Bitcoin (BTC) Kritik Bir Dirençten Reddedilebilir

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Bitcoin bir yutan boğa mumu oluşturdu.

  • 41.200 dolarda bir direnç yer alıyor.

  • BTC kısa vadeli bir alçalan direnç çizgisinden çıkış gerçekleştirdi.

  • promo

    BIT Kazanma Zamanı: 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük Kazanç. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bitcoin (BTC) 19 Mayıs’ta hızlı bir oranda düşüş sergiledi. Ancak yaşanan değer kaybının ardından bir yüksek dip meydana geldi ve BTC, şu anda kritik direnç bölgelerinden ilkine doğru yaklaşıyor. Bu direnç bölgesi ise 41.200 dolarda yer alıyor.

SponsorSponsor

Bitcoin (BTC) 17 ve 23 Mayıs tarihleri arasında büyük bir değer kaybı yaşadı. Böylece fiyat, Ocak 2021’den bu yana en düşük seviyeye kadar geriledi. Ancak 19 Mayıs’ta bir sıçrama gerçekleşti ve yükseliş hareketi başladı. BTC’nin artış kaydetmeye devam etmesi bekleniyor.

SponsorSponsor

Bitcoin Destekten Sıçradı

Bitcoin 19 Mayıs’ta 30.000 dolar seviyesinde bir lokal dip oluşturdu ve ardından güçlü bir sıçrama gerçekleştirdi. Sıçramayla gelen yükseliş hareketi devam etti ve 23 Mayıs’ta bir yüksek dip meydana geldi. 24 Mayıs’ta ise bir yutan boğa mumu oluştu.

Daha sonra BTC, 39.791 dolar seviyesine ulaştı ve burada bir tepe meydana geldi. Bu tepe, 41.201 dolardaki 0,382 fib. düzeltme seviyesinin oldukça yakınında yer alıyor. Sıradaki direnç ise 48.170 dolarda bulunuyor.

Günlük grafik ölçeğindeki teknik göstergelerde yükseliş işaretleri göze çarpıyor. Stokastik Osilatör düşüşe işaret etmeyi sürdürüyor ancak RSI’da pozitif uyumsuzluk görülüyor. Ayrıca RSI, 30 seviyesi üzerinde hareket ediyor. Öte yandan MACD’de, uzun zaman sonra ilk kez uzun ivme çubuğu bulunuyor. Uzun ivme çubukları, genelde yukarı doğru dönüş işareti olarak değerlendiriliyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Kısa Vadeli Fiyat Hareketi

İki saatlik grafik ölçeğindeki teknik göstergelere bakıldığında, yükseliş işaretleri daha çok göze çarpıyor. MACD pozitif bölgede hareket ediyor ve RSI, 50 seviyesi üzerinde (yeşil ok) yer alıyor. Dolayısıyla MACD’nin pozitif bölgede, RSI’ın da 50 seviyesi üzerinde bulunması, yükselişe işaret ediyor. Ayrıca grafiğe bakıldığında, Bitcoin fiyatının bir alçalan direnç çizgisinden çıkış gerçekleştirdiği de görülüyor.

Öte yandan 41.200 dolar bölgesi, bir fib. düzeltme seviyesini oluşturuyor ve yatay bir direnç seviyesiyle de kesişiyor. BTC, şu anda bu seviyeye doğru artış kaydediyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Dalga Sayımına Göre Bitcoin

Bitcoin için dalga sayımı analizine bakıldığında, üçüncü dalga döngüsünün (kırmızı) tamamlandığı ve şu anda dördüncü dalga döngüsü içinde hareket edildiği görülüyor. Dolayısıyla yükseliş hareketinin 2020 yılı Mart ayında başlayan bölümü sona ermiş olabilir. 

Ayrıca fiyat hareketi, bir düzeltme gerçekleştiriyor ve bu düzeltmenin bir simetrik üçgen formasyonu olması muhtemel duruyor.

Alt dalga sayımı, aşağıda yer alan grafikte beyaz ile gösterildi.

Diğer yandan ikinci döngü dalgası düzeltmesinin 260 gün boyunca devam ettiği biliniyor. Dolayısıyla dördüncü dalga düzeltmesinin de en az 130 gün sürmesi ve düzeltmenin ağustos ayı sonunda tamamlanması bekleniyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Sonuç

Yükseliş hareketinin devam etmesi muhtemel görünüyor. Ancak Bitcoin fiyatı, 41.200 dolarda yer alan direnç bölgesinden kısa vadeli bir reddedilme yaşayabilir.

BeInCrypto’da yayımlanan 24 Mayıs 2021 tarihli Bitcoin analizini okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto paralarla yakından ilgilenen Valdrin aynı zamanda kripto para alım-satımı da gerçekleştiriyor. Barcelona Graduate Schoolf of Economics (Barselona Ekonomi Enstitüsü) Finans Piyasaları bölümünden master derecesini aldıktan sonra kendi ülkesi Kosova’da Ekonomik Kalkınma Bakanlığında çalıştı. 2019 yılında ise tüm vaktini kripto paralara ve alım-satım yapmaya ayırmaya karar verdi.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Kazanma Zamanı. 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük

Katılın