Dünyanın en değerli şirketlerinden Amazon’un yayın platformu Amazon Prime, uzun bir bekleyişin ardından Türkiye pazarında faaliyet gösterdiğini açıkladı. Uzun bir süredir beklenen bu haber topluluk tarafından sevinçle karşılanırken, şirketin açıkladığı kampanyada sadece televizyon içerikleri bulunmuyor. Platforma katılan üyeler Prime Video bölümünün yanı sıra Amazon’un sunduğu hızlı kargo, mağaza ayrıcalıkları ve Prime Gaming bölümünden de yararlanabilecekler.

Amazon Türkiye tarafından bugün yapılan duyuruda, Amazon Prime platformunun hizmete başladığı açıklandı. Şirketin kamuoyuna duyurduğu kampanyada, üye olan kullanıcılar ilk ay hiçbir ücret ödemeyecek. Üyeliğini devam ettirmek isteyen kullanıcılar ise aylık 7,99 TL ödeyerek platformu kullanmaya devam edebilecek. Netflix gibi dünya devi bir platformun Türkiye’deki başarısının ardından Amazon Prime’ın da bu pazara açılmasının rekabeti artıracağı düşünülüyor.

Kargo, Alışveriş ve Dizi-Film

Amazon Prime, kullanıcılarına sadece video içeriği içermeyen bir paket sunduğunu açıkladı. Üyelik oluşturan kullanıcılar, platform üzerinden yaptıkları alışverişlerde hızlı kargo seçeneğinden faydalanabilecek. Yalnız hızlı kargo işlemleri sadece seçili şehirlerde yaşayan üyelere sunulabiliyor. Teslimat dışında alışveriş kampanyalarından öncelikli faydalanma fırsatı elde edecek kullanıcılar bir taraftan da Prime Gaming paketine sahip olacaklar. Gaming paketinde League of Legends gibi popüler oyunlara erişim ve aylık Twitch.tv kanallarında abonelik elde edilebiliyor.

Amazon Prime’ın kullanıcılara sunduğu en büyük özellik ise Prime Video platformu. Netflix’e rakip platformların başında gelen uygulamanın içinde birçok dizi ve film mevcut. Kullanıcılar burada bulunan içerikleri farklı cihazlardan izleyebildiği gibi cihazlarına indirme seçenekleri de bulunuyor.

Karantina Günlerinde Sevindirici Haber

Covid-19 salgını sırasında devletlerin aldığı büyük tedbirler sonucu milyonlarca insan evlerinde kalmak zorunda kalmıştı. Bu durum özellikle teknoloji şirketlerinin satışlarında patlama yaratırken, Netflix ve Amazon Prime gibi platformların da üye sayılarını katladı. Tedbirlerin azalmış olmasına karşın Amazon’un bu yeni atılımı, Türkiye’deki sevenleri tarafından olumlu karşılandı. Zira Prime Video platformunun içinde birçok içerik bulunuyor.

Amazon Prime; House M.D., The Office, Seinfeld gibi dünyaca ünlü içerikleri barındırırken bir yandan da Tom Clancy’s Jack Ryan, Upload The Boys, The Expanse, The Marcelous Mrs. Maisel gibi orijinal içerikleri de kullanıcılarına sunuyor. Platformda dizilerin yanı sıra Inception, Kuzuların Sessizliği, The Avengers gibi kült filmleri izleme imkânı da veriyor. Amazon’un Türkiye’ye özel içerik yapıp yapmayacağı merak konusuyken bu konuyla ilgili herhangi bir açıklama şimdilik bulunmuyor.

Amazon Prime Netflix’e Alternatif

Netflix platformu dünyayı kasıp kavururken bazı kullanıcılar memnun kalmadığından, bazı kullanıcılar da yeni içerikler aradığından Netflix’e alternatif platformları

araştırıyorlar. Şu an için en popüler uygulamalardan Amazon Prime, Puhutv, BluTv, BeinConnect ve TV+ yayın izleme platformlarının başını çekiyor. Gün itibarıyla hepsine Türkiye’deki kullanıcılar erişebilirken önümüzdeki dönemde bu platformlara yenilerinin eklenmesi bekleniyor.

Bu platformların yanı sıra online yayın platformları da gün geçtikçe popülerliğini artırıyor. Özellikle Twitch.tv’nin bu konuda başı çektiği uygulamaların arasında blockchain tabanlı uygulama olan Theta.tv de bulunuyor. Theta geçtiğimiz dönemde Samsung ile anlaşma yaparak ismini dünyaya duyurma fırsatı elde etmişti. Önümüzdeki süreçte, kripto para sektörü ve bu tip platformların da ortak projeler geliştirebileceği düşünülüyor. Kripto paralarla ödeme yöntemi uygulaması bu birlikteliklerin ilk adımını oluşturabilir.