Amerikan Firması, Gram Altın Fiyatını Derinden Etkileyecek O Hamleyi Yaptı

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Gram Altın için çok önemli bir haber, ABD'den geldi.

  • ABD merkezi çok uluslu ilaç şirketi Pfizer, aşı onayı için başvuru yaptı.

  • Bu haber, fiyatlarda düşüşe yol açabilir.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Son dönemde Türkiye’de yatırımcıların üzerine en fazla konuştuğu araçlardan birisi olan Gram Altın, görece stabil bir dönemden geçmeye devam ediyor. Haftanın son işlem günün 484 TL’den kapatan değerli emtia için bundan sonraki sürecin son derece hareketli geçeceği iddia ediliyor. Nitekim, gerek salgın gerekse de dünya genelinde yaşanacak olan bazı gelişmeler, gerçekten de yılın bitimine 2.5 aylık bir süre kala, Gram Altın fiyatlarını çok ciddi oranda etkileyebilir.

SponsorSponsor

Salgın konusunda yaşanan gelişmeler, endişe verici cinsten. Amerika ve Avrupa’nın birçok ülkesinde vaka sayıları yeniden salgının ilk zirve yaptığı dönemlerdeki seviyelerine yaklaştı. Hatta bazı yerlerde rakamlar, ilk dalgayı da geride bırakmış durumda. Dolayısıyla yeni önlemler devreye alınıyor. Bu da yatırımcıların risk iştahını azaltırken, onları daha güvenli limanlara yöneltiyor.

SponsorSponsor

Siyasi anlamda ise, yaşanan gelişmeleri iki ana başlık altında incelemek mümkün. Bu başlıklar şöyle sıralanıyor:

  • Amerikan Seçimleri: Donald Trump ve Joe Biden arasında yaşanacak olan seçim mücadelesinde artık son düzlüğe girildi. Bu dönemde söylemlerin de giderek sertleştiğini görmek mümkün. Özellikle şu anda ana konu teşvik paketleri. Bu paket ile ilgili yaşanacak gelişmelerin seçim sonuna kalacağı da garanti gibi. Otoriteler de bu konu hakkında yaptıkları değerlendirmelerde, olası bir teşvik paketinin seçim sonuna kalmasının Gram Altın fiyatları için olumlu olacağını ifade ediyor.
  • Brexit: Artık iyiden iyiye arapsaçına dönen Brexit sürecinde yeni bir gelişme daha yaşandı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, yaptığı açıklamada anlaşmasız bir Brexit ihtimalinin masada güçlü bir şekilde durduğunu ifade etti. Şu anda AB ile anlaşma masası ise tamamen dağıtılmış değil. Ancak temel manada sürece bakıldığında, İngiltere’nin AB’den anlaşmasız bir şekilde ayrılma ihtimali güçlü bir şekilde masada.

Hal böyle olunca, dünyada global belirsizliklerin önümüzdeki süreç boyunca devam edeceğini söylemek pek de yanlış olmaz.  Yapılan yorumlara göre de bu tarz durumlar; Gram Altın’a olumlu yansıyabilir. Ancak bugün, Gram Altın’ı adeta alt üst edebilecek bir haber geldi…

Gram Altın İçin Olumsuz Haberler

Merkezi Amerika’da bulunan çok uluslu ilaç şirketi Pfizer, bugün önemli bir başvuru yaptı. Şirketten yapılan açıklamada, kasım ayında piyasaya çıkabilecek ‘acil bir koronavirüs aşısı için’ başvuru yapıldığı ifade edildi. Bu haber sonrasında Gram Altın fiyatında düşüş yaşanırken, aşının onaylanması ve gelmesi durumunda, düşüşün daha da derinleşebileceği belirtildi.

Nitekim gelecek bir aşı haberi, Gram Altın özelinde gerçekten de çok sert bir etki yapabilir. Bunun benzer bir örneğini Rusya kaynaklı aşı haberlerinde görmüştük. Her ne kadar Rusya kaynakları, aşıyı bilimsel olarak kanıtlayamadan, biraz da işin içine hamaset katarak, erkenden açıklamış olsalar da, bunun haberi dahi o günlerde altın fiyatlarında çok sert bir çakılmaya yol açmıştı.

Tam da bu noktada, ABD ve diğer gelişmiş ülkelerin sağlık birimleri tarafından onaylanacak bir aşının gelmesinin, düşüşü çok daha ciddi boyutlarda derinleştirebileceği vurgulanıyor. Pfizer’in bu hamlesini de bu yönde okuyan çok sayıda analist ve ekonomist mevcut.

Öte yandan Pfizer’in hamlesi sonrasında piyasalarda da bir toparlanma yaşandı. Gerek Amerikan, gerekse de Avrupa borsaları günü ve haftayı alıcılı kapattı. Haberleri yorumlayan Cherry Lane Investments adlı yatırım şirketinin ortaklarından Rick Meckler ise, şunları söyledi:

Açıkçası ne olacağı hakkında kimsenin pek bir fikri yok ancak genel kanı, gelecek yılın çok daha iyi olacağı şeklinde. Umarım haklı çıkarlar. Şu anda bir ileri iki geri modundayız fakat umarım ki işler daha iyi bir hal alacak.

Meseleler Kısa Sürede Hallolacak mı?

Elbette bu noktada yatırımcıların bir kısmının halen olumsuz fikirler beslediğini ifade etmekte fayda var. Çünkü, salgın ile ilgili riskler her geçen gün biraz daha artarken, zaten ilk dalgada çok ciddi darbe alan ve sarsılan ekonomilerin, ikinci bir dalgayı göğüsleme noktasında çok ciddi zorluklar yaşayabileceği vurgulanıyor.

Buna ek olarak bazı jeopolitik riskler de karşımızda yer alıyor. Süreci bu yönleri ile ele alan ünlü banka Barclays’in Avrupa hisse senetleri uzmanı Emmanuel Cau, şunları söyledi:

Karşımızda ne olduğunu bildiğimiz, hatta adeta yatıp kalktığımız çok ciddi riskler var. Bunlar, pandemi noktasında yaşananlar, Brexit ve ABD seçimleri. Bunları yabana atamazsınız. Temel beklenti bu üç sorunun hepsinin de haftalar içinde çözülmesi. Ancak bu ne kadar gerçekçi bir şey, bundan açıkçası pek de emin değilim.

Cau’nun ifade ettiği noktalara katılan kişilerin sayısı da bir hayli yüksek. Şu anda tüm bu sorunların mucizevi bir şekilde ortadan kaybolmasının pek de mantıklı olmayacağını ifade eden analistler, tüm bu yaşanacak gelişmelerin etkilerinin gelecekte devam edeceğini vurguluyor. Gram Altın özelinde bu sürece bakacak olursak da, bu tarz gelişmelerin değerli metalin fiyatına olumlu etki edeceğini ifade edebiliriz. Çünkü, bu gibi dönemler, güvenli liman olan Altın’a ciddi manada olumlu etki ediyor.

İslam Memiş’in Gram Altın Yorumları

Türkiye’nin Altın konusundaki en önemli otoritelerinden birisi olarak kabul gören İslam Memiş de son durumu değerlendirdi. Gram Altın, dolar kuru ve borsalar hakkında konuşan Memiş, şu anda ciddi bir belirsizlik ortamı olduğunu ifade ederken; özellikle Gram Altın özelinde ciddi bir düşüş yaşanabileceğinin sinyallerini verdi.

Memiş, fiyat olarak takip ettiği aralığa da değindi. Buna göre başarılı analist, 488 TL seviyelerine ciddi bir şekilde önem veriyor. Yükseliş devamı için haftalık kapanışın 488 TL ve üzeri olması gerektiğini ifade eden Memiş, 478 ila 488 TL arasındaki kanalın çok ciddi bir önemi olduğuna vurgu yaptı. Deneyimli isim, 478 TL altındaki haftalık kapanışların da düşüş trendini onaylayacağını söyledi.

Usta isim, şöyle konuştu:

Gram Altın için düşüşün bahanesi yeni teşvik paketleri olabilir. Buna ek olarak ABD seçimleri ve, borsalardaki olası bir düşüşler de buna etmen olabilir. Elbette global çapta hareketli bir dönem geçiyorken, Gram Altın fiyatlarını etkileyecek faktörlerin dış etkenli olacağını söyleyebiliriz.

Gram Altın, şu anda Memiş’in bahsettiği kanalın içinde kalmış durumda. Ancak gelecek hafta yaşanacak olan bazı gelişmeler ile birlikte kırılım gerçekleşebilir. Zaten otoritelerin büyük bir kısmı da yakın dönemde Altın’da dananın kuyruğunun kopacağını ifade ediyor. Buna sebep olacak gelişmenin ne olabileceği ise, daha şimdiden çok büyük bir merak konusu haline gelmiş durumda.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Hekim adayı olan Nihat Emre, İzmir'de yaşıyor. Kripto paralara ve arkasındaki teknolojiye inanan ve bu yönde uzunca bir süredir içerik üreten Nihat Emre'nin hedefi, blok zinciri teknolojisi ise medikal uygulamalar alanında çalışmak.

YAZARI TAKİP ET

+% 70 doğrulukla En İyi Telegram Sinyali ile kripto borsa tahminleri!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın