Bitcoin ‘Bıraktığı Yere’ Geri Dönecek mi? İşte BTC’nin Yol Haritası

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Başarılı analistler arasında yer alan Michael Van de Poppe, eğer BTC 10 bin 750 dolar seviyesini koruyabilirse yeni bir fiyat hareketinin olabileceğini vurguladı.

  • CryptoQuant CEO'su Ki Young Ju, Borsa Balina Endeksi'nin yılın en düşük seviyesinde olduğunu ve bunun BTC için olumlu olabileceğini ifade etti.

  • Bu veriler ışığında Young Ju, Bitcoin fiyatının yıl sonuna kadar 30 bin dolara kadar yükselebileceğini düşünüyor.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bir süredir hareketli bir dönem geçiren Bitcoin; yaşadığı son yükselişin ardından 11 bin dolar seviyesinin hemen altında konsolide oluyor. Daha önceleri lider kripto para birimi için sert bir direnç bölgesi olan bu seviyelerden yukarı doğru bir atılım yapılması, otoritelere göre an meselesi. Ancak bazı analistlere göre BTC, bu seviyeleri geçmeden önce yeniden bir düzeltme yaşayabilir.Bitcoin İçin 12 Bin Dolar İhtimali

Konuyla ilgili olarak yapılan teknik analizlere bakıldığında BTC’nin 11 bin ila 11 bin 300 dolar arasında yer aldığı ifade edilen direnç bölgesinde takıldığı ifade ediliyor. Bu direnç bölgesinin geçilmesi halinde fiyatın 12 bin dolara kadar çıkabileceğine vurgu yapılırken, şu andaki göstergelerin de bu yönde emareler verdiği belirtiliyor.Sektörün en başarılı analistleri arasında yer alan Michael Van de Poppe, yaptığı analizde bu duruma dikkat çekti. Van de Poppe, BTC’nin dün gerilediği 10 bin 750 dolar seviyelerinden güç almasının son derece olumlu bir gösterge olduğunu ifade ederken, bu seviyenin korunması durumunda yeni bir fiyat hareketinin olabileceğini vurguladı. Van de Poppe, şöyle konuştu:

10 bin 750 dolar seviyesi korundu ve bu seviyelerden yukarı doğru bir yeni hareket deneyebiliriz. Yükseliş trendinin sürebilmesi için geçilmesi gereken seviye ise 11 bin ila 11 bin 300 dolar arası bölge. Eğer burayı kırarsak, o zaman yeni hedefimiz 12 bin dolar olacak.

Bilindiği gibi temmuz ayında BTC 10 bin doları aşmakta zorlanıyordu. Özellikle tarihsel açıdan bakıldığında bu bölgenin de ciddi bir direnç oldu görülüyordu. Ancak buranın aşılması ile birlikte lider kripto para birimi, 12 bin 450 dolara kadar çıktı. Sonrasında buradan düşüşler olsa da, daha önce direnç olarak ifade edilen 10 bin dolar seviyeleri desteğe dönüştü ve BTC; bu seviyeyi korumayı başardı. 

Şu anda da görünüşe göre Bitcoin, bu seviyelerde konsolide oluyor. Bu yıl özelinde bakıldığında, genelde bu tarz konsolidasyon hareketleri yukarı doğru hamleler ile sonuçlanıyor ancak; bazı analistlerin bu yukarı çıkış öncesinde fiyatta bir düşüş olabileceğini belirttiğini de ifade etmekte fayda var.

9700 Dolar İhtimali

Elbette 11 bin dolar bölgesinin ciddi bir direnç barındırdığını göz önüne alırsak; buranın aşılamaması durumunda yaşanabilecekler de bir o kadar önemli. Bu konuyu değerlendiren sektörün önemli isimlerinden @Amdtrades 11 bin doların bir kez daha aşılamaması halinde fiyatın 9700 dolara kadar inebileceğini söyledi. Analist, konuya dair yaptığı analizde; şu ifadeleri kullandı:

11 bin doların aşılamaması durumunda bir düzeltme beklerim. Bu düzeltme 9700 dolara kadar olabilir. BTC, bu seviyeleri test edebilir. Destek seviyesi ise şu anda 10 bin 500 dolarda yer alıyor.

Tabi bu 9700 dolar seviyesinin bir başka önemi de CME boşluğunun bu seviyede yer alıyor olması. Bitcoin, 7 gün 24 saat trade edilen bir enstrüman olduğu için; CME’nin hafta sonu işleme kapalı olduğu günlerde yaşanan fiyat hareketleri, CME bazlı Bitcoin grafiklerinde bazı boşluklar oluşturuyor. Yaygın kanı; bu boşlukların er ya da geç kapanacağı yönünde.

Şu anda konuşulan konu ise 9700 dolar bandında yer alan boşluğun illa ki kapanacağı. İşte analistin ifade ettiği bu seviye, aslında bu yönüyle de ilginçlikler barındırıyor. Ancak bazı analistlerin de ifade ettiği üzere, bu boşlukların kapanacağı gibi bir kaide yok. Örneğin Mati Greenspan, bu tarz yorumların gerçeklikle pek de bağdaşmadığını belirtirken; bunun sadece bir yanılgıdan ibaret olduğunu savunuyor.

Yeni Bir Boğa Sinyali Heyecan Yarattı

Şu anda global piyasaların içinde bulunduğu duruma Bitcoin’in vereceği tepki belirleyici olacak. Mart ayında pandeminin Batı’yı etkisi altına aldığı ilk günlerde borsalar sert bir çakılma yaşamıştı. Bu düşüşe borsalardan çok daha ağır bir tepki veren BTC, 12 Mart günü 3800 dolara kadar düşmüştü.

Sonrasında ise borsalar da toparlanmaya başlamış; lider kripto para birimi de o seviyeden neredeyse 3.5 katlık bir artış yaşamasını bilmişti. İşte şimdi; yeniden Batı’da vaka sayılarının artması piyasalarda endişeye yol açmış durumda. Ancak şu ana kadar BTC, mart ayında olduğu gibi sert bir fiyat düşüşü yaşamış değil.

Bu durumun iyi bir gösterge olduğu ifade edilirken, ortaya çıkan bazı veriler de gerçekten umut verici cinsten. Fiyatta etkisinin çok ciddi olduğu ifade edilen ‘Borsa Balina Endeksi’ aylardır görülmeyen seviyelere indi. Bu metrik, kısaca şöyle özetlenebilir:

  • Bitcoin balinaları, ani hareketlerle fiyatı etkilediği için, balinaların aldığı pozisyonlar çok sıkı takip ediliyor.
  • Balina adreslerinden borsa cüzdanlarına gönderilen BTC’lerin; bireysel yatırımcıların borsalara gönderdiği BTC’lere olan oranı; Borsa Balina Endeksi’ni bizlere veriyor.
  • Bu endeks, şu anda son bir yılın en düşük seviyesine geldi. En son bu olduğunda, fiyat müthiş bir artış yaşamıştı.

CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju, bu veriyi değerlendirirken, balinaların borsalara gönderdiği BTC miktarının azalmasının, fiyat üzerindeki satış baskısını da ciddi biçimde azaltacağını söyledi. Ju, şöyle konuştu:

Borsa Balina Endeksi, yılın en düşük seviyesinde. Bu da fiyat üzerinde baskılanmanın daha da azaldığını gösteriyor ki, böylesi bir durum BTC’ye olumlu yansıyacaktır.

Bu rakamın en son dip yaptığı dönemde BTC fiyatı 5 bin dolar civarındaydı. Ondan sonra müthiş bir ralliye başlayan lider kripto para birimi, 2019 yılının yaz aylarına gelindiğinde 14 bin dolara kadar çıkmıştı ki bu, fiyatta yaklaşık üç katına çıktığını gösteriyor.

Kabaca bir hesapla, eğer aynı şey bir kez daha yaşanırsa; o zaman Bitcoin fiyatının yıl sonuna kadar 30 bin dolara kadar çıkabileceğini ifade etmek mümkün.

Bitcoin Dışı Gelişmeler de Heyecan Veriyor

Öte yandan BTC fiyatı stabil bir seyir gösteredursun, sektörün diğer ögelerinde inanılmaz bir heyecan ve hareketlilik yaşanıyor. Bunun son örneği ise Uniswap merkeziyetsiz kripto para borsasının yaptığı Uniswap airdropu oldu. Yapılan airdrop ile birlikte, platformda 1 Eylül’den önce işlem yapan ve platforma yine aynı tarihten önce likidite sağlayanlara ciddi UNI verildi.

Daha sonrasında bu UNI’ler hemen Binance ve Coinbase Pro’da listelenmeye başladı. Binance’e 0.3 dolar iken giren UNI, gelinen noktada dün 9 doları zorladı. Elbette bu gelişme, sektörün tamamının da ilgisini çekti. Birçok kişi Uniswap’ı böyle bir hamle yapmasından ötürü tebrik ederken; Uniswap geliştirici ekibinin kripto paraların temel prensiplerine sadık kalmasını övdü.

Gerek bu konu, gerekse de DeFi ekseninde önümüzdeki günlerde neler yaşanacağı da büyük bir merak konusu haline gelmiş durumda. Scam projeler ve diğer olumsuz olaylar sonrasında sert sayılabilecek bir düzeltme yaşayan DeFi piyasası, yeniden hareketlenmişe benziyor.

Nitekim Coingecko üzerinde yapılan aramalar da bunu gösteriyor. Lider kripto para birimi Bitcoin ve sektörün en değerli ikinci kripto parası Ethereum’un ilk 10 sıra dışında kaldığı listede zirveyi genelde pasif gelir sunan DeFi projeleri aldı. Bu trendin, önümüzdeki günlerde de böyle devam edebileceği, ifade edilen detaylar arasında yer alıyor.

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Hekim adayı olan Nihat Emre, İzmir'de yaşıyor. Kripto paralara ve arkasındaki teknolojiye inanan ve bu yönde uzunca bir süredir içerik üreten Nihat Emre'nin hedefi, blok zinciri teknolojisi ise medikal uygulamalar alanında çalışmak.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın