Avrupa Ülkesi Kripto Para Lisanslarını İptal Ediyor

Makaleyi Paylaş

Kripto para piyasasında Bitcoin (BTC) değer kaybederken Binance Coin (BNB) ve Polkadot gibi az sayıda altcoin değer kazanmayı başardı. Çin’in kripto paraları ve bu sektörde yer alan bütün platformları yasaklamasının ardından gözler Avrupa ve Amerika’ya çevrildi. Bazı Avrupa ülkeleri kripto para piyasasına sıcak bakerken, blok zincir teknolojisinin ilk yıllarında sektöre en erken adapte olan ülkeler arasında gösterilen Estonya, 2.000 işletmenin lisansını iptal ettiğini doğruladı. Bununla birlikte, ülkede faaliyetini sürdüren diğer kripto para ilişkili işletmelerin de lisanslarının tehlike altında olduğu belirtiliyor.

SponsorSponsor

Yeni Düzenlemeler İçin Kripto Para Lisansları İptal Ediliyor

Blok zincir teknolojisinin erken döneminde en etkili olan ülkelerden biri olan Estonya yeni düzenlemeler için çalışmalara başladı. Ülkenin resmi kurumları dahil birçok kurum, blok zincir teknolojisini aktif olarak kullanmakta. Ancak bu kuruluşların lisanslarını aldığı dönemde piyasanın düzenlenmemiş olması Estonyalı yetkilileri endişelendiriyor. Bundan sonra verilecek lisansların düzenlemelere uygun olması isteniyor. Bir karışıklık çıkmaması için eski lisansların iptal edildiği belirtiliyor.

SponsorSponsor

Öte yandan Estonya Mali İstihbarat Birimi (FIU) Başkanı Matis Mäeker, bugün yaptığı basın açıklamasında piyasanın risklerini en aza indirmek için bu adımları attıklarını ifade etti. Halkın bu piyasa hakkındaki risklerden yeterince haberdar olmadığını belirten Mäeker endüstrinin kara para aklama alanında da kullanıldığını öne sürdü. Daha önce ülkenin kara para aklama departmanında çalışan deneyimli yönetici piyasanın kırılgan bir yapıya sahip olduğunu iddia etti.

“Çok Hızlı Davranmalıyız”

Mäeker, açıklamasında bu piyasadaki risklerin çok yüksek olduğunu belirtti. Bir an önce cesur bir tepki ile yeni düzenlemelerin hayata geçirilmesini istedi. Estonya’da bugüne kadar verilmiş yüzlerce kripto para ilişkili lisans bulunuyor. Mäeker bu lisansların tamamının iptal edilmesi gerektiğini ve düzenlemelerden önce ülkenin bir daha bu gibi işletmelere lisans vermemesi gerektiğini savundu:

Düzenlemeler konusunda çok hızlı davranmalıyız. Kripto para piyasasının risk oranı çok yüksek. İnsanlarımızı piyasanın risklerinde haberdar değiller. Vatandaşlar için işe yaramaz olan bu piyasa ülkenin vergi gelirlerinin de önüne geçiyor.”

IMF Uyardı İsviçre Devreye Girdi

Yıllardır kripto piyasası için düzenlemeler getirme konusunda bir adım atmayan hükümetler özellikle NTF ve merkeziyetsiz finans (DeFi) platformlarının devreye girmesi ile birlikte düzenlemelere hız verme kararı aldı. DeFi platformları ile birlikte Çin’in dijital yuanı etkili bir şekilde kullanmaya başlaması batılı ülkelerde bu alanda yapılan çalışmalara da hız verilmesine neden oldu. Çin, dijital yuan dışındaki tüm kripto paraları ve borsalarını yasakladı. Dünyanın en popüler kripto para borsası Binance dijital yuan ile ticareti durdurduğunu açıkladı.

Kripto para piyasasının toplam değeri 2,5 trilyona yaklaştı. Bu para birçok ülke tarafından kontrol dışı kabul edilen platformlarda bulunuyor. Uluslararası Para Fonu (IMF) şimdilik kripto paraların bir sorun oluşturmadığına işaret ederken, stablecoinler konusunda endişeleri olduğunu dile getirdi. Kurum, gelişmiş ülkelere bir not göndererek kripto para düzenleme çalışamlarına hız vermelerini istedi.

Küresel ekonomide önemli bir rol oynayan sermaye odaklarından İsviçre, yeni bir düzenleme için ilk çalışmalara başladığını duyurdu. Yetkililer, oluşturulacak düzenlemelerin küresel ölçekte uygulanabilir ve örnek teşkil edecek bir yapıda olmasına özen göstereceklerini açıkladı. İsviçre’de bugüne kadar bazı büyük bankalar da dahil olmak üzere çok sayıda blok zincir projesine izin verildi.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Kripto dünyasına olan ilgisi 2015 yılında başladı. Kripto paraların sosyal dünyaya katkısı konusunda araştırmalar yaptı. 2017-2019 yılları arasında Cardano İzmir Temsilcisi olarak görev yaptı. Çeşitli sitelerde kripto para yazarı ve editör olarak görev yaptı.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

BIT Kazanma Zamanı. 8 Milyon BIT Kazanma Şansı. Üç Farklı Yol, Bir Büyük

Katılın