Bitcoin (BTC) fiyatı yeniden yükselişe geçse de, önceki haftalarda yaşanan %50’lik fiyat düşüşü ağda büyük bir değişiklik yaşanacağını gösteriyor. BTC 9 Mart tarihinden önce 9.000 dolar bandından işlem görürken yaşanan kaos ve devamında gelen düşüş fiyatı 3.800 dolara kadar geriletmişti. Bu düşüşün doğal bir sonucu ise Bitcoin madenciliğinin ağ zorluğunun değişmesi olarak biliniyor.

Bitcoin’in blockchain ağındaki zorluğu hesaplayan Crypto This‘in aktardığı verilere göre, önümüzdeki Çarşamba günü yaklaşık olarak %13’lük bir düşüş görülebilir. Bitcoin ağ zorluğu BTC ağındaki blokların çözülebilmesi için ne kadar çabanın gerektiğini hesaplayan indikatör olarak açıklanabilir. BTC ağ zorluğunun düşüşü ise genellikle madenciler için sıkıntı anlamına geliyor. Bunun temel nedeni de büyük madencilik firmalarının, küçük madencileri ezmesi ve daha çabuk blok bulması olarak biliniyor.

Daha önce tüm zamanların en yüksek seviyelerine kadar yükselen BTC hash rate’i de BTC ağ zorluğu ile beraber düşüşe geçti. Daha önce 115 TH/s oranına kadar yükselen hash rate, uzun süreden sonra ilk defa 100 TH/s seviyesinin altına indi.

Blockchain.com’un aktardığı verilere göre 18 Mart tarihi itibariyle 80 kentilyonluk seviyenin  altına inildi. Bu seviye 2019 yılının Aralık ayından beri görülmemişti.  Bitcoin hash rate’inin ve madencilik zorluğunun düşüşü, aslında fiyatın olası etkilerini de gözler önüne seriyor. Bu durum Bitcoin madenciliğinin geleceğini tamamen değiştirebilir.

Bitcoin Madenciliği Değişiyor Mu?

Aslında bütün hash rate verileri tahmini hesaplamalara dayanıyor ve kesin bir veri sunmak imkansıza yakın. Buna rağmen eldeki verilerin neredeyse hepsi madencilerin iflasın eşiğine geldiğini gösteriyor. Küçük çaplı madenciler yaşanan düşüş karşısında ellerinde ne varsa satmak zorunda kaldılar. Bitcoin kazma maliyetinin, 1 Bitcoin’in bedelinin üzerine çıkması, Bitcoin Halving ile beraber bu sistemi ciddi anlamda değiştirebilir.

Bitcoin Halving ile beraber her bir bloktan elde edilecek BTC miktarı 12,5’ten 6,25’e kadar düşürülecek. Bu da zaten zor durumda olan küçük çaplı madencilerin artık hiçbir şekilde işlem yapamayacağını gösteriyor. Bu olayın devamında BTC ağ zorluğu daha da düşecektir. F2Pool veya BTCPool gibi dev madencilik havuzları da düşen zorluk karşısında daha fazla BTC kazımı yaparak aslında ağın da büyük bir bölümünü ele geçirebilir.

Bitcoin’in merkeziyetsizliğinin hash rate’in çok fazla olmasına ve tek bir firmanın bunu ele geçiremeyecek olmasına bağlı olduğu gerçeği, değişen sistemle beraber bunun da tehlike altına gireceğini gösteriyor.

Tabii ki bunların hepsi fiyat bazlı tahminler ve kripto para sektöründe hemen her şey olabilir. Bitcoin’in bugün sergilediği yükselişin devam etmesi, yukarıdaki varsayımların hepsini geçersiz kılabilir.