Bitcoin Kararsız Hareketini Ne Zaman Sonlandıracak?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Bitcoin 9 Haziran'da yutan boğa mumu oluşturdu.

  • Direnç bölgeleri, 41.400 dolarda, 44.900 dolarda ve 48.400 dolarda bulunuyor.

  • BTC kısa vadeli bir alçalan direnç çizgisini takip ediyor.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bitcoin (BTC) 8 Haziran’da 31.000 dolar seviyesinde lokal dip oluşturdu ve daha sonra destekten sıçrama gerçekleştirdi. 9 Haziran’da ise yutan boğa mumu meydana geldi ve BTC, 37.682 dolar seviyesine ulaştı.

SponsorSponsor

Bitcoin (BTC) için teknik göstergeler karışık bir görünüm sergiliyor. Dolayısıyla kısa vadede direnç bölgesinde bir tutunma veya direnç bölgesinden bir kırılım gerçekleşmediği müddetçe trendin yönünü belirlemek mümkün görünmüyor.

SponsorSponsor

Bitcoin Destekten Sıçradı

Bitcoin 8 Haziran’da 31.025 dolar seviyesinde bir dip oluşturdu ve daha sonra sıçrama gerçekleştirdi. Bu süreçte aşağı sarkan uzun bir fitil (yeşil ok) meydana geldi. Öte yandan 31.000 dolar seviyesini güçlü bir destek olarak onaylayan bu fitilin 19 Mayıs ve 23 Mayıs’ta oluşan fitille benzerlik taşıdığı da biliniyor. 

Ayrıca 9 Haziran’da yutan boğa mumu oluşturan BTC, 37.000 dolar seviyesine ulaştı. Dolayısıyla bu fiyat hareketi, güçlü bir yükseliş işareti olarak değerlendirilebilir.

Günlük grafik ölçeğindeki teknik göstergeler, yükselişe işaret ediyor ancak karışık bir görünüm sergiliyor. MACD histogram, 19 Mayıs’tan bu yana sürekli olarak artış kaydediyor ancak MACD, negatif bölgede hareket etmeye devam ediyor. Öte yandan sinyal çizgisi de 0 seviyesi altında bulunuyor.

Artış sergileyen RSI’da pozitif uyumsuzluk (mavi çizgi) görüldü ancak şu anda gizli negatif uyumsuzluk (kırmızı kesik çizgi) görülüyor. Ayrıca Stokastik Osilatör’de altın kesişim oluştu.

Dolayısıyla günlük grafik ölçeğindeki teknik göstergelere bakıldığında, trendin yönünü belirlemek mümkün görünmüyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Bitcoin fiyatının artış sergilemeye devam etmesi halinde en yakın direnç bölgeleri, 41.400 dolarda, 44.900 dolarda ve 48.400 dolarda yer alıyor. Bu dirençler ise sırasıyla, 0,382 fib. düzeltme seviyesini, 0,5 fib. düzeltme seviyesini ve 0,618 fib. düzeltme seviyesini oluşturuyor. Ayrıca 0,618 fib. düzeltme seviyesi, yatay bir direnç bölgesiyle de kesişiyor. Dolayısıyla BTC’nin bu fib. düzeltme seviyesinde tutunmayı başarması, yükseliş trendini onaylayabilir.

BTC Grafiği (TradingView)

Fiyat Hareketinin Geleceği

Altı saatlik grafik ölçeğindeki teknik göstergeler, günlük grafik ölçeğindeki teknik göstergelere kıyasla, daha çok yükselişe işaret ediyor. MACD pozitif bölgede hareket ediyor ve RSI, 50 seviyesini aştı. 

Diğer yandan Bitcoin, 9 Haziran’da alçalan paralel kanalın destek çizgisinden dördüncü kez (kırmızı ok) reddedildi. Bu destek çizgisi, şu anda bir direnç olarak çalışıyor.

Dolayısıyla BTC kanalda tutunmayı başaramadığı müddetçe yükseliş trendinden söz etmek mümkün görünmüyor.

BTC Grafiği (TradingView)

İki saatlik grafiğe bakıldığında da alçalan direnç çizgisi göze çarpıyor. Ayrıca bu direnç çizgisi, 20 Mayıs’tan bu yana varlığını koruyor.

Öte yandan iki saatlik grafik ölçeğindeki teknik göstergeler, yükselişe işaret etmeye başladı. Ancak yükseliş trendinden söz etmek için alçalan direnç çizgisinden kısa vadede bir çıkış gerçekleşmesi gerekiyor.

BTC Grafiği (TradingView)

BeInCrypto’da yayımlanan 9 Haziran 2021 tarihli Bitcoin analizini okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto paralarla yakından ilgilenen Valdrin aynı zamanda kripto para alım-satımı da gerçekleştiriyor. Barcelona Graduate Schoolf of Economics (Barselona Ekonomi Enstitüsü) Finans Piyasaları bölümünden master derecesini aldıktan sonra kendi ülkesi Kosova’da Ekonomik Kalkınma Bakanlığında çalıştı. 2019 yılında ise tüm vaktini kripto paralara ve alım-satım yapmaya ayırmaya karar verdi.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın