Bitcoin Ani Düşüşten Sonra Yola Devam Edebilir mi?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Bitcoin 30 Kasım'da yeni bir fiyat rekoruna ulaştı.

  • Aylık ve günlük RSI'da negatif uyumsuzluk göze çarpıyor.

  • Fiyat, kısa vadeli simetrik bir üçgen formasyonu içinde hareket ediyor.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Bitcoin (BTC) fiyatı, 30 Kasım’da yeni bir fiyat rekoru kırdı ve 19.864 dolar tepesine ulaştı. Günlük grafiğe göre yükseliş aşırı uzamış görünüyor. Kısa vadeli grafikler ise yeni bir yükseliş yaşanabileceğini gösteriyor.

SponsorSponsor

BTC fiyatı 19.700 dolar seviyesinde kapanış gerçekleştirdikten sonra 30 Kasım’da 19.864 dolar tepesine ulaşarak yeni bir fiyat rekoru kırdı.

SponsorSponsor

Aylık kapanışın bu seviye üzerinde gerçekleşmesi, fiyat hareketinin önemini artırdı.

Aylık Kapanış

Kasım ayı ile birlikte yaklaşık 6.600 dolar yükseliş sağlayan devasa bir yutan boğa mumu meydana geldi. Böylece Bitcoin’in fiyat tarihinde 1  ayda kaydedilen en büyük artış yaşandı.

RSI’da önemli bir negatif uyumsuzluk görülüyor fakat MACD için benzer bir tablodan söz edilemiyor. Yükseliş hızının fazla olması nedeniyle aylık grafikte 14.000 dolara kadar herhangi bir destek bulunmuyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Bitcoin Fiyatında Zayıflık

Fiyat rekorunun kırılmasına rağmen hacmin düşük kaldığı söylenebilir. 26 Kasım’daki satışta görülen hacmin de fiyat rekoru esnasındaki hacimden büyük olduğu görülüyor.

RSI ve MACD önemli birer negatif uyumsuzluk yarattı. Stokastik Osilatör ölüm kesişimi oluşturdu ve trend dönüşünün gerçekleşebileceğine işaret ediyor.

BTC Grafiği (TradingView)

2 saatlik grafiğe göre fiyat 19.300 dolardaki direnç bölgesi üzerine çıktı. Gerçekleşen fiyat hareketi, işlem aralığını aşan bir sapma ya da başarılı bir çıkıştan sonra çıkış seviyesinin test edilmesi olabilir. Fakat bu tespiti gerçekleştirmek henüz mümkün görünmüyor.

Fiyatın, bu bölge altına gerilemesi ya da bu bölgeden sekmesi, trendin yönünü belirlemekte hayatî öneme sahip olacak.

RSI aşırı alım bölgesinde önemli bir negatif uyumsuzluk oluşturdu ve 70 çizgisi altına geriledi.

Düşüş gerçekleşirse en yakındaki destek bölgesi 17.550-18.154 dolar aralığında bulunuyor. Bu bölge, son yükseliş hareketinin 0,5-0,618 fib. düzeltme seviyeleri tarafından oluşturuluyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Bitcoin İçin Alternatif Senaryo

Alternatif senaryoya göre Bitcoin, 19.300 dolar bölgesi üzerinde simetrik bir üçgen içinde hareket ediyor ve kısa zaman sonra çıkış yapabilir. Çıkış gerçekleşmesi halinde formasyonun tüm yüksekliği oranında bir artış yaşanabilir ve 20.500 dolar seviyesine ulaşılabilir.

Üçgen formasyonları B dalgasını ya da dördüncü dalgayı içerir, şu anda ise dördüncü dalga içinde bir fiyat hareketi göze çarpıyor. Bu dalganın tamamlanmasının ardından düşüş yaşanması bekleniyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Sonuç

Sonuç olarak BTC fiyatının bir düzeltme ortaya koyması bekleniyor fakat kısa vadede fiyatı 20.500 dolara taşıyacak bir yükseliş daha yaşanması bekleniyor.

BTC’nin 19.300 dolar seviyesinden kırılım gerçekleştirmesi ya da sıçrama yapması trendin geleceğini belirlemek için büyük önem taşıyor.

BeInCrypto’da yayımlanan 30 Kasım 2020 tarihli Bitcoin analizini okumak için tıklayınız.

Uyarı: Kripto para alım satımı, yüksek seviyede risk barındırır ve tüm yatırımcılar için uygun olmayabilir. Bu içerikte açıklanan görüşler, BeInCrypto’nun görüşlerini yansıtmaz.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto paralarla yakından ilgilenen Valdrin aynı zamanda kripto para alım-satımı da gerçekleştiriyor. Barcelona Graduate Schoolf of Economics (Barselona Ekonomi Enstitüsü) Finans Piyasaları bölümünden master derecesini aldıktan sonra kendi ülkesi Kosova’da Ekonomik Kalkınma Bakanlığında çalıştı. 2019 yılında ise tüm vaktini kripto paralara ve alım-satım yapmaya ayırmaya karar verdi.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın