Bitcoin 10.000 Dolardaki Tehlikeli Yürüyüşü Sonlandırıyor mu?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Bitcoin, art arda gelen altı mumda da aşağı yönlü fitiller oluşturdu.

  • Kısa vadeli zaman aralıklarında pozitif uyumsuzluk görülüyor.

  • Fiyat, 10.000 dolar üzerindeki uzun vadeli destek seviyesi üzerinde hareket ediyor.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

2-4 Eylül tarihlerindeki genel piyasa düşüşünden beri Bitcoin (BTC) de 10.000 dolar yakınlarındaki destek bölgesinde hareket ediyor. Bu süreçte ise aşağı doğru birçok fitil oluştuğu görüldü.Teknik göstergeler yükselişe işaret etmeye başladı fakat düzeltmenin sonlandığını gösteren net bir belirtiden söz edilemiyor.Günlük Grafikteki Fitiller Alım Baskısına Dikkat Çekiyor

3 Eylül’de 9.900 dolara sarkan bir fitil ve 10.150 dolar seviyesinde de kapanış gerçekleştiği görüldü. Daha sonraki beş günde de aşağı sarkan uzun fitiller görülmesi, alım baskısı meydana geldiğini gösterdi.

8 Eylül kapanışı, ilk düşüşten itibaren gerçekleşen en düşük kapanış oldu. Bu kapanış, çekiç formasyonunun yarattığı yükseliş eğilimini ve fitillerin işaret ettiği alım baskısını etkisiz kılmış oldu.

BTC Grafiği (TradingView)

Daha kısa vadeli grafiğe bakıldığında ise RSI’da görülen pozitif uyumsuzluk sayesinde daha pozitif bir görüntü göze çarpıyor. Ayrıca Stokastik RSI da altın kesişim oluşturdu. MACD’nin de pozitif bölgeye geçtiği görülüyor.

Pozitif uyumsuzluk başarılı bir şekilde çalışırsa düşüş hareketinin 0,5 fib. seviyesine doğru bir yükseliş meydana gelebilir. Bu seviye de 10.950 dolar değerine işaret ediyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Bitcoin İçin Dalga Sayımı

BeInCrypto’da yayımlanan 7 Eylül tarihli Bitcoin analizinde şu ifadelere yer vermiştik:

BTC, 5 Eylül’de 9.825 dolarda dip seviye oluşturarak beş dalgalı impulsif bir yükseliş formasyonunun dördüncü dalgasını tamamlamış görünüyor.

8 Eylül’deki fiyat hareketi, üçüncü dalgayla (turuncu) kıyaslandığında çok kısa kalmış olsa bile beşinci dalganın sonlanmış olabileceğini gösterdi. Fakat üçüncü dalganın uzamış olması da hâlâ geçerli bir ihtimal olarak varlığını koruyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Bir diğer ihtimal ise BTC’nin hâlâ dördüncü dalga içinde hareket etmesi olarak öne çıkıyor. Bu dalganın da 10.500-10.600 dolar bölgesine doğru gerçekleşecek bir yükselişin ardından sonlanması bekleniyor. Doğru dalga sayımını tespit etmek için önce aşağıdaki grafikte siyah bölgede gösterilen fiyat hareketinin düzeltme mi yoksa impulsif mi olduğunu belirlemek gerekiyor.

BTC Grafiği (TradingView)

Yaşanan düşüşün üç dalga olarak değil, beş dalga olarak belirginlik kazandığı görülüyor. Bu da beşinci dalganın tamamlanmış olma ihtimalini destekliyor.

BTC, 10.218 dolar tepesini geçer ve tekrar bu seviyeye gerilemezse impulsif bir yükseliş hareketinin başladığı anlaşılacak.

Yükseliş hareketi düzeltici bir nitelikte ise tepeler ve dipler arasında önemli bir uyuşma görülecek ve bu da fiyatın hâlâ dördüncü dalga içinde hareket ettiğini gösterecek.

BTC Grafiği (TradingView)

Sonuç olarak Bitcoin, düzeltme hareketini tamamlamış ya da tamamlamaya çok yakın olabilir. 8 Eylül’deki dip seviyeden sonra görülecek olan fiyat hareketi, doğru dalga sayımını belirlemeye yardım edecektir.

BeInCrypto tarafından yayımlanan bir önceki Bitcoin analizini okumak için tıklayınız.

Share Article

İLGİLİ KONULAR

Kripto paralarla yakından ilgilenen Valdrin aynı zamanda kripto para alım-satımı da gerçekleştiriyor. Barcelona Graduate Schoolf of Economics (Barselona Ekonomi Enstitüsü) Finans Piyasaları bölümünden master derecesini aldıktan sonra kendi ülkesi Kosova’da Ekonomik Kalkınma Bakanlığında çalıştı. 2019 yılında ise tüm vaktini kripto paralara ve alım-satım yapmaya ayırmaya karar verdi.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın