Bank of America: Kripto Para Piyasası Ne Zaman Uçacak?

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • ABD düzenlemeleri piyasayı sarstı.

  • Bank of America yeni bir düzenlemenin kapıda olduğunu iddia ediyor.

  • Ancak rapora göre bu düzenleme sonrası piyasa rahatlayacak.

  • promo

    100.000$ Değerinde GAL & CHZ Ödül Havuzu. Tıkla!

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Kripto para piyasası haftaya değer kayıpları ile devam ederken, Bitcoin (BTC) son yirmi dört saatte %0,6 değer kaybederek 56 bin dolar bandında kaldı. Bitcoin ve birçok köklü kripto paranın değer kaybetmesine neden olan son gelişmenin ABD Başkanı Joe Biden tarafından imzalanan altyapı tasarısı olduğu belirtiliyor. Bu tasarı, kripto para ticareti yapan aracılara ve 10 bin doların üzerinde gerçekleşen işlemlere vergi getirilmesini öngörüyor. Bank of America, bugün yayınladığı kripto para raporunda sabit kripto para birimlerine (stablecoin) getirilecek düzenlemelerin piyasaya toplu bir şekilde giriş yapılmasının önünü açacağını iddia etti.

SponsorSponsor

Bank of America: Sabit Kripto Para Birimleri Düzenlenecek

Amerika’nın en önemli bankalarından biri olan Bank of America, bugün yayınladığı bir raporda sabit kripto paraların kısa süre içinde düzenleneceğini iddia etti. Bankaya göre, bu düzenlemelerin sonunda çok daha fazla özel kuruluş ve banka kendi kripto paralarını basabilecek. Banka, bu durumun tüm insanları kripto para sektörüne çekeceğini belirtti. Böylece piyasaya toplu bir giriş olma ihtimali gündeme gelecek.

SponsorSponsor

Banka, bu düzenlemelerin ardından Visa ve Mastercard gibi ödeme devlerinin değerinin de artacağını iddia etti. Her iki ödeme şirketi de şimdiden kripto paralara adapte olmuş durumda. Mastercard, gerçekleştirdiği çalışmalar sayesinde Bitcoin, Stellar (XLM) ve Ripple (XRP) gibi köklü blok zincir ağlarını kullanan birçok şirketle ortaklık duyurdu. Mastercard, aynı zamanda bazı ülkelerde kripto paralarla alışverişe izin veren kredi kartları üretti.

Bank of America, hazırladığı raporun sonuç bölümünde sabit kripto paralar için hazırlanacak düzenlemelere bankaların da eklenmesi gerektiğini savundu. Bankaya göre, sabit paraları bankacılık sistemine entegre etmek için federal gözetime izin veren bir mevzuatın kabul edilmesi gerekiyor.

Ancak bu konuda daha önce Avrupa Merkez Bankası tarafından yapılan bir açıklamada, sabit paraların kontrolünü denetim altında tutmak için merkez bankası dijital paraları (CBDC) dışında çok fazla sabit paranın piyasada bulunmaması gerektiği belirtildi. Açıklamada, bankalara bu konuda özerklik tanınmaması gerekliliğinin altı çizildi.

FED Toplantısında Rapor Sunuldu

Sabit kripto paraların toplam piyasa değeri 141 milyar doları aşıyor. Bu miktarın büyük bir çoğunluğu (74 milyar dolar) son dönemde ABD tarafından mercek altına alınan Tether’e (USDT) ait. ABD, kısa süre önce Tether dosyalarından birini kapatarak şirkete 41 milyon dolar ceza kesti.

ABD Hazine Bakanlığı, sabit kripto paraları uzun bir süredir yakından takip ediyor. IMF ve Avrupa Merkez Bankası’nın bu konuda bir an önce küresel düzenleme getirme çağrısı üzerine, ABD hükümeti bu konudaki çalışmalarına hız verdi. Hazine Bakanlığı, son ABD Merkez Bankası (FED) toplantısında bu para birimlerinin risklerini ele alan bir rapor hazırladı. Bu raporun ardından kurum tarafından yayınlanan mevsimlik Finansal İstikrar Raporu’nda, sabit kripto para birimlerinin dünya ekonomisi için yüksek derecede risk teşkil ettiği savunuldu.

Tether (USDT) Zirvede

Sabit kripto para piyasasında Tether yılardır piyasa değerine göre yapılan sıralamada rakiplerinin üzerinde yer alıyor. 73 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olan USDT, aynı zamanda 77 milyar dolarlık 24 saatlik işlem hacmine sahip. Bu alanda ikinci sırada yer alan USD Coin (USDC) 36 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olsa da sadece 4 milyar dolarlık bir işlem hacmi bulunuyor. Binance ve Coinbase gibi popüler kripto para borsalarında gerçekleşen işlemler çok büyük bir oranda Tether kullanarak gerçekleşiyor. Çin’in kripto para birimi yasağından önce USDT işlem hacmi daha yüksek seviyelere ulaşıyordu. 24 saatlik işlem hacmi bakımından Tether’e en yakın kripto para birimi olan Bitcoin’in işlem hacmi 38 milyar dolar.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto dünyasına olan ilgisi 2015 yılında başladı. Kripto paraların sosyal dünyaya katkısı konusunda araştırmalar yaptı. 2017-2019 yılları arasında Cardano İzmir Temsilcisi olarak görev yaptı. Çeşitli sitelerde kripto para yazarı ve editör olarak görev yaptı.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

100.000$ Değerinde GAL & CHZ Ödül Havuzu.

Tıkla!