Kripto para sektörünün üzerine en fazla konuşulan kripto paralarından birisi olan Ripple (XRP) için ilginç bir iddia ortaya atıldı. Sektörün önemli analistlerinden birisi olan CryptoWhale, konuya dair yaptığı değerlendirmede, Ripple yönetim kademesinin XRP fiyatlarını kasıtlı olarak baskıladığını söyledi. CryptoWhale, bunun sebebinin ise şirketin eski CTO’su Jed McCaleb olduğunu iddia etti.

Ripple Baskılanıyor mu?

Bilindiği gibi Ripple, kripto para çevrelerinde merkezi bir yapı olduğu gerekçesi ile sık sık eleştiriliyor. Şirketin kurucularının elinde yüklü miktarda XRP olması ve bu XRP’lerin dönem dönem satılması, fiyatı baskılayan bir etmen olarak biliniyor. Bu da XRP yatırımcılarını zor durumda bırakıyor ve tepki çekiyor. İşte bu konuya dair bir yorum yapan ünlü kripto para analisti CryptoWhale, Ripple ekibinin XRP fiyatını baskıladığını belirtirken, bunun en önemli nedeninin ise Jed McCaleb’ın satışlarının etkisini azaltmak olduğunu söyledi.

Bilindiği gibi Ripple’ın kuruluş döneminde şirkette görev alan ancak sonrasında Ripple’dan ayrılarak Stellar Lumens’e geçiş yapan McCaleb’ın elinde milyarlarca adet XRP bulunuyor. Yapılan anlaşma kapsamında McCaleb, bu XRP’lerin her ay ancak belirli bir kısmını satabiliyor. Başarılı yönetici, bu XRP’leri satmakta ise tereddüt etmiyor. Hatta McCaleb, daha önce yaptığı bir açıklamada elindeki XRP’ler bitene dek satışa devam edeceğini söylemişti. Bu durum da McCaleb’ın elinde yüklü miktarda XRP olduğu için fiyata olumsuz etki ediyor.

CryptoWhale‘a göre Ripple ekibi şu aşamada XRP fiyatını kasıtlı olarak baskılıyor. Başarılı analist, bu sürecin McCaleb’ın elindeki XRP’ler bitene kadar devam edeceğin iddia ederken, şunları ekledi:

Ripple ekibi, şu anda fiyatları kasıtlı olarak baskılıyor. Bunun tek bir sebebi var. O da McCaleb’ın elindeki XRP’lerin etkisini azaltmak. McCaleb’ın cüzdanı küçüldüğünde, Ripple’da yönetim kademesinin aktif bir şekilde büyüme politikası izleyeceğini düşünüyorum. McCaleb’ın XRP’leri fiyatı tehdit edemeyecek seviyeye geldiğinde, yeni yatırımcılar ile portföyü güçlendireceklerdir. Şu anda fiyatta yaşanacak her artış, McCaleb’ın elindeki XRP’leri satması için bir fırsat olacaktır ve fiyat hemen geri çekilecektir. Bence bunu istemiyorlar.

Fiyat Düşüşü Sürüyor

Ripple, her ne kadar yeni partnerler ve ödeme koridorları eklese de bunlar XRP fiyatına bir türlü olumlu etki etmiyor. Şu anda piyasa hakimiyeti bazında uzunca bir süredir yer aldığı üçüncü sırayı stabil kripto para Tether’e kaptıran Ripple’da, fiyat 0.17 dolar seviyelerinde. Yaşanan düşüşte ise önemli bir etmenin bu merkezi yapının yaptığı satışlar olduğu öne sürülüyor.

Geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili bir açıklama yapan Ripple CTO’su David Schwartz, XRP’nin bir süre daha Tether’in arkasında kalabileceğini söyledi. Başarılı isim, XRP’nin kullanımı daha zor bir varlık haline geldiğini belirtirken, yaptığı açıklamalar XRP topluluğu tarafından tepki ile karşılandı.

Ayrıca şirketin kurucuları arasında yer alan ve kripto para sektörünün en zengin isimlerinden birisi olan Chris Larsen de geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapmış ve Ethereum ile ilgili konuşmuştu. Larsen, Ethereum’un ilginç kullanım alanlarına sahip olduğunu söylemişti. Başarılı isim, inovatif olarak tanımladığı Ethereum’un yanısıra Bitcoin için de ilginç ifadeler kullandı. Larsen, Bitcoin madenciliğinin büyük bir çevresel sorun olduğunu söylerken, bu durumun dezavantaj oluşturduğunu söyledi.