Bitcoin Büyük Düzeltmeye Başladı mı: Göstergeler Ne Diyor?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • 32.100 ve 29.000 dolar seviyelerinde destek yer alıyor.

  • Günlük grafikteki teknik göstergeler düşüşe işaret ediyor.

  • BTC yükselen bir destek çizgisini takip ediyor.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bitcoin (BTC) fiyatı, 11 Ocak’ta 38.100 dolar seviyesinde açılış yaptıktan sonra ciddi bir düşüş kaydederek 30.402 dolar seviyesinde dip oluşturdu.11 Ocak düşüşünden sonra kayıpların bir kısmı telafi edilse de Bitcoin (BTC) fiyatındaki bu iyileşmenin, düşüşe karşılık gelen bir düzeltme olduğu söylenebilir.Günlük Grafikte Düşüş Eğilimi

Bitcoin 11 Ocak’ta kayda değer biçimde düşüş yaşadı ve 8 Ocak’ta başlayan gerilemeyi sürdürerek 30.402 dolar seviyesinde dip oluşturdu.

Oluşan diple birlikte 32.107 dolardaki 0,382 fib. düzeltme seviyesinin gözle görülür biçimde gerisine düşüldü. Fakat alıcılar hızla harekete geçti ve alım baskısına işaret eden aşağı yönlü uzun bir fitil oluştu.

Bu analizin yazıldığı sırada BTC 35.000 dolar seviyesi yakınlarında hareket ediyordu.

Sıçramaya rağmen günlük grafikteki teknik göstergeler düşüşe işaret ediyor. MACD, 11 Aralık’ta başlayan yükseliş hareketinin son kısmında ilk defa birbirini takip eden iki adet kısa ivme çubuğu oluşturdu. Bu da negatif yönlü bir dönüş işareti olarak kabul edilebilir. Bu gelişme, RSI’ın 70 seviyesi altına düşmesiyle de destekleniyor.

Stokastik Osilatör’de ölüm kesişimi gerçekleşirse düşüş trendinin onaylandığı söylenebilir.

Sıradaki destek, 0,5 fib. düzeltme seviyesi tarafından oluşturulan 29.000 dolarda yer alıyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Bitcoin Yükselen Desteği İzliyor

6 saatlik grafiğe göre BTC, 14 Aralık’tan bu yana varlık gösteren bir yükselen destek çizgisinden sıçrama yaptı. Ayrıca sıçramadan önce RSI’da önemli bir gizli pozitif uyumsuzluk da görüldü. Bu da yükseliş trendinin devam edebileceğini gösteriyor. Buna rağmen MACD hâlâ düşüyor.

Bitcoin, tüm düşüş hareketinin 0,618 fib. düzeltme seviyesine yaklaşıyor ve bu seviyenin diren olarak çalışması bekleniyor. BTC, 0,618 fib. düzeltme seviyesini geride bırakana kadar yükseliş trendinden net bir şekilde bahsetmek mümkün görünmüyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Bitcoin İçin Dalga Sayımı

BeInCrypto’da yayımlanan 11 Ocak 2021 tarihli dalga sayımı analizinde Bitcoin’in uzun vadeli bir düzeltme hareketine başlamış olabileceğini belirtmiştik.

11 Ocak’taki sıçrama, beşinci dalganın tamamlandığını net bir şekilde gösterdi. Bu ise bir yükseliş impulsünün ya da A-B-C şeklindeki bir düzeltmenin A dalgasının başladığını gösteriyor. Düzeltme ihtimali göz önünde tutulursa A-B-C şeklindeki bir düzeltmenin başladığından bahsedilebilir.

Dolayısıyla yükseliş sağlayan bu düzeltmenin 0,618. fib düzeltme seviyesinde sonlanması ve yeni bir düşüş gerçekleşmesi bekleniyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Sonuç

12 Ocak’ta iyileşme rağmen Bitcoin uzun vadeli bir düzeltmeye başlamış görünüyor.

BeInCrypto’da yayımlanan 12 Ocak 2021 tarihli Bitcoin analizini okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Uyarı: Kripto para alım satımı, yüksek seviyede risk barındırır ve tüm yatırımcılar için uygun olmayabilir. Bu içerikte açıklanan görüşler, BeInCrypto’nun görüşlerini yansıtmaz.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Kripto paralarla yakından ilgilenen Valdrin aynı zamanda kripto para alım-satımı da gerçekleştiriyor. Barcelona Graduate Schoolf of Economics (Barselona Ekonomi Enstitüsü) Finans Piyasaları bölümünden master derecesini aldıktan sonra kendi ülkesi Kosova’da Ekonomik Kalkınma Bakanlığında çalıştı. 2019 yılında ise tüm vaktini kripto paralara ve alım-satım yapmaya ayırmaya karar verdi.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın