Bir Günde 1,7 Milyar Dolarlık Ethereum Alan Platform Zirveyi Zorluyor

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Lider altcoin Ethereum (ETH), Bitcoin fiyatındaki yükselişle birlikte son bir günde yüzde 15 civarı değer kazandı.

  • Merkezsiz bir finans platformu olan Gnosis, sadece bugün 2,3 milyar dolarlık Ethereum alımı yaparak bir rekor kırdı.

  • İstatistiklere göre, platform piyasadaki ETH varlığının yaklaşık yüzde 2,2’sine sahip bulunuyor.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.
Lider altcoin Ethereum (ETH), Bitcoin fiyatındaki yükselişle birlikte son bir günde yüzde 15 civarı değer kazandı. Yaklaşık bir hafta süren düşüş trendini kırmış görünen ETH için gelen haberler şimdilik olumlu. Son verilere göre, merkezsiz finans platformu Gnosis, bugün itibarıyla yaklaşık 1,7 milyar dolarlık Ethereum’u kasasına koydu. Bu son alımlarla birlikte platform, elinde en çok ETH bulunduran üçüncü platform haline geldi. İlk sırada Ethereum’un kendi sözleşmesi olan WETH bulunurken, ikinci sırada ise Binance bulunuyor.

Kripto para piyasaları için güzel bir gün sürerken, Ethereum fiyatı da önemli bir sıçrama yaparak yatırımcılarını sevindirdi. Lider altcoin, yazının kaleme alındığı an itibarıyla 1.238 dolar seviyesinde bulunuyor. Bitcoin fiyatında yaşanan yükselişe uyum sağlayan altcoin için uzmanlar, kendi başına bir çıkış yapabileceğini düşünüyor. Bugün gelen veriler ise ETH alıcılarının pozisyon değişikliğini gözler önüne serdi.Ethereum Milyarderi Oldular

Geçtiğimiz haftalarda basına düşen veriler, Ethereum kıtlığı yaşanabileceğine dair bazı senaryoları gözler önüne sermişti. Özellikle 2.0 ağı için oluşturulan havuzda yaklaşık 2,5 milyon adet ETH bulunması, bunun başlıca nedeniydi. Bunun üzerine, merkezsiz borsalarda bulunan ETH varlığının son aylarda inanılmaz bir yükseliş yaşaması, arz sorununu gündeme getirmişti. Zira merkezi borsalardaki ETH varlığı, mayıs ayından bu yana yüzde 30 azaldı.Bu bilgilere ek olarak bugün düşen veriler, durumun daha iyi anlaşılmasını sağladı. Merkezsiz bir finans platformu olan Gnosis, sadece bugün 2,3 milyar dolarlık Ethereum alımı yaparak bir rekor kırdı. İstatistiklere göre, platform piyasadaki ETH varlığının yaklaşık yüzde 2,2’sine sahip bulunuyor. Yatırımcılar Gnosis üzerinden ETH işlemleri yapabiliyor. Gnosis, çok kısa bir sürede ETH varlığı sıralamasında 32. Sıradan 3. sıraya yükselerek dikkatleri üzerine çekti.

Binance ve WETH Zirvede

Depolanan ETH varlığı bakımından en büyük iki platform ise Wrapped Ethereum sözleşme cüzdanı ile Binance borsası. Borsada, müşterilerin hesaplarında bulunan ETH varlıkları da dahil olmak üzere yaklaşık 3,4 milyar dolarlık ETH bulunuyor. İlk sırada bulunan WETH sözleşme cüzdanında ise toplam arzın yüzde 4,57’sini içeren 6,2 milyar dolarlık bir varlık bulunmakta.

Gnosis’in de benzer bir finans platformu olduğu göz önünde bulundurulduğunda, merkezsiz borsaların (DEX) önümüzdeki süreçte ismini sıkça duyuracağı düşünülüyor. Bu borsalar, şayet beklenen Ethereum kıtlığı yaşanırsa, başta kendi tokenleri olmak üzere büyük bir değer kazanabilirler. ETH fiyatının ise bu tip yatırımların artmasıyla birlikte tekil olarak yükselişe geçmesi olası görünüyor.

Grayscale Kapıda

Diğer yandan, geçtiğimiz gün dev kripto para fon şirketi Grayscale, Bitcoin Trust fonları için yeni yatırımcı kabul etmeye başladığını açıklamıştı. Bu açıklamadan sonra büyük yatırımcıların sık kullandığı platformdan önemli alımlar yapıldığı ortaya çıktı. Bir süredir piyasalara karşı çekingen yaklaşan yatırımcılar ise bu haberden sonra yeniden alım işlemlerine yöneldi. Fiyatın bugün yaşadığı artışın arkasındaki sebebin bu olduğu düşünülüyor.

Bitcoin fonunun yeni yatırımcılara açılma kararı elbet önemli. Buna karşın Grayscale Ethereum Trust fonu ise halen yeni yatırımcılara açılmadı. Mevcut kullanıcıların işlemlerini sürdürebildiği platformda, yakın zamanda Ethereum’un da bu kervana katılacağı düşünülüyor. ETH fonlarının yeni yatırımcılara  açılmasıyla birlikte, piyasaya yeni ETH aktörlerinin katılma ihtimali giderek güçleniyor.

Uyarı: Kripto para alım satımı, yüksek seviyede risk barındırır ve tüm yatırımcılar için uygun olmayabilir. Bu içerikte açıklanan görüşler, BeInCrypto’nun görüşlerini yansıtmaz.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Share Article

Furkan, lisans eğitimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu konusunda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Körfez ülkelerinin teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın

Günlük sinyaller, Bitcoin analizleri ve kripto para ipuçları Telegram grubumuzda!

Katılın