Bitcoin Büyük Değer Kaybetti: Bu Göstergeye Göre Olan Küçük Yatırımcıya Oldu

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), dün başlayan düşüş yönlü hareketine bugün de devam ederek yaklaşık 25 oranında bir geri çekilme yaşadı.

  • Yine de kurumsal yatırımlar ve balina hareketlerine bakıldığında, bu düşüşte panik satışlarıyla küçük yatırımcıların kaçtığı görülüyor.

  • Kripto para topluluğundan gelen verilere bakıldığında, BTC balinalarının sayısı son düşüşle birlikte artmış.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.
Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), dün başlayan düşüş yönlü hareketine bugün de devam ederek yaklaşık 25 oranında bir geri çekilme yaşadı. Bir süredir düzeltme hareketinin gelebileceğini düşünen uzmanlar, bu noktada düşüşlerin devam edebileceğini ifade ediyor. Yine de kurumsal yatırımlar ve balina hareketlerine bakıldığında, bu düşüşte panik satışlarıyla küçük yatırımcıların kaçtığı görülüyor. Kripto para topluluğundan gelen verilere bakıldığında, BTC balinalarının sayısı son düşüşle birlikte artmış.

Bitcoin fiyatı, yazının kaleme alındığı an itibarıyla 35.000 dolar seviyesini tekrar aşmak için uğraşıyor. Dünden itibaren büyük bir geri çekilme yaşayan lider kripto para birimi, dominance oranının yüksek olmasıyla beraber altcoin piyasasını da olumsuz etkiledi. Bu düzeltme hareketinin devam edip etmeyeceği bir soru işareti olsa da büyük yatırımcılar Bitcoin’den umudu kesmemiş. BTC balinalarının sayısı her geçen gün artıyor.Ekim Ayından Bu Yana Yüzde 10 Artış

Bitcoin fiyatı, aylardır süren muhteşem rallisine kısa bir süreliğine ara vermiş görünüyor. Geçtiğimiz hafta yaşanan sert yükselişten sonra hızlı toparlanan lider kripto para birimi, dün itibarıyla son ayların en büyük düzeltmesini yaşadı. Düzeltme hareketinin sonlanıp sonlanmadığı henüz netlik kazanmasa da BTC balinalarının ekim ayından bu yana yüzde 10 arttığı kaydedildi.Sektörde tanınan uzmanlardan Elias Simos, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, dün itibarıyla yaşanan büyük düşüşte, cüzdanında 1.000 BTC’den fazla varlık bulunan hesapların sayısının önemli ölçüde arttığını belirtti. Glassnode’dan alınan bilgilere göre, 2.250’nin altında bulunan hesap sayısı 2.400 sınırına dayandı. Bu veriler, düşüşe geçen fiyatta küçük yatırımcıların sattığı Bitcoin’lerin balinalar tarafından satın alındığını ortaya koyuyor. Uzmanlar, buradan yola çıkarak düşüşlerin sadece bir düzeltme olduğunu ve uzun vadeli beklentilerin korunduğunu ifade ediyor.

3 Milyar Dolara Yakın Sermaye Likit Oldu

Diğer yandan, Bitcoin fiyatında yaşanan bu sert düşüş, yatırımcıların büyük paralar kaybetmesine neden oldu. Gelen son verilere göre, dünyanın en büyük kripto para borsalarında açılan kaldıraçlı işlemlerde, yaklaşık 3 milyar dolara yakın para likit oldu. Bu işlemlerin büyük çoğunluğunun “long” işlemler olduğu göze çarpıyor. Piyasanın tümünden de yaklaşık 100 milyar dolarlık bir nakit çekilme gözlemlendi.

Bu verilere bakıldığında, küçük yatırımcı olarak tabir edilen yatırımcının panik satışlar yaparak ve likit olarak zarara uğradığı görülüyor. Balina diye tabir edilen yatırımcıların ve kurumsal şirketlerin pozisyonlarında ise büyük bir değişim gözlemlenmiyor. Bu da Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto paraların boğa sezonu yolculuğuna devam edeceği anlamına gelebilir.

Bitcoin Bu Seviyelerde Tutunabilir

Lider kripto para birimi Bitcoin, yazının kaleme alındığı an itibarıyla 34.100 dolar seviyesinde işlem görüyor. Teknik değerlendirmeler, bu düşüşün biraz daha derinleşebileceğini fakat bu seviyelerde tutunması halinde yeni yükselişlerin başlayabileceğini belirtiyor. Buna rağmen Bitcoin’in 30.000 dolar seviyelerine düşme ihtimali de bulunuyor. Bu düşüşlerin sağlıklı yükselişler için elzem olduğunu söyleyen analistlere göre, 36.000 dolar seviyesinin üstünde bir kapanış düzeltmeyi sonlandırabilir.

Altcoin fiyatları da Bitcoin fiyatındaki düşüşten önemli ölçüde etkilendi. Uzun bir süredir yüksek dominance oranı yüzünden baskı altında kalan altcoinler, bu düşüşten sonra başta Ethereum olmak üzere bir atak yapabilir. Piyasadan çekilen milyarlarca doların altcoinlere dönmesi veya Bitcoin’in bir süre sabit hareket etmesi, uzun süredir beklenen altcoin sezonunun başlamasını sağlayabilir. Yine de yeni sert düşüşler yaşanma ihtimaline karşı yatırımcıların dikkatli olması gerekiyor.

Uyarı: Kripto para alım satımı, yüksek seviyede risk barındırır ve tüm yatırımcılar için uygun olmayabilir. Bu içerikte açıklanan görüşler, BeInCrypto’nun görüşlerini yansıtmaz.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Furkan, lisans eğitimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu konusunda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Körfez ülkelerinin teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın