800 ve 35.400 dolar seviyelerinde direnç yer alıyor.

  • Günlük grafikteki teknik göstergeler düşüşe işaret ediyor.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bitcoin (BTC), 8 Ocak tarihinde 42.000 dolar seviyesinde yeni bir rekor kırdı. Daha sonra başlattığı düşüş hareketini ise 18-25 Ocak haftasında da sürdürdü.Uzun vadeli trend hâlâ yükselişe işaret etse de Bitcoin (BTC) kısa/orta vadeli bir direnç bölgesinin hemen altında hareket ediyor. Direnç bölgesinden gerçekleşecek bir çıkış, BTC’yi daha yüksek seviyelere taşıyabilir.Bitcoin Fiyatında Düşüş ve Sıçrama

Bitcoin 18-25 Ocak haftasında ciddi bir değer kaybetti ve 28.850 dolardaki dip seviyeye geriledi. Bu hareketle birlikte haftalık grafikte ikinci kırmızı mum da meydana gelmiş oldu. Buna rağmen 29.670 dolardaki 0,382 fib. düzeltme seviyesinde tutunmayı başaran fiyat, an itibarıyla 33.350 dolar seviyesinde hareket ediyor.

Haftalık grafik ölçeğindeki teknik göstergeler hâlâ yükselişe işaret ediyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Günlük grafiğe bakıldığında 29.000 dolardaki destek bölgesinin, yükseliş hareketi içindeki son kısmın 0,5 fib. düzeltme seviyesini de oluşturduğu görülüyor. Bu da 29.000 dolar bölgesinin önemini artırıyor. Bitcoin, her seferinde aşağı sarkan uzun fitiller oluşturarak bu bölgeden iki kez sıçradı. Fakat bu sıçramalara rağmen yükseliş trendine dönüşü onaylamaya yaklaşamadı. 

Fiyat, son düşüş hareketinin 33.800 dolarda yer alan 0,382 fib. düzeltme seviyesinin (kırmızı) hala altında hareket ediyor. Bu bölgede aynı zamanda güçlü bir yatay direnç bölgesi de bulunuyor. BTC, 33.800 dolar bölgesinde tutunmayı başarırsa 35.375 dolar seviyesinde dirençle karşılaşabilir. 33.375 dolar bölgesi, alçalan direnç çizgisinin geçtiği nokta olmasının yanı sıra yükseliş hareketinin 0,5 fib. düzeltme seviyesini de oluşturuyor.

Dolayısıyla BTC 35.375 dolar bölgesini geride bırakana kadar kısa/orta vadede bir yükseliş trendinden söz edilemiyor. 29.000 dolardaki destek bölgesinin kaybedilmesi halinde ise bir sonraki destek bölgesi 26.000 dolar seviyesinde kendini gösterebilir. Bu bölge, 0,618 fib. düzeltme seviyesini oluşturuyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Teknik Göstergeler Direnci Onayladı

Günlük grafik ölçeğindeki teknik göstergeler net bir şekilde düşüşe işaret ediyor.

MACD negatif bölgeye geçti, RSI 50 çizgisi altında seyrediyor ve Stokastik Osilatör de ölüm kesişimi oluşturdu.

Teknik göstergelerdeki bu görünüm, 33.800 dolar bölgesinde tutunma gerçekleşip alçalan direnç çizgisinden çıkış yaşanana kadar trendin yükseliş eğilimi gösteremeyeceği tezini de destekliyor.

BTC Grafiği (TradingView)

İki saatlik grafikteki teknik göstergeler nötr bir görünüm sergiliyor. Bu grafik ölçeğinde de mevcut fiyata oldukça yakın ve çok güçlü bir direnç bölgesi göze çarpıyor.

Dolayısıyla BTC bu bölgede tutunana kadar kısa vadeli trendin de yükselişe işaret ettiği söylenemiyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Sonuç

Bitcoin’in uzun vadeli yükseliş trendi hâlâ geçerliliğini koruyor ve yükseliş eğilimli bazı dönüş işaretlerinden söz edilebiliyor fakat 33.800 ve 35.400 dolardaki direnç bölgeleri geride bırakılana kadar kısa/orta vadeli trendde yükseliş eğiliminden bahsedilemiyor.

BeInCrypto’da yayımlanan 22 Ocak 2021 tarihli Bitcoin analizini okumak için tıklayınız.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Kripto paralarla yakından ilgilenen Valdrin aynı zamanda kripto para alım-satımı da gerçekleştiriyor. Barcelona Graduate Schoolf of Economics (Barselona Ekonomi Enstitüsü) Finans Piyasaları bölümünden master derecesini aldıktan sonra kendi ülkesi Kosova’da Ekonomik Kalkınma Bakanlığında çalıştı. 2019 yılında ise tüm vaktini kripto paralara ve alım-satım yapmaya ayırmaya karar verdi.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın