Bitcoin Derin Düzeltme Beklentilerini Boşa Düşürebilir

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Bitcoin 50.000 dolar seviyesi yakınlarında fiyatlanıyor.

  • 48.900 ve 47.800 dolar seviyelerinde destek yer alıyor.

  • Kısa süre sonra beşinci alt dalga başlayabilir.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bitcoin (BTC) fiyatı, 16 Şubat Salı günü sabah saatlerinde yükselişe geçti ve 50.000 dolar seviyesini sadece 2 dolarlık bir farkla ıskaladı.Bitcoin (BTC) fiyatının 50.000 dolar seviyesi üzerinden çıkış yapması ve en azından 55.000 dolar seviyesine doğru yükselişe geçmesi bekleniyor. Yükselişin 64.000-67.000 dolar aralığına kadar devam etmesi de ihtimal dahilinde bulunuyor.Bitcoin Toparlanıyor

15 Şubat’ta önemli bir şekilde değer kaybeden BTC, 45.570 dolar seviyesinde dip oluşturdu. Fakat daha sonra kayıplar telafi edildi ve 47.911 dolar seviyesi üzerinde kapanış gerçekleşti. 

Bu fiyat hareketiyle birlikte asılı adam mumu oluştu. Asılı adam mumundan ötürü yükseliş trendinde bir zayıflık meydana geldi. Yine de fiyat, 16 Şubat’a bir yükseliş hareketiyle başladı  ve 49.998 dolar seviyesine ulaştı.

BTC, asılı adam mumunun tepe seviyeleri üzerinde hareket ediyor. Dolayısıyla asılı adam formasyonunun meydana getirdiği düşüş eğiliminin geçersiz hale geldiği söylenebilir.

Ayrıca günlük grafikteki RSI, 70 çizgisinden sıçradı. Stokastik Osilatör ile MACD yükseliyor. Dolayısıyla fiyat hareketi güç kazanıyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Düşüş mü Yükseliş mi?

2 saatlik grafikte trendin yönünü belirlemek açısından bazı belirsizlikler göze çarpıyor. Zira fiyat hareketi ile formasyon arasında bir uyuşmazlık göze çarpıyor.

BTC bir yükselen takoz içinde hareket ediyor. Yükselen takoz formasyonları, düşüş hareketi başlatan dönüş formasyonları olarak bilinir.

Öte yandan takoz içindeki fiyat hareketi ise yükseliş yaratmaya devam ediyor. BTC, 47.800 ve 48.900 seviyelerinde tutunmayı başardı ve iki seviyeyi de destek olarak onayladı. Ayrıca 49.624 dolar seviyesinde, iki saatlik grafikteki en yüksek kapanış kaydedildi.

RSI ve MACD yükseliyor. MACD’nin pozitif bölgeye geçmek üzere olması da güçlü bir yükseliş işareti olarak değerlendirilebilir. Dolayısıyla BTC’nin yükselen takozdan çıkış gerçekleştirmesi ve daha yüksek seviyeleri hedeflemesi bekleniyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Dalga Sayımına Göre Bitcoin

Dalga sayımına göre 2020 Mart tarihindeki dip seviyelerden sonra başlayan bir yükseliş impulsünün beşinci dalgası (beyaz) içinde hareket ediliyor.

Yükseliş impulsü için en muhtemel zirve hedefi, 63.882-66.918 dolar seviyelerinde yer alıyor. Bu hedef, birinci ve üçüncü dalganın fib. yansıtma seviyeleri (beyaz) ve dördüncü dalganın dış fib. düzeltme seviyesi (siyah) hesaplanarak bulundu.

Alt dalga sayımı aşağıdaki grafikte turuncu renkle gösterildi ve BTC üçüncü alt dalga içinde hareket ediyor. Birinci alt dalganın 38.620 dolardaki tepe noktası (kırmızı çizgi) altına yaşanacak bir gerileme, bahsedilen bu dalga sayımını geçersiz kılabilir.

BTC Grafiği (TradingView)

Daha kısa zaman aralıklarını ele alan grafiklere bakıldığında BTC’nin birinci küçük alt dalgayı (siyah) tamamlamaya yakın olduğu görülüyor. Birinci küçük alt dalga için muhtemel bir hedef ise 55.000-56.000 dolar seviyeleri arasında yer alıyor. Bu hedefe ulaşan BTC, yükseliş hareketine devam etmeden önce küçük bir düzeltme ortaya koyabilir.

BTC Grafiği (TradingView)

Sonuç

Sonuç olarak BTC’nin 50.000 dolar seviyesinden başarılı bir şekilde çıkış yaparak 55.000 dolar seviyesine ulaşması ve daha sonra küçük bir düzeltme ortaya koyması bekleniyor.

BeInCrypto’da yayımlanan 15 Şubat 2021 tarihli Bitcoin analizini okumak için tıklayınız.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Kripto paralarla yakından ilgilenen Valdrin aynı zamanda kripto para alım-satımı da gerçekleştiriyor. Barcelona Graduate Schoolf of Economics (Barselona Ekonomi Enstitüsü) Finans Piyasaları bölümünden master derecesini aldıktan sonra kendi ülkesi Kosova’da Ekonomik Kalkınma Bakanlığında çalıştı. 2019 yılında ise tüm vaktini kripto paralara ve alım-satım yapmaya ayırmaya karar verdi.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın