Bitcoin (BTC) 11 Ağustos’u Bekliyor

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Bitcoin için yeni bir güncelleme önerisi madencilerin oylamasına sunuldu.

  • Taproot adını taşıyan güncelleme ölçekleme için gelişim öneriyor.

  • Güncellemenin gerçekleşmesi için %90 oy gerekli.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Yıllardır hiç bir güncelleme almayan Bitcoin için yeni bir güncelleme önerisi daha oylanmaya başladı. Taproot adını taşıyan öneri uzun zaman önce gündeme gelmiş ve geliştiriciler bu güncellemenin test aşamasını başlatmışlardı. Testlerde işlerin yolunda gittiğini doğrulayan Bitcoin topluluğu bugün bu güncellemenin gerçekleşmesi için gereken oylamanın başlatıldığını duyurdu.Güncelleme için son oylama tarihi 11 Ağustos. Eğer bu güncelleme gerçekleşirse Bitcoin çoklu imza ihtiyacı duyan transferler yeni bloklara paket halinde işlenecek ve böylece bir blokta işlenen işlem sayısı artmış olacak. Ancak bu güncellemenin gerçekleşebilmesi için Bitcoin madencilerinin %90’ının güncellemeyi kabul ettiklerini belirtmek için bir sinyal yollamaları gerekiyor. En büyük Bitcoin madencilik şirketlerinden biri olan F2Pool bu güncellemeyi onayladığını gösteren ilk sinyalleri yolladı. Güncelleme kabul edilirse Taproot kasım ayının ortalarında soft fork olarak işlemeye başlayacak.Bitcoin 0.21.0 adını taşıyan test yazılım bütün Bitcoin madencileri tarafından indirilmesi için topluluk tarafından paylaşıldı. Şimdi madenciler bu yeni güncellemeyi inceleyecek ve eğer %90 oranında katılım sağlanırsa güncelleme gerçekleşecek. Güncelleme 790.632. bloktan itibaren yeni işlemlerin hizmetine sunulacak.

Schnorr İmzası ile Daha Hızlı ve Gizli Transferler

Bitcoin bloklarında her bir yeni bloğun oluşması 10 dakika sürüyor. Bir blokta yer alan toplam işlem sayısı 2.750 civarında. Yani saniyede ortalama 5 işlemlik bir ölçek mevcut. Bitcoin ile birçok altcoin arasında görülen en önemli fark ölçeklemeden kaynaklanıyor. Şu anda birçok altcoin saniyede binden fazla işleme izin verirken Elrond gibi bazıları bunun çok daha üzerinde saniyede toplam işlem hızına sahip. Bitcoin yeni güncellemesinde şu anda kullandığı imza yönteminin yerine Schnorr adı verilen daha farklı bir imzalama yöntemi kullanması öneriliyor. Bu imzalama formülü bir adresten son adrese ulaşırken arada farklı adreslere uğrayan BTCleri ayrı ayrı işlemler olarak görmek yerine tek bir işlem olarak imzalıyor. Bu sayede on dakika içinde yer değiştiren BTC’lerin hepsi değil sadece ilk adresler ve son adresler sisteme ekleniyor. Sonuç olarak daha fazla işlem sıradaki bloğa eklenmiş oluyor.

Bitcoin Güncellemesinin Önündeki Engeller

Bu güncellemenin gerçekleşmesi için Bitcoin madenciliği yapan tüm işlemcilerden %90’ının güncellemeyi onaylaması gerekiyor. Sadece bu güncelleme değil Bitcoin ağına katılması için geliştirilen tüm güncellemeler için bu oran aynı. Bu yüzden Bitcoin blok zincir ağına bir güncellemenin gelmesi çok zor bir şey. Taproot güncellemesinin gerçekleşmesinin önünde bulunan en büyük engel bu.

İkinci büyük engel yeni bloklara paketler halinde işlenecek transferlerin aradaki transfer adreslerinin belirli olmamasından kaynaklanıyor. Bu model gizli transferler gerçekleştirmek isteyen kullanıcılar için iyi bir gelişme olarak görülse de Bitcoin’in şeffaflık ilkesini ihlal edip etmediği önümüzdeki günlerde en büyük tartışma konusu olacak gibi duruyor. Güncelleme hakkında geliştiriciler tarafından sağlanacak detaylı bilgilendirme ve bu güncellemenin test sürümlerini indirip deneyen madenciler önümüzdeki dönemde bu konu hakkında daha faydalı veriler paylaşacak.

Neden %90 Oy Gerekiyor

2009 yılında Bitcoin’i faaliyete geçiren Satoshi Nakamoto bu blok zincir ağının olabildiğince merkeziyetsiz bir yapıda olmasını istediği için sistemin değiştirilmesinin önüne böyle bir set koymuş. Böylece sistemde gerçekleştirilmesi zorunlu olmayan güncellemeler sisteme eklenemiyor. Bu sayede bir grup kendi çıkarları doğrultusunda yeni bir güncelleme önerip bunu sisteme ekleyemiyor. Altcoinlerin büyük bir çoğunluğunda bu konuda çok daha gevşek kurallar bulunduğu için bu blok zincir ağları çok sayıda güncelleme alırken Bitcoin yıllar içinde çok az sayıda güncelleme aldı.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Kripto dünyasına olan ilgisi 2015 yılında başladı. Kripto paraların sosyal dünyaya katkısı konusunda araştırmalar yaptı. 2017-2019 yılları arasında Cardano İzmir Temsilcisi olarak görev yaptı. Çeşitli sitelerde kripto para yazarı ve editör olarak görev yaptı.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın