Bitcoin fiyatı, 24 Haziran 2019 tarihinde 13.880 dolar seviyesine ulaştıktan sonra uzun vadeli bir düzeltme evresine girdi. Fiyatın izlediği yol ise 2017 yılının Aralık ayında, tüm zamanların rekoru kırıldıktan sonra, ortaya çıkan fiyat hareketiyle bazı bakımlardan benzerlik gösteriyor.

Usta trader ve analist @altcoinSherpa, Bitcoin fiyatının dip seviyeye ulaştığına dair bir senaryo paylaştı. BTC’nin şu andaki fiyat hareketiyle 2018 Nisan ayındaki hareketi arasında paralellikler kurulabiliyor. Hatırlanacağı üzere BTC, aynı yılın aralık ayında 3.300 dolar seviyesine kadar düşmüştü. Benzer bir şey gerçekleşirse fiyatın 2020 yılı boyunca aşağı doğru hareket etmeden önce küçük bir yükseliş yaşaması beklenebilir.

2018 Bitcoin Fraktali Karşılaştırması

Aşağıdaki grafiklerde farklı renklerle işaretlenmiş zaman aralıklarının karşılaştırılması ele alındı. Eğer fiyat, gösterilen şekilde hareket ederse yakın bir zamanda düşmeye başlayabilir ve bir çift-dip yaparak 13 Mart’ta ulaştığı 3.800 dolar seviyesinde fiyatlanabilir. Daha sonra ise düşüşe devam ederek mayıs ayının hemen başında 2.000 dolara kadar gerileyebilir.

Bitcoin Grafiği (Trading View)

BeInCrypto, daha önce de fiyatın bir W-X-Y düzeltmesi içinde hareket edebiliyor olacağına dair benzer bir tahmini okurlarıyla paylaşmıştı. Bu tahmin, 2.000-2.200 dolar arasında bir dip seviyeyi işaret ederken aslında dip seviyenin temmuz ayında görüleceğini öne sürüyordu. Öte yandan 2018 yılı hareketiyle yapılan kıyas ise eğer fiyat hareketinin gerçekleşmesi aynı uzunlukta bir zaman dilimine yayılırsa dip seviyenin kasım ayında görüleceğini ileri sürüyor.

Teknik Göstergeler

Analize Fibonacci araçları ve RSI dahil edildiğinde bu kıyasın ortaya koyduğu kesinliğin azaldığı görülüyor.

2018 yılındaki fiyat hareketinde, fiyatlar bir çift-dip yapmadan ve düşmeden önce 0,382 Fib seviyesinde sıçrama yapmıştı. Hem de bir boğa uyumsuzluğuyla da destekleniyordu.

Mevcut harekette ise fiyat neredeyse iki kez sıçrama yaptı ve bir önceki düşüşün 0,618 Fib seviyesine ulaştı. Fakat ikinci dip, ilkinden çok daha düşüktü ve bir boğa uyumsuzluğu da yoktu.

İlginç bir şekilde üç günlük RSI değeri, 2018 yılının Nisan ayından ziyade Aralık ayına çok daha yakın bulunuyor.

Reklam
Okumaya devam et
Bitcoin Grafiği (Trading View)

Muhtemel Dip

Muhtemel dibi bulmak için hem 2017 Aralık ayının hem de 2018 Nisan ayının dip seviyelerinden düşüş oranlarını kullanacağız. Bunlar ise bize %83 ve %50 gibi kabaca iki oran veriyor.

Yine ilginç bir biçimde şu anki fiyat hareketi için bu hesaplamayı kullanmak, bizi 2.200 dolar seviyesindeki dip seviyesine götürüyor. Bu değer, düzeltmeleri ele aldığımız makaledekilerle aynı seviyede bulunuyor. Fakat yukarıda ortaya konduğu üzere bu yöntem, dip seviyenin kasım ayında görüleceğini gözler önüne seriyor.

Bitcoin Grafiği (Trading View)

Sonuç olarak fiyat, 2018 Nisan ayından bir düzeltme hareketiyle benzeşiyor. Fakat bu benzerlikler teknik göstergelerle veya Fib seviyeleriyle desteklenemiyor. Eğer fiyat bu hareketi takip etmeye devam ederse kasım ayında 2.200 dolar seviyesinde dibi görebilir.