Bitcoin Büyük Boğa Koşusunu Son Hızla Sürdürüyor

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • BTC parabolik şekilde yükselen bir destek çizgisini takip ediyor.

  • 19.650 dolarda uzun vadeli bir direnç seviyesi yer alıyor.

  • 16.750 dolar ve 15.500 dolar seviyelerinde destek bulunuyor.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bitcoin (BTC) fiyatı, 18 Kasım’da 18.476 dolar tepesine ulaştı ve ciddi biçimde değer kaybetti. BTC’nin zirveye ulaşıp ulaşmadığı henüz belirsizliğini koruyor fakat destek seviyelerine doğru kısa vadeli bir düzeltme bekleniyor.Bitcoin (BTC) 17 Kasım’da büyük bir yükseliş ortaya koydu ve 17.680 dolar seviyesinde kapanış gerçekleştirdi.18 Kasım’da da fiyat artışı devam etti ve 18.476 dolar tepesinden sonra düşüş görüldü. Fakat bu düşüşle meydana gelen kayıplar da daha sonra telafi edildi.

Parabolik Yükseliş

Bitcoin parabolik şekilde yükselen bir destek çizgini takip ediyor ve destek çizgisi hâlâ işlerliğini koruyor.

RSI’da negatif uyumsuzluk göze çarpıyor fakat MACD’nin dönüş yaptığı ve yükselişe geçtiği görülüyor. Stokastik Osilatör ise henüz ölüm kesişimi gerçekleştirmiş değil.

BTC Grafiği (TradingView)

Haftalık grafiğe göre BTC, bir önceki düşüş hareketinin 0,854 fib. düzeltme seviyesini kararlı bir şekilde geride bıraktı.

Sıradaki direnç bölgesi 2017’deki fiyat rekoruna yakın bir seviyede yer alan 19.645 dolar olarak öne çıkıyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Bitcoin Sert Şekilde Reddedildi

Saatlik grafiğe bakıldığında 18.476 dolar tepesinden sonra büyük bir yutan ayı mumu meydana geldiği görülüyor. BTC aynı mum içinde %6’dan fazla değer kaybederek 17.214 dolar seviyesinde dip oluşturdu fakat alıcılar çabuk biçimde harekete geçti ve 18.100 dolar seviyesine fiyatı taşıyabilidi.

Saatlik MACD düşüş kaydediyor. Saatlik RSI ise aşırı alım bölgesinden düşerek negatif uyumsuzluk oluşturdu.

BTC Grafiği (TradingView)

Dakikalık grafik, daha negatif bir görüntü sergiliyor. Büyük düşüşten sonra 18.250 dolar bölgesinden dönüş gerçekleşti. Daha önce destek olarak çalışan bu bölgenin direnç olarak görev yapması bekleniyor. BTC ilk olarak bu bölgenin üzerine çıkıp bir sapma ortaya koyduysa da daha sonra bu bölgenin altına keskin bir şekilde geriledi.

Fiyat, 18.250 dolar bölgesinde tutunamadığı sürece trend de düşüşe işaret etmeye devam edecek.

BTC Grafiği (TradingView)

Bitcoin Fiyatında Düzeltme İhtimali

Kısa vadeli dalga sayımına göre fiyat tepeye ulaştı. Tamamlanmış olan yükseliş yönlü uzun vadeli bir impulsün beş dalgalı sayımı ve bu sayımın alt dalgaları aşağıdaki grafikte sırasıyla turuncu ve mavi renkle gösterildi.

Buna rağmen tepe, herhangi önemli bir fib. düzeltme seviyesine ulaşamadı ve bu yüzden yeni bir tepe oluşma ihtimali hâlâ geçerliliğini koruyor.

Tepe olabilecek seviye ise 20.054 dolar olarak öne çıkıyor. Fiyat rekorunu aşan bu seviye, birinci ve üçüncü dalgaların 2,61 fib. uzama seviyesini de oluşturuyor.

Kısa vadede meydana gelecek bir düzeltme ise 15.777 dolarda dip oluşumuna sebep olabilir. Daha önce direnç olarak çalışıp desteğe dönüşen bu seviye, son yükseliş hareketinin de 0,5 fib. düzeltme seviyesini oluşturuyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Daha kısa vadeli grafik, düşüş ihtimalini destekliyor. Buna göre oluşan tepe, iki önemli fib. düzeltme seviyesine ulaştı ve 16.750 dolar bölgesine doğru bir geri çekilme en muhtemel senaryo olarak belirginlik kazanıyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Sonuç

BTC’nin zirveye ulaşıp ulaşmadığı henüz belirsizliğini koruyor fakat 16.750 dolardaki ve 15.750 dolardaki destek bölgelerine doğru kısa vadeli bir düzeltme, en muhtemel senaryo olarak öne çıkıyor.

18.260 doların geride bırakılması ise bu ihtimalleri geçersiz kılacaktır.

BeInCrypto’da yayımlanan 17 Kasım 2020 tarihli Bitcoin analizini okumak için tıklayınız.

Uyarı: Kripto para alım satımı, yüksek seviyede risk barındırır ve tüm yatırımcılar için uygun olmayabilir. Bu içerikte açıklanan görüşler BeInCrypto’nun görüşlerini yansıtmaz.

Share Article

Kripto paralarla yakından ilgilenen Valdrin aynı zamanda kripto para alım-satımı da gerçekleştiriyor. Barcelona Graduate Schoolf of Economics (Barselona Ekonomi Enstitüsü) Finans Piyasaları bölümünden master derecesini aldıktan sonra kendi ülkesi Kosova’da Ekonomik Kalkınma Bakanlığında çalıştı. 2019 yılında ise tüm vaktini kripto paralara ve alım-satım yapmaya ayırmaya karar verdi.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın