Dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisi olan Binance, Yearn Finance (YFI) için vadeli işlem kontratlarının devreye alındığını duyurdu. Borsadan yapılan açıklamada YFI/USDT işlem çifti için vadeli işlemlerin başlatıldığı ifade edilirken, kullanıcıların YFI/USDT paritesinde 50x’e kadar kaldıraç ile işlem yapabilecekleri belirtildi.

Binance YFI Vadelilerini Duyurdu

Sektörün en başarılı kripto para borsalarından birisi olan ve günlük işlem hacmine göre dünyada bir numara olduğu düşünülen Binance; Yearn Finance için yeni vadeli kontratlarını duyurdu. Kısa sürede 30 dolardan 30 bin dolara kadar çıkarak inanılmaz bir yükselişin altına imza atan YFI ile ilgili olarak borsadan yapılan açıklamada; YFI/USDT işlem çiftinin artık vadeli kontrat cinsinden trade edilebileceği belirtildi.

Binance kullanıcıları, bundan sonraki dönemde vadeli işlemler platformunda YFI’ı dolar bazında kaldıraç kullanarak trade edebilecek. Yapılan açıklamada kaldıraç miktarının ise 1 ila 50x arasında olacağı ifade edildi.

Binance’in vadeli işlem platformunda birçok altcoin bulunuyor. Bu altcoinler arasında XRP, ETH, BAT, ATOM, LTC ve BCH gibi birçok kripto para yer alıyor. Son dönemde yakaladığı büyük çıkış ile birlikte YFI da bu alanda listeye eklenen son kripto para olmayı başardı. Değer olarak Bitcoin’i geçen ve dün bir ara 38 bin dolara kadar yükselen coin, bu yazının kaleme alındığı dakikalarda ise 33 bin dolardan işlem görüyor.

Karar Fiyattaki Artış İçin Ne Anlama Geliyor?

Binance’in son dönemde vadeli kontratlarını açtığı altcoin’ler, genelde bu karardan önceki süreçte müthiş artış yaşayan kripto paralar oluyor. Bu coinlerde vadeli kontratların aktif hale getirilip trade edilmeye başlamasıyla birlikte ise, bu ralliler yavaşlıyor ve coinde düşüş ya da duraklama dönemi başlıyor.

İşte YFI’ın da 30 dolardan 30 bin dolara uzanan hikayesi göz önüne alındığında, durumu bu şekilde okuyan analistlerin sayısı bir hayli fazla. Binance’de listelendikten bu yana dahi neredeyse 6 katlık bir artış yaşayan YFI için, vadeli kontratların devreye girmesi ile birlikte, bundan sonra düşüş olabileceğini belirten analistler var.

Konuya dair bir değerlendirme yapan sektörün en önde gelen isimlerinden birisi @MoonOverlord da bu duruma dikkat çekti ve spot piyasada müthiş çıkış yaşayan altcoin’lerin vadeli kontratlarının açılması ile birlikte, sürecin duraksamaya gideceğini ima eden bir tweet attı. Aynı zamanda Binance’in konuyla ilgili olarak yaptığı duyuru tweetinin altına da bu konuyla ilgili olarak birçok olumsuz yorum bırakıldı.

YFI İçin Düşüş mü Geliyor?

Proje olarak son derece başarılı olan ve müthiş işlerin altına imza atan bir ürün için, düşüş beklentisinden bahsederken çok dikkatli olmak gerekiyor. Ancak; bu son vadeli kontrat haberi ve dün Larry Cermak’ın paylaştığı olası bir senaryoya göre düşüş olabilir. Yani, YFI da en azından kısa vadeli bir düşüşün yaşanabileceği emarelerini görüyor olabiliriz.

Cermak, konuya dair paylaştığı senaryoda Curve vurgusu yapmıştı. Başarılı isim, şunları söylemişti:

YFI için şu an herkes daha fazla yükseliş olacağını söylüyor. Peki kötü senaryo ne olur? Şu çok açık ki, Curve gibi farm yapılabilen coinler, yEarn’i kendi havuzlarından çıkarma yolunda oy kullanabilir ve böylesi bir karar alabilir. Eğer elimde yüklü miktarda CRV olsaydı, bunu geçirmek için uğraşırdım.

Elbette bunun gerçeğe dönüp dönmeyeceğini zaman gösterecek. YFI konusu da önümüzdeki günlerde gündemdeki sıcaklığını koruyacak gibi duruyor.