Bitcoin (BTC) Artış Sergilemek İçin Bu Seviyede Tutunmalı

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Direnç bölgesi, 41.250 dolarda yer alıyor.

  • Bitcoin alçalan direnç çizgisinden çıkış gerçekleştirdi.

  • BTC bir düşüş impulsünün dördüncü dalgası içinde hareket ediyor olabilir.

  • promo

    BIT Launchpad: 3.500 BIT’i ÜCRETSİZ kazan. Bu Fırsat Kaçmaz. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bitcoin (BTC) 15 Haziran’da 41.250 dolarda bulunan direnç bölgesinden reddedildi ve şu anda destekte tutunmayı deniyor.

SponsorSponsor

Bitcoin (BTC) dirençten reddedilmesinin ardından değer kaybetmeye başladı ve fib. düzeltme seviyelerinin kesişim bölgesinde oluşan kritik desteğe ulaştı. Dolayısıyla BTC, bu destek bölgesinde tutunabilir ve artış sergileyebilir.

SponsorSponsor

Bitcoin Çıkış Gerçekleştirmeyi Başaramadı

Bitcoin 15 Haziran’da 41.330 dolar seviyesine ulaştı ve burada bir tepe meydana geldi. Ancak tepe oluşumunun ardından değer kaybı yaşandı. Öte yandan bu tepe, kritik bir direnci teşkil eden 41.250 dolardaki yatay direnç bölgesinde meydana geldi. Bu direnç bölgesi ise 0,382 fib. düzeltme seviyesini oluşturuyor. Ayrıca BTC’nin 19 Mayıs’ta başlayan düşüş hareketinden bu yana 41.250 dolar seviyesi üzerinde bir kapanışa ulaşamadığı da biliniyor. Dolayısıyla aynı seviye üzerine bir artış yaşanması halinde güçlü bir yükseliş hareketinin gerçekleşmesi bekleniyor.

Direncin aşılamamasına rağmen günlük grafik ölçeğindeki teknik göstergeler, yükselişe işaret ediyor. MACD, pozitif bölgede yer alıyor ve artış kaydediyor. RSI, 50 seviyesine doğru ilerliyor. Stokastik Osilatör de altın kesişim oluşturduktan sonra artış sergilemeye başladı.

Dolayısıyla 41.250 dolardaki direnç bölgesinden bir çıkış gerçekleşmesi halinde BTC, 44.775 dolardaki 0,5 fib. düzeltme seviyesine ulaşabilir.

BTC Grafiği (TradingView)

Bitcoin Destek Bulmayı Deniyor

Altı saatlik grafiğe bakıldığında, bir alçalan direnç çizgisinden çıkış gerçekleştiği görülüyor. Ayrıca alçalan direnç çizgisinin 19 Mayıs’tan bu yana varlığını koruduğu da biliniyor.

Öte yandan Bitcoin, direnç aşıldıktan sonra başlayan düşüş hareketi sonucunda alçalan direnç çizgisini bir destek olarak (yeşil ok) onayladı. Buna ek olarak destek, 0,382 fib. düzeltme seviyesiyle de kesişiyor. Dolayısıyla bu kesişim, desteğin önemini artırıyor.

BTC Grafiği (TradingView)

İki saatlik grafik ile altı saatlik grafik arasında bir uyumdan söz etmek mümkün görünüyor.

Bitcoin yukarıda sözü edilen ve 41.330 dolarda bulunan tepe seviyeden bu yana bir alçalan direnç çizgisini takip ediyordu ancak dirençten sıçrama gerçekleştirdi. Ayrıca bu süreçte, yükselişe işaret eden bir çekiç mumu da oluştu.

Öte yandan 0,382 fib. düzeltme seviyesi (siyah) ile 0,618 fib. düzeltme seviyesi (beyaz) arasında bir kesişim olduğu göze çarpıyor. Bu fib. düzeltme seviyeleri ise kısa vadedeki son yükseliş hareketi esas alınarak hesaplandı.

Trend dönüşü henüz onaylanmadı ancak iki saatlik grafik ölçeğindeki teknik göstergelerde, yukarı doğru dönüş işaretleri bulunuyor. Dolayısıyla BTC’nin artış kaydetmesi bekleniyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Dalga Sayımı Analizi

Bitcoin için dalga sayımı analizine bakıldığında, bir düşüş impulsünün dördüncü dalgası (turuncu) içinde hareket edildiği görülüyor. Ayrıca düşüş impulsünün rekor seviyeye ulaşılan 14 Nisan’da başladığı da biliniyor. Dolayısıyla dördüncü dalganın tamamlanmasının ardından önemli bir değer kaybı yaşanabilir. 

44.000 dolar seviyesi üzerine bir artış sergilenmesi halinde dördüncü dalga geri çekilmesi tamamlanabilir. Ancak 47.005 dolardaki dip seviyenin (kırmızı çizgi) aşılması, bu dalga sayımı analizini geçersiz kılabilir.

BTC Grafiği (TradingView)

Alt dalga sayımı (kırmızı) analizinden hareketle kısa vadedeki son fiyat hareketine bakıldığında, BTC’nin sonlanan diyagonal içinde hareket ediyor olabileceği görülüyor. Dolayısıyla fiyat, kademeli olarak artış sergileyebilir ve 44.000 dolar seviyesini aşabilir. Ancak BTC, 37.000 dolar yakınlarında bir dip oluşturmadığı müddetçe alt dalga sayımı analizi geçerliliğini yitirebilir.

BTC Grafiği (TradingView)

Öte yandan alternatif dalga sayımına göre güncel fiyat hareketi, dördüncü dalga üçgeni oluşturuyor olabilir. Dolayısıyla dördüncü dalga üçgenin oluşması halinde Bitcoin, 33.000 dolardaki destek seviyesine doğru düşüş kaydedebilir ve ardından 37.000 dolar seviyesine doğru artış sergileyebilir. Ancak dördüncü dalga üçgeni mevcutsa son yükseliş hareketini yeni bir düşüş hareketinin izlemesi gerekebilir.

BTC Grafiği (TradingView)

BeInCrypto’da yayımlanan 17 Haziran 2021 tarihli Bitcoin analizini okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto paralarla yakından ilgilenen Valdrin aynı zamanda kripto para alım-satımı da gerçekleştiriyor. Barcelona Graduate Schoolf of Economics (Barselona Ekonomi Enstitüsü) Finans Piyasaları bölümünden master derecesini aldıktan sonra kendi ülkesi Kosova’da Ekonomik Kalkınma Bakanlığında çalıştı. 2019 yılında ise tüm vaktini kripto paralara ve alım-satım yapmaya ayırmaya karar verdi.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Launchpad. 3.500 BIT’e Kadar ÜCRETSİZ. Bu Fırsat Kaçmaz

Katılın