DeFi ekseninde yaşanan çılgınlık, giderek artmaya devam ederken, sektörün en büyük kripto para borsası olan Binance; önemli bir listeleme hamlesinin altına daha imzasını attı. Şirketten yapılan resmi açıklamada; Binance’in SushiSWAP merkeziyetsiz borsasının kripto parası SUSHI ile, son döneme damga vuran YFII adlı coini listeleyeceği ifade edildi. Bu gelişmeler sonrasında her iki coinde de büyük artışlar yaşanıyor.

Binance Listelemelere Devam Ediyor

Sektörün en büyük kripto para borsası Binance, önemli listelemeler ile gündemi belirlemeye devam ediyor. Son dönemde yakaladığı hacim ile Coinbase’i dahi geride bırakan Uniswap’a rakip olarak gelen ve birçok otoriteye göre, bazı alanlarda Uniswap’dan çok daha iyi bir yapıya sahip olan SushiSWAP borsasının kripto parası SUSHI ile, Yearn Finance benzeri yapısıyla dikkat çeken YFII, Binance’de listelenecek.

Her iki coin, işlemlere bugün TSİ Saat 14.00’da başlayacak. İşlem öncesi her iki coin için de coin yatırma süreci başladı. Binance, SUSHI için BNB, BTC, BUSD ve USDT pariteleri sunacak. Aynı pariteler, YFII için de geçerli olacak.

Binance’in DeFi odaklı iki yeni listeleme yapması, sektördeki heyecanı da müthiş bir şekilde artırdı. Son günlerde birbiri ardına DeFi listelemeleri ile dikkat çeken Binance; yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Binance Sushi (SUSHI) and DFI.Money (YFII) projelerini listeleyecek. SUSHI için pariteler SUSHI/BNB, SUSHI/BTC, SUSHI/BUSD, SUSHI/USDT olacak. YFII için ise YFII/BNB, YFII/BTC, YFII/BUSD ve YFII/USDT olacak. İşlemler, UTC zaman dilimine göre 11.00’da başlayacak.

Binance’in DeFi listelemeleri hız kesmeden devam edeceğe benziyor. Şirket, bilindiği gibi daha önce de YFI’yı borsada listelemişti. DeFi’nin en iyi projelerinden birisi olarak gösterilen YFI, Binance’de listelendiğinde fiyatı yaklaşık 6 bin dolardı. Binance listelemesinden sonra adeta uçuşa geçen coin, 38 bin dolara kadar çıktı. YFI, aynı zamanda tekil dolar bazında Bitcoin’i geçen tarihteki ikinci kripto para oldu.

SushiSWAP ise, merkeziyetsiz borsa konseptini farklı bir boyuta taşıyor. Benzer özellikleri olan Uniswap’dan bazı konularda pozitif ayrışan SushiSWAP’da listelenmek için projeler adeta birbirleri ile yarışıyor. Ancak bu listeleme kararını topluluk veriyor. Bu yönüyle proje, önemli bir artı kazandı.

Binance listelemesinden sonra 9.59 dolara kadar uzanan SUSHI, son 24 saatte tam 1.6 katına çıktı. Coin, bu yükselişler ile birlikte CoinGecko verilerine göre sektördeki en değerli ilk 100 kripto para arasına girdi. Öte yandan YFII fiyatı ise yine CoinGecko verilerine göre 3.846 dolardan işlem görüyor.

Çılgınlık Devam Ediyor

DeFi ile ilgili çılgınlık da son sürat devam ediyor. Sadece coinler değil, sektörün genelinde de inanılmaz bir DeFi etkisi yaşanıyor. Birçok projenin yanısıra, sektördeki alışkanlıklar da değişirken, bunlardan bir tanesi de CoinGecko’nun, CoinMarketCap’i geride bırakmaya başlaması. Hatta, yaşanan süreç öyle bir boyuta ulaştı ki, Binance satın aldığı CoinMarketCap’in yönetim ekibini gönderdi.

Geçtiğimiz günlede yapılan açıklamada CoinMarketCap ekibinden beş üst düzey yöneticinin görevden ayrıldığı ifade edilmişti.  CoinMarketCap’in geçici CEO’su Carylyne Chan’ın da olduğu beş üst düzey yönetici şirketteki görevlerinden ayrılırken, konuya yakın kaynakların aktardığı bilgilere göre, ayrılma kararını direkt olarak Binance verdi. Bilindiği gibi Binance, CoinMarketCap’i bundan birkaç ay önce 400 milyon dolara satın almıştı.