Ethereum, Cardano, Chainlink ve buna benzer altcoin’lerin elde ettikleri yükselişler, altcoin sezonunun başladığına işaret etmekte. Uzmanların birçoğu altcoin rallisinin gelmediğini ifade etse de neredeyse 1 yıldır sessizliğini koruyan XRP’nin elde ettiği yükseliş, bunun aksini gösteriyor. Bir kripto para analisti ise yakın zamanda yükseliş elde eden XRP hakkında çok sert bir uyarıda bulundu.

Altcoin Boğası Başladı Mı?

Aslında kripto para analistlerinin büyük bir çoğunluğu 2017 yılındaki gibi bir altcoin rallisinin bir daha görülemeyeceğini ifade etmekte. 2017 yılında neredeyse bütün piyasa rekor üzerine rekor kırdı ve Bitcoin 20.000 dolar seviyesine kadar yükseldi. Ethereum’un 1.400 dolar noktasını bulduğu o günlerde XRP de 3 doların üzerine çıkmıştı.

12 Mart tarihinde 0,11 dolara kadar gerileyip değerinin %90’ından bile fazlasını kaybeden XRP, geçtiğimiz günlerde %10 yükseliş ile yeniden yaşam sinyalleri vermeye başladı. Bir kripto para analisti ise toplam piyasa değerine göre en büyük dördüncü kripto para biriminin yakında çok sert düşüş yaşayabileceğini düşünüyor. Geçtiğimiz günlerde görülen %10’luk ralli yatırımcılara umut verse de analistin bu tahmini umutları suya düşürecek gibi gözüküyor.

Analist XRP Yatırımcılarını Uyardı

Bags (@imBagsy) olarak bilinen kripto para analisti, herhangi bir temel gerekçe olmadan yaşanan yükselişlerin kısa ömürlü olduğunu ima etti. XRP ve Ripple’ın önünde önemli bir gelişme veya değişim olmadığını vurgulayan analist, XRP’nin Bitcoin karşısında yaklaşık %40 değer kaybedebileceğini öne sürdü. Analistin yayınladığı grafikte XRP’nin Bitcoin karşısında 1.100 SATS seviyesine kadar gerileyebileceğine işaret ettiği görülüyor.

Ünlü kripto para analisti Bags, bu grafiği ile XRP’de düşüş bekleyen tek kişi değil. Bagsy’nin yanı sıra Tom Demark Sequential indikatörü de XRP için çok sert bir düşüş işareti vermişti. XRP için “9” olarak bilinen mum sinyali veren indikatör, Bitcoin karşısında %50 düşüş olabileceğini ortaya koydu.

İndikatörü kullanarak açıklamalarda bulunan kripto para analisti @BTC_JackSparrow ise XRP’nin güçlü bir gelişme yaşayana kadar düşüş yaşamaya endeksli bir kripto para birimi olduğunu belirtmişti. XRP’nin kritik destek noktalarını savunmakta başarısız olduğunu belirten analist, yavaş olsa da %50 düşüşün kaçınılmaz olduğunu belirtti.

XRP bu yazının kaleme alındığı an itibariyle %1,66’lık yükselişe sahip ve yeniden 0,20 doların üstüne çıkmayı başardı. Daha önceki haftalarda 0,18 dolardaki direnç noktasının altında sıkışıp kalan XRP’nin %50 düşüş yaşaması yatırımcılarda devasa bir hayal kırıklığı yaratabilir.

XRP İçin Kritik Unsurlar

XRP fiyatında görülen hareketlilik sonrası bunun Twitter aktivitesinin de ciddi anlamda arttığı gözlemlenmişti. Eğer XRP yatırımcıları olumsuz teknik sinyallere rağmen XRP’yi sosyal medya üzerinde popüler tutmaya devam ederse fiyat düşüşü bu kadar fazla olmayabilir.

Kripto paraların fiyatları ve bunların sosyal medya üzerindeki aktiflik oranları arasında doğrusal bir ilişki olduğu daha önce de kanıtlanmıştı. XRP’nin en güçlü yanlarından birisinin de sahip olduğu yatırımcı kitlesi olduğu düşünülecek olursa, bu fiyat düşüşü gerçekten de bir nebze önlenebilir.

Bunun yanı sıra fiyata olumlu etki edecek bir diğer faktör Ripple’ın atacağı adımlar gibi gözüküyor. Dünya çapında 300’den fazla kurumsal ortağa sahip olan Ripple, direkt olarak XRP kullanılacak yeni ortaklıklara imza atarsa XRP fiyatı tam tersi bir yükseliş bile elde edebilir.