Gram altın, ons altın ve gümüş gibi emtialar bir süredir ani hareketler sergilemezken birçok uzman bunun fırtına öncesi sessizlik olduğunu düşünüyor. Kısa vadede düzeltme dönemi ve satış baskısı yüzünden geri çekilmeler mümkün olabilirken orta ve uzun vadede hedefler değişmiş değil. Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş de bu emtialar için bazı değerlendirmelerde bulunarak yatırımcıları uyardı.

Altın ve gümüş fiyatları yeni haftaya ufak bir düşüşle başlarken gram altın dolar kurunun etkisiyle bu durumdan etkilenmedi. Şu an için tüm varlıklarda durgun bir görüntü hakîm ve yılın dördüncü çeyreğinde bu durum değişebilir. İslam Memiş de piyasaların bir süre daha durgun seyredebileceğini fakat uzun vadede yeni rallilerin mümkün olduğuna dair bazı açıklamalarda bulundu.

Yıl Sonuna Doğru Sert Satışlar Yaşanabilir

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, sosyal medyada yaptığı değerlendirmelerde gram altın ve gümüşün seyriyle ilgili yorumlarda bulundu. Memiş’e göre uzun vadeli tahminlerde bir değişiklik bulunmazken yıl sonuna doğru emtialar için yeniden bir satış baskısı gelmesi muhtemel. Bu tip geri çekilmelerin alım fırsatı yaratacağını söyleyen tecrübeli isim yatırımcıların kısa vadeli işlemlerden ziyade uzun vadeli yatırımlara yönelmesi gerektiğini düşünüyor;

“Yıl sonuna kadar olan süreçte, değerli metallerde mutlaka sert satışlar yaşanacağını muhtemel görüyorum. Zaman zaman risk iştahının artması, jeopolitik risklerde azalma yaşanması zaman zaman da aşıyla ilgili haberler gelmesi düzeltme hareketleri için iyi bir bahane oluyor. Mesela mart, haziran ve ağustos ayında gram altın için bu düşüşleri gördük. En son 486 TL seviyesinde olan altının gram fiyatının daha sonra 433 TL seviyesine geri çekildiği aklımızda. Yıl sonuna kadar ara ara alım fırsatları vereceğini düşünüyorum.”

Gümüş Altını Tahtından Edecek

Gram altın fiyatının yanı sıra gümüşün de benzer bir seyirden geçtiğini söyleyen Memiş, önümüzdeki seneler içinde gümüşün altını tahtından edebileceğini iddia etti. Şu an için birçok uzmana göre gümüş fiyatları halen ucuz ve alınabilir seviyede görülürken İslam Memiş de değerli metalin uzun vadede geleceğini parlak görüyor;

“Gümüş için 26 dolar güçlü bir destek 28 dolar ise güçlü bir direnç olarak görülüyor. Bu fiyatları bu hafta için dikkatli takip edeceğim. Gram altın uzun vadede kazandırmaya devam edecek ama önümüzdeki 1-2 yıl gümüşün daha fazla kazanç getireceğini düşünüyorum. Altın/gümüş rasyosunu incelediğimde dip seviyelerde olduğunu görüyorum ve bu durum gümüşün önünün çok daha açık olduğuna işaret ediyor. Orta ve uzun vadede beklentilerim gümüş için yüksek.”

Gram Altın Her An Yukarı Tırmanabilir

İslam Memiş, gram altın ve gümüş gibi emtialarda yıl sonuna kadar geri çekilmeler beklese de orta ve uzun vadede yükselişin devam edeceğini söylemişti. Her ne kadar Memiş’in yıl sonu tahminleri düşük olsa da bazı uluslararası analistler hareketin çok daha erken başlayacağını düşünüyor. Küresel ekonomik gelişmelere bağlı yapılan bu yorumlarda, dünyaca ünlü yönetici Adrian Day, geçtiğimiz günlerde ons altın fiyatının yıl sonunda 2.000 dolar seviyesini aşacağını iddia etmişti.

Reklam
Okumaya devam et

Şu an için geleneksel borsalarda yaşanan iyimser hava gram altın, gümüş ve Bitcoin için olumsuz bir duruma yol açsa da bunun kısa süreli olabileceği düşünülüyor. Özellikle FED’in para politikalarına bağlı olarak yatırımcıların birçoğu salgının en sıkı döneminde olduğu gibi tekrar bu varlıklara yönelebilir. Şu an için beklenmesi gereken haberler biraz da küresel ekonomik alanda yaşanacak yeni gelişmeler olduğu düşünülüyor.