Bitcoin (BTC) 15 Eylül tarihinde 10.940 dolar seviyesinde tepe oluşturdu fakat önemli bir fib. ve direnç seviyesinden reddedilerek değer kaybetmeye başladı. Bu analizin yazıldığı sırada ise yeni bir çıkış denemesi gerçekleştiriyordu.

Bitcoin Dirence Takıldı

Bitcoin, 8 Eylül tarihinde bir dip seviye oluşturduktan sonra kademeli bir artış yaşadı. Fiyat artışı esnasında paralel yükselen bir kanal oluşumu gözlendi. Fiyat da şu anda bu kanalın direnç çizgisine çok yakın bir şekilde hareket ediyor.

Buna ek olarak 15 Eylül tepesini oluşturan 10.940 dolar seviyesi hem kanalın direnç çizgisini hem de düşüş hareketinin 0,5 fib. seviyesini onaylamış oldu. Bu gelişme de 10.940 dolar seviyesini, dönüş için muhtemel bir bölge olarak öne çıkarıyor.

Teknik göstergeler zayıflığa işaret ediyor. RSI’da önemli bir negatif uyumsuzluk görülüyor, MACD ise ciddi biçimde değer kaybediyor ve negatif alana geçmeye hazırlanıyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Günlük grafikte de yükseliş trendinin henüz onaylanmadığı görülüyor. MACD yükselirken RSI ise 50 çizgisinde dirençle karşılaşıyor. Ayrıca stokastik osilatör henüz altın kesişim oluşturmadı.

11.200 dolarda yer alan ve daha önce destek olarak çalışan 0,618 fib. seviyesinden başarılı bir şekilde çıkış yapılmadığı, stokastik osilatör altın kesişim oluşturmadığı ve RSI 50 çizgisini aşamadığı sürece mevcut fiyat artış da yeni bir yükseliş hareketi yerine bir düzeltme hareketi olarak değerlendirilecektir.

BTC Grafiği (TradingView)

Dalga Sayımları

BTC 2 Eylül’de düşüş yönlü ve beş dalgalı impulsif bir formasyona (turuncu) başlamış ve şu anda da dördüncü dalga içinde seyrediyor olabilir. Dördüncü dalganın bitimi için iki muhtemel seviye, 10.937 dolar (0,5 fib. seviyesi ve mevcut tepe) ve 11.199 dolar (0,618 fib. seviyesi ve önceki destek) olarak öne çıkıyor.

Dördüncü dalga, karmaşık bir W-X-Y düzeltmesi (kırmızı) içinde belirginlik kazanıyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Y dalgasına daha yakından bakıldığında A-B-C formasyonu (mavi) göze çarpıyor. Dalgaların uzunluğu, ulaşılacak bir tepe olarak 11.200 dolar seviyesini öne çıkarıyor. Zira bu durumda C ve A dalgalarının oranı 1:1,61 oluyor. Bu oran da A-B-C düzeltmeleri sırasında oldukça yaygın bir biçimde görülüyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Buna ek olarak C dalgası, beşinci ve son alt dalga (kırmızı) içinde hareket ediyor. İkinci ve dördüncü alt dalganın dip seviyelerini birbirine bağlayan yükselen destek çizgisi kırıldığı zaman yükseliş yönlü düzeltmenin sonlandığı da onaylanmış olacak.

BTC Grafiği (TradingView)

Sonuç olarak Bitcoin fiyatı, ortaya koyduğu düzeltmeyi sonlandırmaya yakın duruyor. Düzeltmenin ise 10.930 veya 11.200 dolar yakınlarında sona ermesi bekleniyor.

BeInCrypto tarafından yayımlanan bir önceki Bitcoin analizini okumak için tıklayınız.