Bitcoin (BTC) Yaralarını Sarmaya Devam Ediyor

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Bitcoin alçalan direnç çizgisinden çıkış gerçekleştirdi.

  • Günlük grafik ölçeğindeki teknik göstergeler, yükselişe işaret etmeye başladı.

  • BTC kısa vadeli alçalan paralel kanal içinde hareket ediyor olabilir.

  • promo

    BIT Kazanma Zamanı: 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük Kazanç. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bitcoin (BTC) 19 Mayıs tarihinde bir sıçrama gerçekleştirdi ve yaşanan sert düşüşün ardından toparlanmaya başladı. Artış sergilemeye devam eden BTC, bu süreçte bir lokal tepe oluşturdu. Günlük grafik ölçeğindeki teknik göstergeler de yükselişe işaret ediyor. Öte yandan fiyat hareketi, dalgalı bir seyir izliyor.

SponsorSponsor

Bitcoin (BTC) şu anda bir alçalan paralel kanalın destek çizgisinde hareket ediyor. Yükseliş trendinin devamından söz edebilmek için kritik seviyelerden birinde bir yüksek dip oluşması gerekiyor.

SponsorSponsor

Bitcoin Yükselişe Devam Ediyor

Bitcoin 19 Mayıs’ta 30.000 dolar seviyesine kadar geriledi ve bu seviyede bir dip oluştu. Dip oluşumunun ardından artış sergileyen BTC, 40.841 dolar seviyesine ulaştı ve burada lokal tepe meydana geldi. Ancak daha sonra değer kaybı yaşandı.

Düşüş hareketine rağmen günlük grafik ölçeğindeki teknik göstergeler, yükselişe işaret etmeye başladı. MACD’de arka arkaya dört kez uzun ivme çubuğu görüldü ve şu anda yukarı doğru bir dönüş işareti bulunuyor. Stokastik Osilatör ve RSI, artış kaydediyor. Ayrıca RSI, ikinci kez yüksek dip oluşturmaya yakın duruyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Dirençten Çıkış Gerçekleşti

Altı saatlik grafiğe bakıldığında, bir alçalan direnç çizgisinden çıkış gerçekleştiği görülüyor. Yükseliş hareketi dalgalı bir görünüm sergiliyor ancak buna rağmen Bitcoin, alçalan direnç çizgisinin üzerinde hareket etmeyi sürdürüyor. Ayrıca bu direnç çizgisinin bir destek olarak onaylanması da muhtemel görünüyor.

Direnç seviyeleri, 41.200 dolarda ve 41.850 dolarda yer alıyor. Bu dirençler ise sırasıyla, 0,382 fib. düzeltme seviyesi ile 0,618 fib. düzeltme seviyesine karşılık geliyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Öte yandan saatlik grafik ölçeğindeki teknik göstergelere bakıldığında, düşüş hareketi boyunca bir alçalan paralel kanal içinde hareket edildiği görülüyor. Dolayısıyla mevcut fiyat hareketi, düzeltici nitelikte olabilir. 

Bitcoin şu anda alçalan paralel kanalın destek çizgisinde hareket ediyor. Ayrıca daha önce 36.000 dolarda yer alan destek seviyesine temas edildiği de biliniyor. Bu destek seviyesi ise 0,5 fib. düzeltme seviyesini oluşturuyor.

Dolayısıyla BTC’nin artış kaydetmeye devam etmesi için mevcut kanalın destek çizgisinde ya da 36.000 dolardaki 0,5 fib. düzeltme seviyesinde bir yüksek dip oluşması gerekiyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Dalga Sayımı Analizine Göre Bitcoin

Bitcoin için dalga sayımı analizine bakıldığında, önceki düşüş hareketinin A-B-C şeklindeki bir düzeltme olması muhtemel duruyor. Bu formasyona göre A ve C dalgaları, 1:1.61 oranını veriyor.

Ayrıca uzun vadeli dalga sayımı analizinden hareketle BTC’nin bir düzeltme gerçekleştirdiğini net bir şekilde söyleyebilmek için A dalgasının 47.004 dolarda yer alan dip seviyesi (kırmızı çizgi) üzerine bir artış kaydedilmesi gerekiyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Öte yandan mevcut fiyat hareketi, A-B-C şeklindeki bir düzeltmeyi gerçekleştirmemiş olabilir. Böylece düşüş hareketinin bir düşüş impulsü olması ve Bitcoin fiyatının şu anda dördüncü dalga içinde hareket ediyor olması da muhtemel görünüyor.

Düşüş impulsü olması halinde ise fiyat, simetrik üçgen formasyonu içinde hareket ediyor olabilir. Dolayısıyla BTC, 33.000 dolar bölgesine kadar gerileyebilir ancak yaşanacak değer kaybının ardından bir sıçrama gerçekleşebilir.

BTC Grafiği (TradingView)

Sonuç olarak düşüş hareketi, 27.152 dolarda yer alan uzun vadeli destek seviyesine kadar devam edebilir. Bu destek ise 0,618 fib. düzeltme seviyesini oluşturuyor.

Dolayısıyla fiyat geleceğini belirleyebilmek için mevcut fiyat hareketinin seyri önemli görünüyor. 33.000 dolar seviyesi altına yaşanacak bir gerileme, uzun vadeli düzeltmenin henüz sona ermediğine işaret edebilir.

BTC Grafiği (TradingView)

BeInCrypto’da yayımlanan 27 Mayıs 2021 tarihli Bitcoin analizini okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto paralarla yakından ilgilenen Valdrin aynı zamanda kripto para alım-satımı da gerçekleştiriyor. Barcelona Graduate Schoolf of Economics (Barselona Ekonomi Enstitüsü) Finans Piyasaları bölümünden master derecesini aldıktan sonra kendi ülkesi Kosova’da Ekonomik Kalkınma Bakanlığında çalıştı. 2019 yılında ise tüm vaktini kripto paralara ve alım-satım yapmaya ayırmaya karar verdi.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Kazanma Zamanı. 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük

Katılın