Beyaz Saray Karar Aşamasında: Bitcoin mi Ethereum mu?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • ABD düzenleyicileri önerilerini sundular.

  • Başkan Joe Biden cumartesi günü kritik bir seçim yapacak.

  • Seçimi Bitcoin'in kazanması bekleniyor.

  • promo

    100.000$ Değerinde GAL & CHZ Ödül Havuzu. Tıkla!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Devletler trilyon dolarlık bir sektör haline gelen kripto para piyasasına düzenlemeler ve vergilendirmeler getirebilmek için çalışmalarına hız verdi. Çin ve Malezya gibi ülkeler kripto para piyasasına ağır yasaklar getirerek piyasanın riskli ortamından uzaklaşmayı tercih ediyor. Amerika Birleşik Devletleri ise kripto para piyasasından vergi sağlamayı hedefliyor. Bu bağlamda çalışmalar yürüten farklı senatör grupları ABD Başkanı Joe Biden’a farklı öneriler sundular. Bu önerilerin biri işlem onaylayıcıları (kripto para madencileri ve hisse onayları), borsaları ve kripto para cüzdan sağlayıcıları gibi hizmetlere vergi getirmek isterken bir diğer öneri, işlemleri onaylamak için Bitcoin’in de kullandığı kripto para madenciliği yöntemini seçen projelerin yasadan muaf olmasını talep ediyor.

SponsorSponsor

Biden’ın ikinci teklife daha yakın olduğu görüşünü savunan bazı uzmanlar, vergilendirmenin asıl hedefinin Bitcoin değil, merkeziyetsiz finans (DeFi) platformları olduğu görüşünde. Bu bağlamda yakında Ethereum’un tam geçiş yapmayı planladığı Hisse Kanıtı (PoS) modeli, ABD sınırlarında ağır bir yara alabilir. Son kararın cumartesi günü açıklanması bekleniyor.

SponsorSponsor

ABD Zor Bir Kararın Eşiğinde

Kripto para birimleri, blok zinciri teknolojisinin doğası gereği, yazılımsal olarak yerleştirilmediği takdirde dışarından vergilendirilmesi oldukça zor bir piyasa yaratıyor. Bunun yanında, hemen tüm blok zinciri projeleri birbirinden bağımsız kurallarla çalıştığı için tamamına yönelik bir düzenleme getirmenin mümkün olmadığı düşünülüyor. Bu nedenle, birçok kripto para uzmanına göre piyasadan adil bir şekilde vergi toplamak imkansız.

Biden yönetimi, vergilendirme konusunda esas olarak son dönemin en çok gelişen blok zinciri platformları olan merkeziyetsiz finans (DeFi) platformlarını hedef almayı amaçlıyor. Bu platformlar, geleneksel bankacılık sektöründe yer alan çoğu işlemin yanında blok zinciri teknolojisine özel cezbedici olanaklar sunuyor. Şu anda milyarlarca dolarlık toplam işlem hacmine ulaşan DeFi platformlarında yapılan işlemlerden vergi alınamıyor.

Yetkili kurumların yaptıkları çalışmalar sonucu ortaya çıkan kararların sektörü tamamen bitireceği ve Amerika sınırları içinde herhangi bir kripto para ticaretini mümkün kılmayacağını düşünen Cumhuriyetçi ve Demokrat bazı senatörler, bu kararlarda yer alan maddeler için birtakım değişiklik önerileri sundular. Cumhuriyetçi senatörler Cynthia Lummis ve Pat Toomey ile birlikte Demokrat Senatör Ron Wyde tarafından sunulan ve Wyden-Lummis-Toomey olarak adlandırılan öneri, donanım cüzdan üreticileri, PoS ve PoW (İş Kanıtı) işlem onaylayıcıları ve yazılımcıların vergilendirmeden muaf olmasını talep etti. Demokrat senatörler Rob Portman ve Mark Warner tarafından hazırlanan ve Warner-Portman olarak adlandırılan öneri ise sadece PoW işlem onaylama modelini muaf tutarak PoS modelinde onaylanan işlemlerin vergilendirmeye dahil edilmesi gerektiğini savunuyor.

Bitcoin Serbest, Ethereum’a Vergi

Kendisi de bir Demokrat Parti üyesi olan ABD Başkanı Joe Biden’ın, Demokrat Parti senatörlerinin kararına daha yakın olduğu belirtiliyor. Bu durumda, Bitcoin gibi PoW kullanan kripto para birimlerinin onaylayıcılarından vergi alınmazken Cardano, Ripple ve yakında PoS sitemine geçecek olan Ethereum ağında yer alan onaylayıcılara vergi gelecek.

Ancak bazı kripto para uzmanları, bu durumun ortalığı karıştıracağını ve DeFi platformlarında gerçekleşen işlemlerden vergi almanın o kadar kolay olmayacağını düşünüyor. Uzmanlar ayrıca PoW modelinin aşırı miktarda enerji tüketiyor olmasından dolayı bu hamleyi iklim koşulları açısından da zararlı görüyor.

Bir araştırma şirketi olan Messari’nin kurucusu Ryan Selkis, Warner-Portman önerisini sinsi bir plan olarak görüyor. Bu plana göre öncelikle Ethereum ve DeFi ağları hedef alınacak ve ardından enerji tüketimi nedeniyle Bitcoin’e yönelik bir saldırı başlatılacak. Warner’ın öne sürdüğü öneriye karşı çıkan Andreessen Horowitz şirketi de konu hakkında bir açıklama yaptı:

“Senatör Warner tarafından sunulan öneri kabul edilirse, Amerika’nın dünyanın inovasyon merkez üssü olarak kalma yeteneği için şaşırtıcı bir kayıp olacak. Önerilen değişiklik, yazılım geliştiricilerin ve PoS onaylayıcılarının omuzlarına pervasızca uygulanamaz bir raporlama zorunluluğu getiriyor.”

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto dünyasına olan ilgisi 2015 yılında başladı. Kripto paraların sosyal dünyaya katkısı konusunda araştırmalar yaptı. 2017-2019 yılları arasında Cardano İzmir Temsilcisi olarak görev yaptı. Çeşitli sitelerde kripto para yazarı ve editör olarak görev yaptı.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

100.000$ Değerinde GAL & CHZ Ödül Havuzu.

Tıkla!