Altın, Gümüş ve Dolar Ne Olacak? Şant Manukyan Yorumladı

Makaleyi Paylaş
KISACA
  • 2021 yılının ilk ayı sona yaklaşırken, küresel piyasalardan ekonomik veri ve kararlar gelmeye devam ediyor.

  • Önemli finans uzmanlarından Şant Manukyan ise gidişatı yorumladı.

  • Manukyan, son yaşanan gelişmelerle birlikte bir atak yapan altının şimdilik pozitif bir seviyede seyrettiğini belirtti.

  • promo

    Tüm dostlarımızı, en güncel trade sinyallerinden ve kripto haberlerinden haberdar olmaları için Telegram grubumuza davet ediyoruz.

The Trust Project şeffaflık konusunda yeni standartlar oluşturan uluslararası bir haber kurumları konsorsiyumudur.
2021 yılının ilk ayı sona yaklaşırken, küresel piyasalardan ekonomik veri ve kararlar gelmeye devam ediyor. Altın, gümüş ve dolar gidişatı adına belirleyici haber akışları gelmeye devam ederken, ABD’de Joe Biden yönetiminin resmen göreve başlaması yeni süreci beraberinde getirdi. Hazine Bakanı Janet Yellen’in açıklamaları sonrası emtia fiyatlarında bir yükseliş meydana geldi. Önemli finans uzmanlarından Şant Manukyan ise gidişatı yorumladı.

İç piyasalarda TCMB’nin faiz kararları sonrası büyük bir fiyat hareketi yaşanmazken, gram altının dolar kurunun etkisiyle değer kaybettiği görüldü. Gram fiyatı, yazının kaleme alındığı an itibarıyla 442 TL seviyesinden işlem görüyor. Dolarda ise yine benzer bir geri çekilme yaşanırken fiyat 7,36 TL seviyesinde seyrediyor. Ons altın ise dalgalı bir görüntü verse de toparlanarak 1.867 dolar seviyesine yeniden yükselmeyi başardı. Ons gümüş de yazının kaleme alındığı an itibarıyla 25,80 dolar seviyesinde bulunuyor.

SponsorSponsor

Altın İçin Pozitif Gelişmeler

Türkiye’nin değerli piyasa uzmanlarından Şant Manukyan, sosyal medya üzerinden yaptığı değerlendirmelerde, altın ve gümüş fiyatlarıyla ilgili yorumlarda bulundu. Manukyan, son yaşanan gelişmelerle birlikte bir atak yapan altının şimdilik pozitif bir seviyede seyrettiğini belirtti. Biden yönetiminin para politikalarının ise bu yükselişi destekleyebileceğini ifade ediyor;

SponsorSponsor

“Altın, 50 günlük ortalamanın üzerine atmayı başardı. Yeniden, 1.880 dolar seviyelerinde olan kısa vadeli direnci test etmek üzere. Burayı kırması durumunda, son derece pozitif bir durum olacaktır. Burayı hemen kırabilecek mi? Açıkçası ben de bilmiyorum, onu göreceğiz. Yellen’ın konuşmasından sonra, enflasyon beklentilerinin yükselmeye başladığını, 10 yıllık ABD tahvillerinin sabit kaldığını söylemiştim. Bu da altın pozitif bir durumdu ve altınla gümüşün yukarıya doğru gittiğini görüyoruz.”

Yeni Bir Boğa Piyasası Gelebilir

Manukyan, altın ve gümüş için önemli olan iki metalin arasındaki oran olduğunu sıklıkla tekrarlıyor. Deneyimli isim, şimdilik gümüşün güçlü görünümünü sürdürdüğünü ifade etti. Değerli metal piyasasında yeni bir boğa piyasası gelmesi için bu oranda 70 seviyesinin altını görmemiz gerektiğini söyleyen Şant Manukyan, şimdilik bunun gerçekleşmesini beklediğini belirtti;

“Gümüş tarafında pozitif olan durum ne? Gümüş 50 günlük ortalamasının altına hiç inmedi ve 200 günlük ortalamasını test etmedi. Dolayısıyla gümüşün daha sağlam durduğunu söyleyebiliriz. Ancak burada benim görmek istediğim gümüş/altın oranında da net bir şekilde 70’ın altına doğru bir hareket olması. Bunun olması durumunda, yeni bir boğa piyasasının tam gücüyle geldiğini söylemek mümkün olacak.”

TCMB Faizleri Sabit Bıraktı

Küresel gelişmelerin yanı sıra, iç piyasalar için bugün yine hareketli geçti. TCMB’nin PPK toplantısı sonrası faiz kararları açıklandı ve politika faizi yüzde 17’de sabit tutuldu. Son iki aydır faizlerin artırılması, bu politikanın sürebileceği konusunda bir beklenti oluştursa da bu ayki kararlar bunun aksi yönünde oldu. Yine de son zamanlarda dolar endeksinde yaşanan düşüş, kur bazında etkili olarak bu kararın yukarı yönlü bir harekete neden olmasını engellemiş görünüyor.

Diğer yandan, dolar endeksinin ekonomik normalleşmeyle birlikte yeniden yükselebileceği yorumları yapılıyor. Burada uzmanların sıklıkla vurguladığı nokta ise ekonomik normalleşme gelse bile alınan hasara karşı para politikalarının genişleyici olacağı ve altın, gümüş gibi değerli metallerin bu noktada değerlenebileceği ihtimali. Şu an için bu konuda belirsizlik sürüyor ve mali teşvik paketinin hayata geçmesi bekleniyor. Bitcoin gibi alternatif yatırım araçlarının bu süreçte yaptığı çıkışın da altının ve gümüşün yükselişini engellediği yorumları da yine sıklıkla dile getiriliyor.

Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.
Sponsor
Share Article

Furkan, lisans eğitimini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamış, halihazırda Ortadoğu konusunda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Özellikle Körfez ülkelerinin teknoloji, blockchain ve kripto para yatırımları konusuna hususi ilgi göstermektedir. Bir süreden beri bu konular hakkında içerik üreterek sektöre olan ilgisini genişletmektedir.

YAZARI TAKİP ET

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın

Pazar sinyalleri, çalışmaları ve analizleri! Bizi bugün Telegram'da ziyaret edin!

Katılın