Pandeminin başlangıcından sonra çok ciddi bir artış yaşayan Gram Altın fiyatları, şu sıralarda konsolide oluyor. ONS bazında 1400 dolardan 2050 dolara kadar yükselen fiyatlar ile birlikte birçok kişi, Altın’da müthiş yükselişin devam edeceğini öne sürmüştü. Ancak gelinen noktada Altın, önce Rusya’dan gelen aşı haberleri ile birlikte sert bir düşüş yaşadı ve o günden bu yana, dar bir fiyat aralığında konsolide oluyor.

Gram Altın fiyatları ile ilgili olarak yapılan yorumlara bir yenisini ise FXTM baş analisti Lukman Otunuga ekledi. Başarılı isim, konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede Gram Altın için tek bir ihtimalin olduğunu söylerken, onun da yükseliş olduğuna vurgu yaptı.

Gram Altın Yükselişi Devam Edecek

Kitco’ya konuşan Otunuga, Altın fiyatları konusunda tek bir ihtimalin olduğuna vurgu yaparken; temel manadaki gelişmelere bakıldığında fiyatın yükselişinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Koronavirüs salgını, jeopolitik riskler ve FED’in politikalarının Gram Altın’daki yükselişe katkı sunacağını belirten usta analist, şunları söyledi:

FED, enflasyonun yüzde 2 üzerinde seyretmesine izin verecek. Bu da faiz oranlarının düşük kalmaya devam edeceğini bizlere gösteriyor. Bu, Altın için son derece olumlu bir gelişme. Salgın konusunda da şu anda ortada ciddi bir belirsizlik var. Buna ek olarak politik riskler de artıyor. Tüm bunlar, Altın’da yükselişin devam edeceğinin habercisi. Bu gelişmere bakınca Altın’da tek bir yön var, o da yukarı.

Otunuga’nın vurgu yaptığı bir diğer nokta da borsalardı. Bilindiği gibi mart ayında yaşanan sert düşüşten sonra borsalar müthiş bir ralli yapmıştı. Özellikle de teknoloji hisseleri çok ciddi bir artış yaşadı. Ancak son günlerde, borsalarda düzeltme başlamış olabilir. Çılgınca yükseliş yaşayan teknoloji hisseleri sert düşerken, tarihin en yüksek seviyesine çıkan Nasdaq’daki erime de bir haftada yüzde 10 oldu.

Otunuga’ya göre bu da Altın için olumlu bir gelişme. Gram Altın fiyatlarının borsada yaşanacak olası düzeltmeden olumlu etkileneceğini savunan Otunuga, risk iştahının yeniden azalmasının, yatırımcıları güvenli limanlara iteceğini iddia etti.

Gram Altın’da Yeni Ralli Başlıyor mu?

Türkiye’de emtia konusunda uzman isimlerin başında gelen İslam Memiş ve Zafer Ergezen, yaptıkları değerlendirmelerde Gram Altın’da yeni bir ralli yaşanabileceğini vurguladı. Memiş, kısa vadeli dönemlerde fiyatta düşüş olabileceğini düşünüyor. Ancak buna karşın başarılı analistin fiyat konusundaki net beklentisi, 500 TL’nin üzeri.

Ergezen ise ONS Altın’da trendin devamı için konuştu. Deneyimli isim, yaptığı açıklamada ONS Altın’ın 1920 doların üzerinde kaldığı sürece yükseliş trendinin baki kalacağını söyledi. Ergezen,  yaşanan düşüşlere karşın fiyatın belirli bir seviyenin üzerinde kalmasının da önemli olduğunu düşünüyor.

Ayrıca global piyasaların önemli analistlerinden Alissa Corcoran da Bloomberg’e konuştu ve fiyatı yorumladı. Corcoran, büyük resme bakarken Altın’daki yükselişin daha yeni başladığını savundu. Deneyimli stratejisti göre, ONS Altın fiyatı 5 bin dolara kadar çıkabilir. Eğer bu senaryo doğru çıkarsa, Gram Altın fiyatında da neredeyse 2.5 katlık bir artış beklenebilir ki bu da, mevcut seviyeler göz önüne alındığında yaklaşık 1200 TL’lik bir rakama denk geliyor. Elbette bu senaryo, dolar kurunda sabit bir seyir gösterilmesi şartı ile geçerli. Bu noktada dolar kurunda da artış devam ederse, o zaman fiyatlar çok daha ciddi bir artış yaşayabilir.