Bitcoin Beklenen Fiyat Keşfine Başladı, İşte Olası Senaryolar

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Bitcoin fiyat keşfi evresine girdi.

  • Haftalık, günlük ve saatlik grafikteki teknik göstergeler yükselişe işaret ediyor.

  • BTC üçüncü dalganın beşinci alt dalgasında hareket ediyor olabilir.

  • promo

    BIT Launchpad: 3.500 BIT’i ÜCRETSİZ kazan. Bu Fırsat Kaçmaz. Hemen Katıl!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bitcoin (BTC) fiyatı, uzun vadeli direnç bölgesinin oldukça üzerinde bir haftalık kapanış gerçekleştirdi. An itibarıyla 24.000 dolar seviyesinin biraz daha altın konsolide oluyor ve yeni bir çıkış gerçekleşmesi bekleniyor.

SponsorSponsor

Uzun Vadede Bitcoin

Bitcoin 14-21 Aralık haftasında devasa bir yutan boğa mumu oluşturdu ve net bir şekilde 19.500 dolar bölgesinden çıkış yaparak 24.295 dolar tepesine ulaştı. Fiyat keşfi başladı ve artık mevcut seviyenin üzerinde bir direnç kalmadı.

SponsorSponsor

Yükseliş hareketi aşırı alım bölgesinde olmasına rağmen haftalık grafikteki teknik göstergeler hâlâ fiyat artışına işaret ediyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Günlük grafikteki görünüm de haftalık grafikteki görünümü destekliyor.

BTC birbirini takip eden yüksek tepeler oluşturdu ve toplamda 8 adet yutan boğa mumu meydana getirdi. 20 Aralık’ta ise küçük bir kırmızı mum oluştu. Fakat 21 Aralık mumu yeşil bir görünüm alıyor gibi görünüyor ve 20 Aralık mumunu telafi edebilir.

RSI ve MACD aşırı alım bölgesinde olmasına rağmen haftalık grafiktekine benzer biçimde günlük grafikteki teknik göstergeler de herhangi bir zayıflık sergilemiyor. Stokastik Osilatör de altın kesişim oluşturmaya yakın duruyor ve yükseliş trendini destekliyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Düzeltme Gelebilir mi?

BTC 24.000 dolar seviyesini geride bıraktıktan sonra 2 saatlik grafikte zayıflıklar görülmeye başladı. RSI negatif uyumsuzluk (kırmızı çizgi) oluştururken MACD ise düşmeye başladı. Bu da 0,5 fib. düzeltme seviyesinin bulunduğu 21.785 dolar seviyesine doğru bir düşüş yaşanabileceğini gösteriyordu.

Öte yandan kısa süre sonra RSI’da negatif bir pozitif uyumsuzluk (mavi çizgi) meydana geldi ve negatif uyumsuzluğu geçersiz kılarak BTC’nin bir kez daha yükselebileceğini ortaya koydu. Bu ihtimal, yükselen MACD tarafından da destekleniyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Bitcoin İçin Dalga Sayımı

Dalga sayımına göre BTC, üçüncü dalganın (turuncu) beşinci alt dalgasında (siyah) hareket ediyor olabilir. Kısa süre önce de dördüncü dalga içinde bir düzensiz düz düzeltmenin tamamlandığı biliniyor.

Üçüncü dalganın zirve seviyesi için muhtemel hedef 25.871-26.000 dolar aralığında bulunuyor. Bu bölge, birinci dalganın (turuncu) 2,61 fib. uzama seviyesini ve birinci alt dalganın (siyah) 4,61 fib. uzama seviyesini oluşturuyor. BTC bu hedefe ulaşabilir ve yeni bir yükselişe başlamadan önce düzeltme ortaya koyabilir.

Birinci dalganın 19.918 dolar seviyesindeki tepe noktası altına gerçekleşecek bir düşüş ise bahsedilen bu dalga sayımını geçersiz kılacaktır.

BTC Grafiği (TradingView)

Sonuç

Sonuç olarak BTC’nin çıkış gerçekleştirerek 26.000 dolara doğru yükselmesi ve daha sonra da düzeltme ortaya koyması bekleniyor. 19.918 dolar seviyesi altına gerçekleşecek bir düşüş, yükseliş yönlü dalga sayımını da geçersiz kılacaktır.

BeInCrypto’da yayımlanan 18 Aralık 2020 tarihli Bitcoin analizini okumak için tıklayınız.

Uyarı: Kripto para alım satımı, yüksek seviyede risk barındırır ve tüm yatırımcılar için uygun olmayabilir. Bu içerikte açıklanan görüşler, BeInCrypto’nun görüşlerini yansıtmaz

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto paralarla yakından ilgilenen Valdrin aynı zamanda kripto para alım-satımı da gerçekleştiriyor. Barcelona Graduate Schoolf of Economics (Barselona Ekonomi Enstitüsü) Finans Piyasaları bölümünden master derecesini aldıktan sonra kendi ülkesi Kosova’da Ekonomik Kalkınma Bakanlığında çalıştı. 2019 yılında ise tüm vaktini kripto paralara ve alım-satım yapmaya ayırmaya karar verdi.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Launchpad. 3.500 BIT’e Kadar ÜCRETSİZ. Bu Fırsat Kaçmaz

Katılın