Bitcoin ağında bundan yaklaşık 8 gün sonra Halving gerçekleşecek ve blok ödülü yarıya inecek. Bitcoin fiyatının Halving beklentisi ile beraber yükselişe geçmesi, ağda yeni bir rekorun da kırılmasını sağladı. Bitcoin’in hash rate’i tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Peki bu ne anlama geliyor?

Bitcoin Hash Rate Rekor Kırdı

Blockchain ve kripto para araştırma firması Glassnode tarafından aktarılan bilgilere göre, Bitcoin’in hash rate’i tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. BTC hash rate özellikle 12 Mart tarihinde görülen sert fiyat düşüşü ile beraber ciddi bir kırılma yaşamıştı. Buna rağmen 29 ve 30 Nisan tarihlerinde görülen fiyat yükselişi Halving için beklenen çare oldu. BTC ağındaki hash rate 140 EH/s seviyesine kadar çıkarak aslında Halving’in ne kadar etkili olabileceğini gösterdi.

Kripto para sektörünün ünlü isimlerinden Max Keiser, BTC fiyatının hash rate hareketlerini takip edeceğini belirtse de şu an tam tersinin yaşandığı görülüyor. BTC fiyatı Kara Perşembe tarihinde 3.800 dolara kadar düşünce birçok madenci cihazlarını kapatmak zorunda kalmıştı. BTC fiyatının %44’lük düşüşü, belki de yüzlerce madencinin cihazlarını geçici olarak kapatmasına neden oldu. Bu da tarihin en büyük ikinci ağ zorluğu değişimini tetikledi ve sert bir zorluk düşüşü yaşandı. Madencilerin cihazlarını birer birer kapatması BTC ağının kendisini dengelemesini sağladı ve devamında gelen fiyat hareketleri ile beraber hash rate yeniden yükselişe geçti.

Hash Rate, Fiyatı Takip Ediyor

Bitcoin fiyat grafiklerine bakıldığında da Keiser’in teorisinin tam tersinin yaşandığı görülebiliyor. Bitcoin’in 2017 yılında fiyat rekoru kırmasından birkaç ay sonra hash rate tüm zamanların rekorunu kırmıştı. Bunun yanı sıra 2019 yılının Temmuz ayında BTC’nin 13.880 dolara kadar çıkmasının devamındaki haftalarda da hash rate rekoru kırıldı.

Hash rate ne kadar artarsa, BTC kazımları da o kadar hızlanacaktır ve Satoshi Nakamoto da bu konuya başka bir unsur ile çare bulmuş. Nakamoto, artan hash rate’in BTC kazımlarını hızlandırmaması için BTC ağının zorluğunun da otomatik olarak ayarlanmasını sağladı. Bu da büyük şirketlerin devasa madencilik tesisleri kurup kısa süre içerisinde geri kalan bütün BTC’leri kazmasını engellemekte. Bitcoin ağındaki hash rate ne kadar artarsa, ağ zorluğunun da o kadar fazla yükseleceği biliniyor. Bu da 21 milyon Bitcoin’in yıllar boyunca kazılabilir olmasını sağlıyor.

Bitcoin Halving öncesinde rekor kıran hash rate’in 12 Mayıs tarihinde sert bir düşüş yaşaması da muhtemel gözüküyor. Eğer Bitcoin fiyatı Halving sonrasında hala aynı seviyelerde kalırsa, küçük çaplı madencilerin bir kısmı cihaz kapatabilir. BTC blok ödülünün 12,5 BTC’den 6,25 BTC’ye düşecek olması kesinlikle madencilerin gelirlerini etkileyecek majör bir olay olarak görülüyor. Yine de BTC’nin son günlerde elde ettiği fiyat rallisi, yükselişin istenilen seviyelere kadar devam edebileceğini düşündürüyor. Eğer yükseliş devam etmez ve 9.000 doların üstüne çıkılmazsa, hash rate’in 12 Mart tarihindeki gibi sert bir düşüş yaşaması oldukça mümkün gözüküyor.