Altın Uzmanı: Gram Altın 400 TL Seviyesinin Altına İnebilir

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısının altın fiyatlarında büyük bir değişime yol açacağı tahmin ediliyor.

  • Altın piyasaları uzmanı İslam Memiş, gelecek bir aşı haberi ile gram altın ve ons altın'ın sert düşüş yapmasının sürpriz olmayacağını ifade etti.

  • Kanadalı milyoner Pierre Lassonde ise iddialı ve ilginç bir tahminde bulunarak altın fiyatının 15.000 ila 20.000 dolara kadar çıkabileceğini düşünüyor.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.

Gram Altın fiyatı 471 TL seviyesinin üstünü yeniden ziyaret etse de ONS Altın hala 1.970 dolar bandının üstüne çıkamadı. Özellikle 15 Eylül tarihinde başlayıp iki gün sürecek olan FOMC toplantısının Altın fiyatlarında büyük bir değişime yol açacağı tahmin ediliyor. Bu değişimi yorumlayan Altın uzmanı İslam Memiş ise Gram Altın ve ONS Altın için sert bir düşüş öngördü.

SponsorSponsor

Gram Altın Fiyatı 400 TL Altına İnecek

Altın piyasaları uzmanı İslam Memiş daha önceki tahminlerinde büyük bir başarı elde etmişti. Türkiye içerisindeki yatırımcılar tarafından pür dikkat takip edilen Memiş’in 15 Eylül akşamı yayınladığı açıklaması ise kesinlikle piyasaların yönüne işaret ediyor. Altın fiyatının gelecek bir aşı haberi ile sert düşeceğini vurgulayan ünlü isim, tahminindeki seviyeleri de şöyle paylaştı:

SponsorSponsor

“Aşı haberiyle beraber altının ons fiyatının 1.700 dolar, altının gram fiyatının 400 liranın altına sarkması, benim için sürpriz olmaz.”

Aslında Memiş’in tahmini daha önce kendini kanıtlamıştı. Rusya’dan gelen aşı haberi ve Vladimir Putin’in yaptığı açıklama, Altın fiyatlarında çok sert düşüş yaşanmasına yol açtı. 2.089 dolar seviyesine kadar çıkan ONS Altın, bu aşı haberi ile yeniden 2.000 doların altına inmişti. Birçok yatırımcı bunun alım fırsatı olduğunu belirtse de Altın bir kere daha 2.000 dolar üstünü gördükten sonra asla aynı seviyeye çıkamadı.

Rusya’nın aşısına olan güvensizlik ise bu düşüşün nispeten daha az şiddetli olmasına yol açtı. Aşağıdaki grafikte ise etkinin az olmasına rağmen düşüşün ne kadar sert olduğu görülmekte. Eğer İslam Memiş’in ifade ettiği gibi bu sefer sağlam bir aşı haberi duyulursa, 1.900 dolar seviyesinin altına bile inilebilir. Gram Altın fiyatı ise aynı zamanda ABD Dolarının gidişatına bağlı olarak hareket edecektir.

ONS Altın fiyatında aşı haberinden sonra görülen düşüş grafiği

Memiş aynı dakikalarda yayınladığı bir başka açıklamada ise TL için toparlanma öngördüğünü belirtti. Yabancı para birimlerinde geri çekilmeler yaşanacağına işaret eden tecrübeli uzman, dış politikanın bu noktada bir hayli önemli olduğunu düşünüyor. 16 Eylül tarihine işaret eden Altın uzmanı, TL’nin ay sonuna kadar toparlanabileceğini de vurguladı. Dolar fiyatında yaşanan yükseliş kadar geri çekilmenin de hızlı olacağını vurgulayan Memiş, yatırımcıları uyardı.

Şu an için en avantajlı yatırımcı tipini de açıklayan Memiş, bu konuda şunları ifade etti:

“Vakit, dolar ile altın ve gümüş almayı bekleyenlerin vakti. Bu süreç, onlar için önemli. Altının ons fiyatında 1.860, gümüşün ons fiyatında 21 $ seviyelerini beklemeye devam ediyorum. Yani 6,75’den itibaren beklediğim süreç bana göre yakın.”

Altın Fiyatları Konusunda Karşıt Görüş

Ancak tabii ki piyasada farklı görüşü savunan uzmanların da olduğu biliniyor. Kanadalı iş adamı ve milyoner isim Pierre Lassonde, oldukça iddialı ve ilginç bir tahminde bulundu. Lassonde, Dow Jones ve Altın fiyatları arasındaki orantının yeniden 1:1 ölçeğine dönmesi durumunda, Altın fiyatının 15.000 dolar ile 20.000 dolara kadar çıkabileceğini düşünüyor.

ABD’nin önde gelen endekslerinden olan Dow Jones’un daha önce Altın ile 1:1 oranına geldiği görülmüştü. Franco Nevada Başkanı Lassonde, geçmişte yaşanan bu olayın tekrarlanmasının önünde teknik olarak hiçbir engel olmadığını ifade etti. Aşağıda görülen grafiğe bakıldığında daha önce 80’li yıllarda Altın ve Dow Jones oranının 1:1 seviyesine kadar gerilediği görülüyor. Bunun devamındaki yükseliş rallisi ise ünlü uzman Lassonde’nin tam olarak ne demek istediğini gözler önüne sermekte.

Dow Jones ve Altın Oranı

 

Madencilik sektörünün en etkili isimlerinden birisi olan Lassonde, konu hakkında şunları ifade etti:

“Altın fiyatı yükseldikçe altın fiyatı ile enerji fiyatları arasındaki fark direkt olarak marjin piyasalarda işlem görmeye başlayacaktır ve ciddi bir marj patlaması görülebilir. Altın madencileri daha önce böylesine avantajlı bir konum elde edememişti. Şu an onların ürettikleri marjlar en büyük, en iyi ve kesinlikle eşi benzeri olmayan seviyelere ulaştı.”

 

Özellikle Altın yatırımı yapmayan ve Altın rallisini kaçıranlara seslenen Lassonde, bir son fırsat daha olduğunu vurguladı. Altın fiyatları artsa ve Altın vadelileri rekor kırsa da henüz Altın şirketlerinin vadeli işlem sözleşmelerinin yeterince yükselmediğini vurgulayan Lassonde, fırsatın bu olduğunu düşünüyor. Aslında verilere bakıldığında VanEck Vectors Gold Miners ETF’sinin yılın başından bu yana %47 arttığı görülüyor. Lassonde ise bunun gibi Altın veya madencilik odaklı kontratların daha fazla yükselmesini bekliyor.

Önümüzdeki yaz dönemine kadar %25 ile %30 arasında yükseliş beklentisi içerisinde olan ünlü isim, bunun devamında ise %75’e kadar yükseliş bekliyor. Önde gelen madencilik şirketlerinin çalışmalara hız vereceğini ve alımlar yapacağını itiraf eden Lassonde, madencilik şirketlerinin şu an çok revaçta olduğunu ifade etti.

 

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

YAZARI TAKİP ET

+% 70 doğrulukla En İyi Telegram Sinyali ile kripto borsa tahminleri!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın