Bitcoin blok ödülü yarılanmasının (halving) 12 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleşmesi bekleniyor. BTC fiyatında yarılanma öncesi görülen düşük seviyeler, eğer yarılanma sonrasında da devam ederse Bitcoin madenciliği faaliyeti gösteren şirketler için zor günler başlayabilir.

Bitcoin madenciliği sektöründe dünyanın en büyük iki aktörü olan F2Pool ve Poolin yöneticileri LongHash’e açıklamalarda bulundu. Yaptıkları açıklamalarda, BTC hakkındaki endişelerini dile getiren ünlü isimler yarılanma sonrası görünümde mutabık kalmışa benzemiyor.

18.04.2020 İtibarıyla 4 Günlük Grafikte Bitcoin Madenciliği Şirketlerinin Pazar Payları -Kaynak:https://blockchain.com

Maliyet Kalemleri

Gelişen madencilik ekipmanlarına bağlı olarak Bitcoin madenciliğindeki enerji verimliliğinin de aynı şekilde geliştiği ve arttığı biliniyor. Yine de ciddi bir elektrik kullanımı, şirketlerin maliyet hanesinde ağırlıklı bir yer tutuyor. Gelişen madencilik ekipmanlarının, artan fiyatlarla pazara girmesi de madencilik şirketlerinin karşılaştığı bir diğer zorluk olarak öne çıkıyor.

Bitcoin madenciliği faaliyetinin gerektirdiği yoğun elektrik tüketiminin giderek daha büyük bir ekolojik sorun haline geleceği tahmin ediliyor. Bu durumda “çevre dostu” ve “sürdürülebilir” madencilik pratiklerine zorlanan şirketler için yeni maliyet kalemleri oluşması da ihtimal dahilinde bulunuyor.

Diğer yandan, Bitcoin madenciliği tesislerine sahip olan bu kuruluşlar için en kritik unsursa Bitcoin’in piyasalardaki fiyat seviyesi olarak belirginlik kazanıyor. Zira belli bir maliyete karşılık olarak blok ödülü alan ve BTC elde eden şirketler, bu Bitcoin’leri uygun kârlılıkla piyasaya satamadığı koşullarda mali zorluklar yaşamaya başlıyorlar.

Bitcoin Madenciliği de Etkilenecek

F2Pool Kurucu Ortağı Mao Shixing, Bitcoin fiyatının yarılanmanın ardından 6.000-7000 dolar aralığında kalması durumunda daha fazla makinenin fişinin çekileceğini ifade etti. 12 Mart’ta yaşanan çöküşün ardından madencilik yapan birçok makinenin kapandığını belirten Shixing buna rağmen maliyetleri düşürmenin ve verimliliği artırmanın yollarını aradıklarını da sözlerine ekledi.

Shixing, birçok madenciye ev sahipliği yapan Çin’de büyük Bitcoin madenciliği şirketlerinin, maliyeti düşürmek adına enerji şirketleriyle pazarlığa oturduğunu belirtti. Bu yolla maliyeti düşüren devlerin avantaj sağlamaya çalıştığını dile getirdi.

Shixing’e göre küçük işletmeler, enerjiyi verimli kullanan cihazlarla ve profesyonel tarlalar tarafından sağlanan hizmetlere uyum sağlamakla yarılanmadan sonra da kâr etmeye devam edebilir. Ayrıca küçük işletmelerin operasyonel maliyetlerinin küçüklüğü de bir avantaj yaratabilir.

Hash Oranında Düşüş Olabilir

Bitcoin blok ödülü yarılanmasıyla madencilik şirketlerin gelirlerindeki ve özellikle kimi küçük işletmelerin faaliyetlerinde azalma yaşanması bekleniyor. Buna bağlı olarak düşmesi beklenen hash oranı ise son zamanlarda sık sık gündeme gelen diğer bir konu başlığını oluşturuyor.

Bir başka Bitcoin madenciliği devi olan Poolin’in Başkan Yardımcısı Alejandro De La Torre ise hash oranında kısa vadeli bir düşüşün kaçınılmaz olduğunu fakat uzun vadede bunun, madencilik sektörüne istikrar getirebileceğini söyledi.

Hash oranındaki düşüş, kazım işlemlerini kolaylaştıracağı için maliyetleri kısa vadeli olarak düşürüp sektörde tutunan şirketlerin kârlılığını artırabilir.

Bitcoin Madenciliği Zorluk Seviyesi Kaynak:blokchain.com

Kısa vadeli düşüş konusunda kesin konuşan Alejandro De La Torre, yarılanmanın sektöre yeni girmek isteyen aktörler için büyük bir şans olduğunu ifade etti. Ünlü yönetici, geçmişe bakıldığında her yarılanmadan sonra fiyat artışları görüldüğünü ifade etti ve yeni aktörlerin önümüzdeki dört yılın mali hesabını buna göre planlayabileceğini belirtti. Ayrıca madencilik ekipmanlarının ve çiftliklerinin fon ihtiyaçlarının da iki sene önceye kıyasla farklı yöntemlerle yapılabildiğini ekledi.

Poolin Başkan Yardımcısı, 9 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen bir önceki yarılanmadan sonra Bitcoin madenciliğinin büyük yol katettiğini vurguladı. Bu süre içinde sektöre daha büyük oyuncuların, daha iyi ekipmanların girmesine ve rekabetin kızışmasına işaret etti. De La Torre, madencilik sektörünün global ölçekte büyümesini sürdüreceği beklentisini de korumaya devam ediyor.